Connect with us

Sağlık

Aile danışmanı Nasıl Olunur ? Mehmet Ulubey ile Röportaj

Yayınlandı:

-

Merhabalar,

Bugünkü röportaj konumuzda Psikoterapist / aile danışmanı mehmet Ulubey hocamızla “ Aile danışmanı nasıl olunur?” konusunu konuşacağız. Aile danışmanı nasıl olunur? Aile danışmanı olmak için ne gereklidir? Herkes aile danışmanı olabilir mi? konular neredeyse herkesin kafasını karıştıran konulardır. Tüm bu konular üzerinde Çukurova aile danışmanlık merkezinin müdürü ve aile danışmanı olan Mehmet Ulubey ile güzel bir görüşme yaptık. Hadi şimdi sizlere görüşmemizde aile danışmanı nasıl olunur? Sorusunun cevabını profesyonel olarak aktarayım.

 

Aile danışmanı nasıl olunur?

Aile danışmanı nasıl olunur? Sorusunun cevabını doğru bir şekilde anlatabilmek için 2012 yılında çıkan aile danışmanı merkezi nasıl açılır yönetmeliği ile 2014 yılında mesleki yeterlilik kurumu tarafından çıkartılan aile danışmanı meslek standartlarını bilmek gerekir.

 

2012 yılında aile ve sosyal hizmetler bakanlığının çıkarmış olduğu yönetmelikte aile danışmanı nasıl olunur sorusunun cevabı açıkça yazılmıştır diyebiliriz. Aile danışmanlığı yönetmeliğine göre aile danışmanı olmak için iki şart gereklidir.

 

Aile danışmanı olmanın ilk şartı; tıp, psikoloji, psikolojik danışmanlık, sosyoloji, sosyal hizmet, çocuk gelişimci ve hemşirelik bölümlerinden mezun olmak,

Aile danışmanı olmanın ikinci şartı, yukarıdaki bölümlerden mezun olduktan sonra üniversite onaylı en az 450 saatlik aile danışmanlığı eğitimi almak ve sonrasında başarılı olduğuna dair aile danışmanlığı sertifikasına sahip olmaktır. Ya da aile danışmanlığı üzerine tezsiz yüksek lisans yapmanız gerekmektedir.

 

Aile danışmanı nasıl olunur sorusunun cevap olarak o zaman net olarak diyebiliriz ki 7 bölümden mezun olduktan sonra üniversite onaylı aile danışmanlığı eğitimi alıp sonrasında yapılan sınavda aile danışmanlığı eğitimi sertifikasına sahip olmaktır diyebiliriz.

 

2014 yılında mesleki standartların belirlenmesi amacıyla mesleki yeterlilik kurumu ve aile sosyal hizmetler bakanlığının hazırladığı 6. Seviye aile danışmanlığı meslek standartları bunu desteklemektedir.

 

Aile danışmanı olmak için Mehmet Ulubey hocamızın tavsiyesi omurboyu eğitimden aile danışmanlığı eğitiminin alınmasıdır. Omurboyu eğitim onlarca devlet ve özel üniversite iş birliğinde 67 ilde 800 grup aile danışmanlığı eğitimi açmıştır. Aile danışmanlığı öğrencilerinin uygulama yapabilmesi ve bu alanda yetkin bir uzman olabilmeleri için İstanbul, Kocaeli, Ankara, Antalya ve Adana da aile ve sosyal hizmetler bakanlığına bağlı özel aile danışmanlık merkezleri açmıştır.

Sizlerde geleceğin mesleği olan aile danışmanlık mesleği için eğitim almak isterseniz ömür boyu eğitimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

 

Bu röportajımızın burada sonuna geldik. Bir sonraki konumuz “aile danışmanlığı eğitimini nereden almalıyım “ konusunu işleyeceğiz. Hepinize sağlıklı haftalar dilerim.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sağlık

Denizli Çıkıkcı Şabetdin KAYALIOĞLU – Çıkık Tedavisinde Geleneksel Yöntem

Yayınlandı:

-

Eklem çıkığı günümüzde insanların sıklıkla karşılaştığı temel rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Eklem çıkığı genellikleri beklenmedik ve dengesiz hareketler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlığın en yaygın olanı omuz ve parmaklarda görülmektedir. Kendiliğinden düzelmesi mümkün olmayan bu rahatsızlıkta mutlaka fizik tedavi uygulanmalıdır. Bu rahatsızlıkların yanında insanların sıkça yakalandığı bel fıtığı rahatsızlığı da kişilere çeşitli zorluklar yaşatmaktadır. Genellikle bel fıtığı, omurlardaki disklerin yırtılıp, sınırların sıkışması sonucunda görülmektedir. Omurganın her yerinde görülebilen bel fıtığı insanlara çekilmez ağırılar yaşatmaktadır. Ayak uyuşması, yürümede zorluk, bacak ve bel ağrısı temel olarak bu rahatsızlığın belirtisi olarak gösterilmektedir. Tüm bu rahatsızlıkların cerrahi müdahaleler gibi birçok tedavisi olsa da genellikle en geçerli yöntemler arasında Geleneksel Osteopath (Ellerle Tedavi Şekli) tedavi yöntemi gösterilmektedir.

 

Geleneksel Osteopath (Ellerle Tedavi Şekli) tedavi yönteminde sektörde uzun yıllardır hizmet veren Denizli Çıkıkçı, eklem yerlerinde olan çıkıkları, bel fıtığı, boyun fıtığı ve bunun gibi birçok hastalığın tedavisini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmektedir. Hasta odaklı vizyonuyla hareket eden Denizli Çıkıkçı, hastaların rahatsızlığını en doğru tedavi yöntemiyle ve sorunsuz bir şekilde gidermektedir. Bu sektörde uzun yıllardan beri hizmet vererek elde ettiği tecrübelerle, kendine has uyguladığı Geleneksel Osteopath (Ellerle Tedavi Şekli) tedavi yöntemleriyle hastaların rahatsızlığına kesin olarak tedavi edilmektedir. İnsanların geleneksel tedavi yöntemleriyle ilgili kafalarında oluşan algıyı ortadan kaldıran Denizli Çıkıkçı, hızlı sonuç veren tedavilerle, hastaları sağlığına kavuşturmaktadır.

İLETİŞİM: 0 537 426 37 23

Devamını Oku

Sağlık

Covid: Başbakan Johnson, İngiltere’de tüm Covid kısıtlamalarının kaldırılacağını, fiyatsız test uygulamasının sona ereceğini açıkladı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkedeki tüm Covid kısıtlamalarının 24 Şubat Perşembe günü sona ereceğini ve isteyen herkese fiyatsız süratli …

Yayınlandı:

-

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkedeki tüm Covid kısıtlamalarının 24 Şubat Perşembe günü sona ereceğini ve isteyen herkese fiyatsız süratli antijen testi dağıtımının 1 Nisan’da durdurulacağını söyledi.

Başbakan Johnson Avam Kamarası’nda yaptığı açıklamada, Covid testi olumlu çıkanlar için karantina kaidesinin da kaldırılacağını belirtti.

Nüfus içinde bağışıklık düzeyinin arttığını ve vefat oranının bu mevsimde beklenen düzeyin altında olduğunu belirten Johnson, kısıtlamaların da artık tümüyle kaldırılabileceğini söz etti.

Johnson, “Covid birden ortadan kalkmayacak, bu nedenle, kalan düzenlemelerin kaldırılması için bu savaşın tümüyle sona ermesini bekleyenler, İngiliz halkının özgürlüğünü uzun mühlet kısıtlıyor olacaktır” dedi ve ekledi:

“Hükümetimiz bunun yanlışsız ya da gerekli olduğuna inanmıyor. Kısıtlamalar ekonomimiz, toplumumuz, ruhsal sıhhatimiz ve çocuklarımızın ömür fırsatları açısından ağır bir yük oluşturuyor ve biz artık bu ağır maliyete katlanmak istemiyoruz.”

Johnson, 1 Nisan’dan itibaren fiyatsız süratli antijen testinin kaldırılacağını ve yalnızca nüfusun makul bölümlerine bu imkanın sunulacağını söyledi.

Semptom gösteren yaşlılar ve risk grubundakiler için fiyatsız test uygulaması devam edecek.

Johnson, Covid aşıları ve testlerinin maliyetinin çok yüksek olduğunu, bunların İçişleri Üst Kurumu’nın bütçesinden daha fazla bir ölçüye takabül ettiğini belirtti.

Testlerin 15,7 milyar sterline mal olduğunu belirten Johnson, Omicron varyantı ile birlikte kitlesel test uygulamasının da daha az değerli hale geldiğini vurguladı.

Covid testi olumlu çıktığı için karantinaya girmesi gereken düşük gelirlilere yapılan 500 sterlinlik ödeme de bu hafta sona erecek.

Başbakan Johnson, son iki yılda Malum hastalık salgınına karşı gösterilen eforlarla, ülkenin artık yasal kısıtlamalardan fazla şahsî sorumluluklara tartı vermeye hazır hale geldiğini söyledi.

Rutin temaslı takibinin sona ereceğini ve müspet hadiselerin aşıları tamamlanmış yakın temaslıları ile 18 yaş altındakilerin yedi gün boyunca her gün test yapmasına artık yasal olarak gerek kalmayacağını belirtti.

İngiltere’de son bir haftada toplam 309 bini aşkın yeni koronavirüs hadisesi tespit edildi; son 28 gün içinde testi olumlu çıkıp ölenlerin sayısı son bir haftada toplam 1005 şahsa ulaştı.

İngiltere’de neler değişiyor?

21 Şubat’tan itibaren: Hükümet, birçok eğitim ve çocuk bakımı kurumlarında çalışanın ve öğrencilerin haftada iki defa test yaptırmaları tavsiyesini kaldırıyor

24 Şubat’tan itibaren: Covid testi olumlu çıkan şahısların artık karantina olmaları gerekmeyecek; tam aşılı yakın temaslılar ve 18 yaşından küçükler artık yedi gün boyunca her gün test yaptırmak zorunda kalmayacak

1 Nisan’dan itibaren: Semptomlu ve semptomsuz bireyler için fiyatsız süratli antijen testi sona erecek; Covid semptomları olanlar, kendi şahsî sorumluluklarıyla meskende kalıp kalmamaya karar verecek; o tarihe kadar ise izolasyon kaidesinin devamı tavsiye ediliyor.

  • İngiltere’nin Omicron kısıtlamalarını kaldırması erken bir adım mı?
  • İngiltere’de Covid kısıtlamaları 27 Ocak’ta gevşetilecek, 24 Mart’ta ‘önlemsiz hayata geçiş’ hedefleniyor

Devamını Oku

Sağlık

İstanbul Planlama Ajansı: Eczacıların yüzde 99,6’sı ilaç tedarikinde zahmet çekiyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Planlama Ajansı’nın (İPA) 39 ilçede 480 eczacıyla yaptığı araştırmaya nazaran, eczacıların …

Yayınlandı:

-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Planlama Ajansı’nın (İPA) 39 ilçede 480 eczacıyla yaptığı araştırmaya nazaran, eczacıların yüzde 99,6’sı ilaç tedarikinde zahmet çekiyor. Yüzde 26,3’ü ilacın yanı sıra, tıbbi ekipman bulmada da dert çekiyor. Eczacıların yüzde 64,6’sı bu durumdan Sıhhat Üst Kurumu’nı, yüzde 52,2’si yabancı ilaç şirketlerini, yüzde 47,8’i ise yerli ilaç firmalarını sıkıntıdan sorumlu görüyor.

İPA’nın yaptığı İstanbul’da Eczacılar Araştırması, eczacıların gözünden son periyotta artan ilaç tedariki sıkıntısını gündeme getirdi. 480 eczacıyla 20-25 Aralık tarihleri ortasında, telefon üzerinden yapılan araştırmaya nazaran, en çok, çocuk hastalıkları ilaçlarında tedarik sorunu yaşanıyor.  İkinci sırada ise teneffüs yolu, kalp ve damar hastalıkları ile ilgili ilaçlar yer alıyor.  

“En değerli sebebi döviz kurundaki artış”

Diyabet, kanser, ruh ve hudut hastalıkları ilaçları tedarikinde de önemli badirelerin yaşandığı görüldü. Eczacılar, tükenen ilaçların yenilerini ortalama üç haftada rafa koyabildiklerini söyledi. Eczacılara, ilaçlardaki tedarik meselesinin sebepleri sorulduğunda, üç neden öne çıktı. Yüzde 77,2’si en kıymetli sebebinin döviz kurundaki artışlar, yüzde 45,9’u sıhhat üst kurumunın uyguladığı ilaç fiyatlandırma siyasetleri, yüzde 34,9’u ise hammadde zahmeti olduğunu söyledi.

Eczacılara nazaran, 161 ilaçta, yaklaşık üç aydır tedarik sorunu bulunuyor. Bunların yüzde 60’ını ithal ilaçlar oluşturuyor. Eczacıların yüzde 64,6’sı bu durumdan Sıhhat Üst Kurumu’nı, yüzde 52,2’si yabancı ilaç şirketlerini, yüzde 47,8’i ise yerli ilaç firmalarını meseleden sorumlu görüyor.

Eczacılar: İlaçlara artırım yapılması kaçınılmaz

Eczacılar sorunun tahliliyle ilgili fikirlerini de lisana getirdi. Yüzde 58,5’i ilaç fiyatlandırması için kullanılan sabit döviz kurunun tekrar düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Şubat ortasında düzenlenen sabit kur fiyatlandırmasının (15 Şubat’ta 1 avro bedeli, yüzde 37,43’lük bir artışla 6,2925 TL’ye çıkarıldı) sene başında ve yılda üç yahut daha fazla kere yapılması gerektiğini söyledi. Eczacıların yüzde 19,6’sı ilaçlara artırım yapılmasının kaçınılmaz olduğunu belirtirken, yüzde 13,4’ü stokçuluk, üretim ve dağıtım üzere bahislerde kontrollerin artırılması gerekliliğinden bahsetti.

“Birer tane dahi alamadığımız ilaçlar var”

Eczacılar, araştırmacılarla yaşadıklarını problemleri şöyle anlattı:

 “Yıllardır sorun yaşardık fakat bu sene inanılmaz boyutlara geldi.  Üç aydır sorun yaşıyoruz lakin son 2 aydır inanılmaz bir boyuta geldi. Stokçuluk yapıyorlar üzere söylentiler oluyor fakat Türkiye’de 24 bine yakın eczane var. 7 bini İstanbul’da. Türkiye’deki en büyük ecza deposuna bir eserden 200 tane geliyor. Eczane başına bir tane bile ilaç düşmüyor. Birer tane dahi alamadığımız ilaçlar var.

“Hastalarımızı geri çevirmek zorunda kalıyoruz”

“Depoya soruyoruz, birçok ilacın depoya gelmediğini söylüyorlar. Hastalarımız karşı biz de mahcup oluyoruz. Vermek istemediğimizi sanıyorlar lakin o denli bir şey yok. Hastalarımızı geri çevirmek zorunda kalıyoruz.”

“‘Bulunmayan ilaçtan eczacı sorumlu değil’ yazıları asıyoruz”

“Birçok ilaç piyasada yok şu anda. Salgının artığını düşünürsek, biz ve hastalar çok meşakkat içerisindeyiz. Hastalara daima olarak ‘Bu ilacımız yok, öbür eczanelerden alabilirsiniz’ demek hakikaten çok üzücü. Daima reçete geliyor ve en az iki üç ilaç piyasada yok. Beşerler ilaçlarına erişemiyor ve bu huzursuzluk yaratıyor. O yüzden biz her yere ‘Bulunmayan ilaçlardan eczacımız sorumlu değildir’ biçiminde bir bilgilendirme asmak zorunda kalıyoruz.”

“Bir baba hasta çocuğuna ilaç bulmak için İzmit’ten İstanbul’a geldi. 57 eczane aramış.”

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler