Connect with us

Gündem

Anayasa Hukukçusu İbrahim Kaboğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin bilançosunu çıkardı: Tek adam, her alanda bir enkaz yığını bıraktı

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Anayasa Kurulu CHP Küme Sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun çıkardığı bilançoya nazaran, Cumhurbaşkanlığı …

Yayınlandı:

-

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Anayasa Kurulu CHP Küme Sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun çıkardığı bilançoya nazaran, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde yürürlüğe giren 6 bin 530 unsurun 2 bin 692’si Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle hazırlandı. Sistem için “istismarcı uygulama” nitelemesi yapan Kaboğlu, “Tek adam, her alanda bir enkaz yığını bıraktı” dedi.

TBMM Anayasa Kurulu CHP Sözcüsü İbrahim Kaboğlu, 9 Temmuz 2018’de yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bilançosunu çıkardı. Sistem için “istismarcı uygulama” nitelemesi yapan Kaboğlu, “Tek adam, her alanda bir enkaz yığını bıraktı” değerlendirmesini yaptı.

Bu mühlet zarfında, hukuk sisteminde 384 normatif düzenlemeyle toplam 6 bin 530 hususun yürürlüğe girdiğini belirten Kaboğlu, bu düzenlemelerin 105’inin Cumhurbaşkanlığı kararnameleri olduğunu ve bunların da 2 bin 692 unsur içerdiğini aktardı.

Kaboğlu, çıkardığı bilançoda şu tespitlerde bulundu:

“Seçilmiş 600 milletvekili, 3 bin 285 maddeyi görüşerek 273 teklifi yasalaştırabildi”

“TBMM’nin seçilmiş 600 milletvekili, hiç değilse gerekçeli yazılan ve bir nebze komiteleri işletebildiği, lakin birden fazla ya bakanlıklardan ya da saraydan gönderilen tekliflerden oluşan 3 bin 285 maddeyi görüşerek 273 teklifi yasalaştırabildi.

Anayasa Komitesi 3 sefer, adeta torba kurulu haline gelen Plan ve Bütçe Kurulu 41 kere, yürütmenin vesayetini tehdit etmeyecek hudutlu değişikliklerin ötesine geçemeyen Adalet Komitesi 18 kere, tabiat ile inatlaşma değerine iktidarın ülkesel bedelleri yağmalamasına seyirci kalan Etraf Komitesi yalnızca 2 kere ve yıkıcı Covid öncesi Sıhhat Kurulu 1 kere toplanabildi. İçişleri Komitesi 5, Sanayi Kurulu 16, Savunma Kurulu 7, Eğitim Komitesi 9, İmar Kurulu 8 ve Tarım Kurulu 3 sefer toplandı. Komitelerde uzmanlık unsuruna uyulmadı ve torba yasa alışkanlığı, Anayasa’ya uygun nitelikli yasa üretiminin önündeki esas mani oldu. İktidarın muhalefetin yapan katkılarını bile dikkate almaması sonucu komite çalışmaları işlevsizleştirildi.

Yürürlükteki Anayasa’ya hürmet ve demokratik anayasa arayışı ortasında konumlanan tarihî bir vazife ve sorumluluk içinde, AYM’ye başvurma hak ve yetkisini kullanabilen tek parti, TBMM’deki ikinci parti olan CHP oldu. CHP, 5. yasama yılı sonu itibariyle toplam 105 Cumhurbaşkanlığı kararnamesinden 77’sinin, Meclis’in yasalaştırdığı 113 yasanın da 79’unun içerdiği karşıtlıkların iptal istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Anayasa Mahkemesi, 27. yasama devri, yasa ve cumhurbaşkanlığı kararnamelerine yönelik olarak uzun müddetlerde çok az karar verdi. Yürürlüğe giren 384 düzenlemeden iptali istenilen 162 müracaattan yalnız 53’üne ait karar verildi. Bunların 29’u ret, 24’ü ise kısmen iptal kararı oldu. Ayrıyeten kararların tamamında, yürürlüğün durdurulması istemleri reddedildi.

Türkiye, dünya basın özgürlüğü endeksinde 180 ülke ortasında 153’üncü, hukukun üstünlüğü endeksinde 139 ülke ortasında 117’nci sıraya geriledi. Parti başkanlığı yoluyla devlet başkanlığı ve yürütmenin dört yıllık uygulaması bir yandan 2017 Anayasa kurgusunun iflası ve iktidarlarının da sonunu getirdi, başka yandan da seçimde geri sayımın başlamasıyla demokratik parlamenter sistemin haklılığını pekiştirdi ve kamuoyunda yurttaşlar tarafından da talep edilir hale geldi.”(ANKA)

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

“2004 yılında Türkiye’nin alisverisdunyasi.com’u olmak için yola çıktık….”

Yayınlandı:

-

Yazar:

Türkiye’nin ilan ve alışverişte ilk adresi alisverisdunyasi.com, 2004 yılında mustafa ayt bilişim merkezi bünyesinde hayata geçirildi. Bir e-ticaret sitesi olmanın ötesinde, ülkemizde e-ticaretin doğuşundan bugüne olan sürecin de temsilcisi olan alisverisdunyasi.com, Türkiye’nin en büyük elektronik ticaret ve ilan platformlarından birisi olma özelliğini taşıyor.


Emlak, Vasıta, Alışveriş, İş Makineleri & Sanayi, Yedek Parça-Aksesuar-Donanım & Tuning, Hizmetler, İş İlanları, Hayvanlar Âlemi, Özel Ders Verenler ve Yardımcı Arayanlar olmak üzere toplam 10 kategoride hizmet veren alisverisdunyasi.com, kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracak ürün ve servisleriyle de ulusal ve uluslararası arenada çok sayıda ödülün sahibi oldu.

alisverisdunyasi.com ayrıca kocaeli gebze’deki genel merkezi ile e-ticaretin merkezinde…

Devamını Oku

Gündem

İSKİ’den Sazlıdere Barajı’ndaki manzarayla ilgili açıklama

İstanbul’un su kaynaklarından biri olan Sazlıdere Barajı’nın üzerinde oluşan yeşil ve mavi katman ile ilgili İSKİ açıklama yaptı. Yapılan …

Yayınlandı:

-

İstanbul’un su kaynaklarından biri olan Sazlıdere Barajı’nın üzerinde oluşan yeşil ve mavi katman ile ilgili İSKİ açıklama yaptı. Yapılan açıklamada ,”Sazlıdere Barajı’nda meydana gelen renk değişimi doğal bir süreç olup, suyun sakinleşmesi sebebiyle ortaya çıkmıştır. Mavi ve yeşil renkteki alglerin oluşturduğu bu durumun ortalama 10 gün içerisinde ortadan kalkması ve suyun olağan haline dönmesi beklenmektedir” denildi.

İstanbul’da su kaynaklarından biri olan Sazlıdere Barajı’nın üzerini yeşil ve mavi katman kapladı.

Suyun üzerine farklı bir katman oluşturan tabakanın göl kenarındaki otlara ve taşlara da bulaştığı da görüldü. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Başkanlığının Müsaade ve Kontrol Genel Müdürlüğü grupları barajdan numune alarak inceleme başlattı.

Konuya ait İSKİ açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Sazlıdere Barajı’nda meydana gelen renk değişimi doğal bir süreç olup, suyun sakinleşmesi sebebiyle ortaya çıkmıştır. Mavi ve yeşil renkteki alglerin oluşturduğu bu durumun ortalama 10 gün içerisinde ortadan kalkması ve suyun olağan haline dönmesi beklenmektedir. Öte yandan alglerin meydana geldiği kısım, barajın su alma yapısından uzak ve alglerin ölçüsü da azdır. İSKİ’nin İstanbul’a 365 gün 24 saat kesintisiz ve içilebilir kalitede su sağladığını hatırlatarak saygıdeğer İstanbullulara değerle duyururuz” tabirlerine yer verildi. (DHA)

TIKLAYIN | Rengi değişen Sazlıdere Barajı için inceleme başlatıldı

Devamını Oku

Gündem

Apolas Lermi’nin bir konseri daha engellendi

Karadeniz müziği sanatkarı Apolas Lermi’nin 31 Temmuz’da Sakarya Akyazı, Acelle Yaylası’ndaki konseri ‘hakkında çıkan palavra haberler’ münasebet …

Yayınlandı:

-

Karadeniz müziği sanatkarı Apolas Lermi‘nin 31 Temmuz’da Sakarya Akyazı, Acelle Yaylası’ndaki konseri ‘hakkında çıkan palavra haberler’ münasebet gösterilerek iptal edildi.

Lermi, mevzuyla ilgili Twitter’dan şu bilgileri aktardı: 

“Bir konser iptali daha! 31 Temmuz’da Sakarya, Akyazı, Acelle Yaylası’ndaki sahnemiz hakkımızda çıkan palavra haberler münasebet gösterilerek Belediye ve Dernek İdaresi tarafından iptal edilmiştir. Konserlerimi iptal ederek Türkiye’nin bütün problemlerini çözüyorsunuz Tebrikler

Tüm sahneleri yasaklayıp tüm televizyonları karartsanız da bizi bu toprakların kültürel zenginliğinden koparamazsınız. İstediğimiz lisanda müzikler söylemeye ve sizi rahatsız etmeye devam edeceğiz. Siz radyoyu kapattınız diye hiçbir müzik yarım kalmaz. Yeni müzikler yakında.”

TIKLAYIN | Apolas Lermi, iki konserinin iptal edildiğini açıkladı

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler