Connect with us

KÜLTÜR SANAT

CHP’li İlgezdi: Devlet Tiyatroları, 65 yaş üstü oyuncuları zorla emekli ediyor

CHP Genel Lider Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün 65 yaş üstü tiyatro sanatkarlarını ‘zorla’ emekli ettiğini …

Yayınlandı:

-

CHP Genel Lider Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün 65 yaş üstü tiyatro sanatkarlarını ‘zorla’ emekli ettiğini öne sürerek, “65 yaş üstü sanatkarlarımız, konuk sanatçı olarak bile sahneye çıkamayacak. Bu türlü saçma bir kararlarla mesleğinin tepesindeki sanatkarlar sahneden koparılıyor” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün 65 yaş üstü tiyatro sanatkarlarıyla ilgili aldığı kararı gündeme getirdi. Devlet Tiyatroları’nın 65 yaş üstü tiyatro sanatkarlarını ‘zorla’ emekli ettiğini savunan İlgezdi, şunları kaydetti:

“65 yaş üstü sanatkarlarımız, konuk sanatçı olarak bile sahneye çıkamayacak. Bu türlü saçma bir kararlarla mesleğinin doruğundaki sanatkarlar sahneden koparılıyor. Sanatkarlar öteki kamu görevlilerinden farklı olarak özel kararlara tabi olmasına karşın 65 yaş emeklilik kuralını işletmek, sanatkarlara ve sanatseverlere yapılan büyük bir yanlıştır. Tiyatrocuların mesleklerinin tepesindeyken sahneye çıkmalarının yasaklanması kabul edilemez.”

İlgezdi şunları kaydetti:

“Devlet Tiyatroları’nda bu türlü bir plansızlık daha evvel hiç görülmedi. Mevcut oyunun oyuncusunu zorla emekli ediyorsunuz, oyunu repertuvardan kaldırıyorsunuz.

Bu, büsbütün keyfi bir karardır. Tiyatroda gerçeklik çok değerlidir. Yaşlı bir rolü genç birine oynatmak tiyatro sanatına alışılmamıştır. 5441 sayılı Devlet Tiyatrosu Kuruluşu Hakkında Kanun’un bu türlü bir unsur olmadığı halde 65 yaş üstü sanatkarlara yapılan muameleyi kabul etmemiz mümkün değildir.

“KEYFİ UYGULAMANIN MÜNASEBETİ NEDİR”

İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye de soru önergesi verdi. İlgezdi, Bakan Ersoy’a, Devlet Tiyatroları’nın bu kararına ait “Bu ferdî ve keyfi uygulamanın münasebeti nedir” diye sordu.

İlgezdi, “Güncel tiyatro dönemi şimdi bitmeden alındığı anlaşılan kararın aciliyetinin sebebi nedir? Bu dönem devam etmekte olan oyunlar ortasında 65 yaşını geçmiş bir sanatçımıza ilişkin tek kişilik bir oyunun da olduğu argüman edilmektedir. Bunun üzere durumlarda, sanatkarın emekliliği sonucu ayrılmak zorunda kaldığı oyunlara her vakit oyuncu ikame edilemeyebileceği ihtimali neden göz arkası edilmiştir” sorularına da cevap istedi. (ANKA)

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

KÜLTÜR SANAT

İslami Rüya Tabirleri

Yayınlandı:

-

İslami rüya tabirleri, dinimizde farklı şekilde yorumlanan rüya türlerine göre çok daha fazla önemlidir. Bunun sebebi ise Peygamber efendimizin eski zamanlarda islami şartlara göre rüya yorumculuğu yapmasıdır. Ayrıca İslami rüya tabirleri, yine diğer rüya tabirlerine oranla çok daha mantıklı ve güvenilirdir. İslami rüya tabirlerini bu denli değerli kılan bir diğer özellik ise, eski zamanlarda alimlerin rüyaları yine islami kurallara uygun şekilde yorumlamasıdır.

 

Bilindiği gibi teknolojinin de gelişmesi ile birlikte artık insanların gördüğü rüyalar çok daha farklı şekillerde incelenmekte ve tabir edilebilmektedir. Bu nedenle günümüzde yapılan birçok rüya tabiri bilimsel araştırmalara dayanılarak yapılmaktadır. Eğer bu tarz rüya tabirlerini değil de İslami rüya tabirlerini seviyorsanız İgrus.com web sitesini ziyaret edebilir ve gördüğünüz rüyaların İslami tabirlerine göz atarak hayatınıza farklı açılardan yön verebilirsiniz.

 

Neden İslami Rüya Tabirleri?

 

Her ne kadar günümüzde farklı şekillerde tabir edilebilen rüyalar olsa da hala binlerce kişi, İslami rüya tabirleri ile rüyalarını yorumlatmayı tercih etmektedir. Bunun en büyük nedenlerinden birisi ise İslami rüya tabirlerinin gerçek hayatta çıkma olasılığının diğer rüya tabiri çeşitlerine göre daha fazla olmasıdır. Ayrıca eski zamanlarda alimler, İslami hususlara göre rüya tabirciliği yaptığı için islami rüya tabirleri dinimizde daha uygundur ve aynı zamanda sünnet sayılır.

 

Tüm bunların yanı sıra İslami rüya tabirleri, rüyanın içinde yer alan mesaj ve sembollerin daha açık ve net bir şekilde yorumlanmasını sağladığı için de çok fazla tercih edilmektedir. Sizler de gördüğünüz rüyalar hakkında İslami hususlara uygun yorumlar okumak istiyorsanız İgrus.com‘u ziyaret edebilir ve gördüğünüz rüyalar hakkında kafanızda daha iyi fikirler oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Devamını Oku

KÜLTÜR SANAT

Leyla Farhadova ’Bu Hasret’ isimli single dinleyiciyle buluştu

Yayınlandı:

-

Azerbaycanlı ünlü şarkıcı Leyla Farhadova, uzun süredir çalışmalarını yürüttüğü yeni single çalışması  ‘Bu Hasret’ müzik severlerle buluştu. Kısa zamanda çok sayıda kişi tarafından dinlenilen şarkı büyük beğeni topladı. Farhadova, single çalışmaları sırasında hiçbir masraftan kaçmadıklarını söyledi.

 

Azerbaycanlı ünlü sanatçı Leyla Farhadova, 2020 yılında “Türkiye Gençlik Ödüllü’ ve 2021’de Yılın Girişimcisi Ödülü’nü kazandı. Genç yaşında birçok başarıya imza atan güzel sanatçı Farhadova, konserlerinde sunduğu sahne şovları ve şık kıyafetleriyle dikkatleri sürekli olarak üzerine çekiyor. Güzel sesiyle dinleyicilerini vazgeçilmez anlar yaşatan ünlü sanatçı uzun süredir single çalışmalarını devam ettiriyordu.  Leyla Farhadova, büyük bir titizlik ve özenle hazırladığı ’Bu Hasret’ isimli yeni single Spotify ve birçok dijital platformda dinleyicilerle buluştu. Sanatçının yeni single çıktığı ilk günden bu yana büyük beğeni toplayarak, çok fazla dinleyici sayısına ulaştı. Farhadova, single çalışmaları sırasında kaliteli bir iş ortaya çıkarmak için çok dikkatli davrandıklarını söyleyerek, hiçbir masraftan kaçınmadıklarını dile getirdi.

 

Leyla Farhadova’nın yeni single çalışmasını dinlemek isteyen müzik seveler aşağıdaki linkten şarkıya ulaşabilir.

 

https://open.spotify.com/album/6r1l9QeBpxe4K8Np7zJKpi?si=tc9jYqzvSKqevrY85SPrGA&utm_source=copy-link

Devamını Oku

KÜLTÜR SANAT

Hüseyn Garibov ‘Gözüm Kaldı’ müzik severlerle buluştu

Yayınlandı:

-

Çıkardığı şarkılarla dikkatleri üzerine çeken Azerbaycanlı şarkıcı Hüseyn Garibov, hiçbir masraftan kaçınmayarak hazırladığı ‘Gözüm Kaldı’ isimli yeni şarkısı Spofity başta olmak üzere birçok dijital platformlarda yerini aldı.

Hüseyn Garibov  Azerbaycan’da  verdiği konserlerle dikkatleri her zaman üzerine çekiyor. Sahne şovları ve birbirinden güzel şarkılarıyla dinleyenlere benzersiz bir gösteri sunan ünlü şarkıcı, uzun süredir yeni single çalışmalarını devam ettiriyordu. Çalışmalarına ara vermeden ve büyük bir özveriyle devam eden ünlü şarkıcının ‘Gözüm Kaldı’ isimli single Spofity başta olmak üzeri birçok dijital platformda yerini aldı. Çıktığı ilk günden itibaren dinleyiciler tarafından sevilen şarkı, büyük beğeni topladı. Hüseyn Garibov, yeni şarkı çalışmalarını büyük bir titizlikle yaptıklarını söyleyerek, hiçbir masraftan kaçınmadıklarını belirtti.

Nigar Rufat’ın ilgi gören ‘Ele Bileydim’ isimli single dinlemek isteyen bu linkten ulaşabilir. https://open.spotify.com/album/265S6Erjj1wVxTOzTLhr56

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler