Connect with us

Dünya

CANLI BLOG | Rusya ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı bölgelere girecek; Batı, yeni yaptırımlar duyuracak

T24 Dış Haberler Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in dün gerçekleştirdiği uzun ulusa sesleniş konuşması, Rusya-Ukrayna krizinin seyrini …

Yayınlandı:

-

T24 Dış Haberler

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin‘in dün gerçekleştirdiği uzun ulusa sesleniş konuşması, Rusya-Ukrayna krizinin seyrini değiştirdi.

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’ta hafta sonu boyunca süren çatışmaların sonunda Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin birinci olarak planlanmayan bir formda güvenlik kurulunu topladı. Dünyanın odağı Rusya’nın üzerindeyken Donbas’daki ayrılıkçı güçler Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) ve Luhanks Halk Cumhuriyeti (LNR) Putin’den resmen tanınma talebinde bulundu.

Putin, akşam saatlerinde “Ukrayna’nın ABD’nin kuklası olduğunu” söylediği uzun ulusa sesleniş konuşmasında Donbas’ın Rusya’nın tarihî bir modülü olduğunu belirterek, ayrılıkçı idareleri resmen tanıyacaklarını duyurdu. Putin’in imzaladığı kararnameyle Rusya, Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçılara “barış muhafaza operasyonları” gerçekleştirme adımını da atmış oldu. Rusya, ayrılıkçı idareleri tanıyan birinci ülke oldu.

Putin’in dün akşam attığı adım, uzun müddettir diplomasi yollarını deneyen dünya başkanları tarafından reaksiyonlarla karşılaştı. Avrupa Birliği, ayrılıkçı bölgeleri tanıyan Putin’in milletlerarası hukuku, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve Minsk mutabakatlarını ihlal ettiğini açıkladı.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski’yle ABD Liderı Joe Biden, Putin’in kararı sonrası bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Putin,  Rusya’nın tanıdığı ayrılıkçı bölgelerle ABD vatandaşlarının ticaret yapmasını ve bu bölgelere yatırım yapmasını yasaklayan kararnameyi imzaladı.

Rusya’yı kınayan Fransa Ülke Yöneticisi Emmanuel Macron, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun acil olarak toplanmasını istedi. BMGK, Türkiye saati ile 5’te başladı.

Türkiye Dışişleri Üst Kurumu da Vladimir Putin’in tanıma kararına reaksiyon göstererek “kabul edilemez” olarak nitelendirdi ve kararı “reddettiklerini” tabir etti.

Ukrayna Devlet Lideri Volodomir Zelenski’nin bugün ilerleyen saatlerde Ülke Yöneticisi Recep Tayyip Erdoğan ile konuşacağı duyuruldu.

İşte Yugoslavya’nın dağılma sürecinden bu yana Avrupa topraklarındaki birinci büyük savaşı tetikleyebilecek krizde 22 Şubat’ta öne çıkanlar gelişmeler… 

07.40 Reuters’ın bir ABD’li yetkiliden aktardığı habere nazaran, ABD ve müttefikleri bugün Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar duyuracak. 

ABD’nin dün duyurduğu yaptırımlar, Rusya’ya yönelik değil, Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı bölgelere yönelikti.

ABD’nin BM Özel Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, BMGK sonrası yaptığı açıklamada “Yarın ABD, Rusya’ya memleketler arası hukukun ve Ukrayna’nın bütünlüğünün ihlali nedeniyle yaptırımlar uygulayacak.

07.02 Nikaragua Devlet Lideri Daniel Ortega, tartışmalı bir formda Rus hükümetinin Ukrayna konusundaki duruşunu savundu ve Putin’in ayrılıkçı yapıları tanıma kararını yanlışsız bulduğunu belirtti. 

Sık sık ABD’nin Orta Amerika üzerindeki tesirine karşı açıklamalarda gündeme gelen Ortega, “Eminim Kırım’da olduğu üzere bir referandum yapacaklardır ve beşerler kendi istekleriyle Rusya’nın topraklarını ilhak etmesini sağlayacaklardır” dedi.

Ortega, “Eğer Ukrayna NATO’ya girerse Rusya’ya ‘haydi savaşalım’ diyecektir. Bu durum Rusya’nın neden bu türlü davrandığını anlatıyor. Rusya kendini savunuyor” sözlerini kullandı.

06.54 Başbakanlık Konutu 10 Numara, Britanya Başbakanı Boris Johnson’ın, Ukrayna’daki son gelişmeleri ele almak ve derhal uygulamaya konacak değerli bir yaptırım paketinin kabul edilmesi dahil, İngiltere’nin Rusya’ya cevabını koordine etmek için TSİ 09.30’da düzenlenecek Acil Durum Kabine Toplantısı’na (COBRA) başkanlık yapacağını bildirdi.

Dünya

Çin’den ABD’ye Tayvan yansısı: Washington yanlış sinyal gönderiyor

Çin, Tayvan’la attığı adımlar nedeniyle ABD’ye reaksiyon göstererek “Washington’ın zorladığı rekabetin, bir yüzleşmeye dönüşebileceği” ihtarında …

Yayınlandı:

-

Çin, Tayvan’la attığı adımlar nedeniyle ABD’ye reaksiyon göstererek “Washington’ın zorladığı rekabetin, bir yüzleşmeye dönüşebileceği” ihtarında bulundu.

Sputnik’te yer alan habere nazaran, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken‘la yaptığı telefon konuşmasında, Washington’ın Tayvan’ı Asya Pasifik’e dahil etme planlarının “yanlış sinyal” gönderdiğini söyledi.

Pekin, ABD’nin Tayvan’ı kullanarak Çin’i denetim altına almaya çalıştığını, bunun bir “hata” olduğunu belirtti.

Çin-ABD ortasında yeni Tayvan tansiyonu, ABD’nin Patriot hava savunma sistemlerinde kullanılması için Taipei’ye 100 milyon dolar mutabakat duyurmasının akabinde geldi.

Pekin, Tayvan toprakları üzerinde hak argüman ediyor. İki ülke, 70 yılı aşkın müddettir başka yönetiliyor.

Pekin, son yıllarda Tayvan üzerindeki baskısını artırıyordu. Çin önderi Şi Jingping, ekim ayında Tayvan’la barışçıl yollarla “tekrar birleşileceğini” söylemişti.

Devamını Oku

Dünya

Covid izolasyonu süren 95 yaşındaki Kraliçe Elizabeth, hafif işlerine geri döndü

T24 Dış Haberler Malum hastalık’a yakalanan Britanya Kraliçesi Elizabeth’in hafif olan işlerine döndüğü duyuruldu. BBC’de yer alan habere …

Yayınlandı:

-

T24 Dış Haberler

Malum hastalık’a yakalanan Britanya Kraliçesi Elizabeth‘in hafif olan işlerine döndüğü duyuruldu.

BBC’de yer alan habere nazaran, 95 yaşındaki Kraliçe Elizabeth, Malum hastalık’u hafif, nezle gibisi semptomlarla geçiriyor. 

Kraliyet muhabiri Daniela RelphWindsor Sarayı’nda dikkatli fakat büyük bir alarma gerek duyulmayan bir mod var” dedi. Relph, Kraliçe Elizabeth geçen yıla oranla daha zayıf olduğu için Kraliyet tabiplerinin yakın bir takipte olduğunu da ekledi.

Kraliçe Elizabeth’in hafif olarak nitelendirilen lakin her gün yaptığı devlet evraklarını okumak üzere işlerine döndüğü belirtildi.

Kraliçe Elizabeth ve en büyük oğlu Prens Charles 10 Şubat’ta görüşmüş, Charles’ın testi iki gün sonra müspet çıkmıştı.

Nisan ayında 96 yaşına girecek Kraliçe Elizabeth, birinci aşısını ocak 2021’de olmuştu.

Devamını Oku

Dünya

Rusya’nın ayrılıkçıları tanımasından sonra Zelenski’den açıklama: Kimseden korkmuyoruz

T24 Dış Haberler Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçıları tanımasının akabinde birinci konuşmasını gerçekleştiren Ukrayna Devlet Lideri …

Yayınlandı:

-

T24 Dış Haberler

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçıları tanımasının akabinde birinci konuşmasını gerçekleştiren Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, barışçıl ve diplomatik yola bağlı olduklarını vurgulayarak “Kimseden ve hiçbir şeyden korkmuyoruz” dedi.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in ayrılıkçı idareleri tanıma kararından sonra toplumsal medyada yayınlanan birinci ulusa sesleniş açıklamasını gerçekleştirdi.

Beklenenden geç saatte gerçekleşen ulusa sesleniş konuşmasında konuşan Zelenski, “Barışçıl ve diplomatik bir yola bağlıyız ve sırf bunu takip edeceğiz. Lakin, kendi toprağımız üzerindeyiz ve kimseden ve hiçbir şeyden korkmuyoruz. Kimseye borçlu değiliz ve kimseye vermeyeceğiz. Zira 2014 Şubat değil, 2022 Şubat’tayız. Öteki bir ülke, diğer bir ordu. Tek hedef Ukrayna’da barış.” ” dedi.

Moskova’nın Ukrayna’nın egemenlik bütünlüğünü ihlal ettiğini söyleyen Zelenskiy, “Putin’in açıklamaları, Rusya’nın Minsk Mutabakatı’ndan büsbütün çekildiği manasına gelmektedir. Barış istiyoruz. Ortaklarımızdan net ve tesirli dayanak adımları bekliyoruz” diye ekledi.

 

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler