Connect with us

Gündem

CHP’nin ‘MOBESE’ önerisi AKP-MHP oylarıyla reddedildi

 İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun MOBESE manzaralarının sızdırılmasına ait önergesi AKP-MHP oyları ile reddedildi. TBMM …

Yayınlandı:

-

 İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun MOBESE manzaralarının sızdırılmasına ait önergesi AKP-MHP oyları ile reddedildi. TBMM Genel Heyeti’nde CHP, HDP ve Âlâ Parti’nin gündeme ait küme teklifleri kabul edilmedi.

Genel Şurada, siyasi parti kümelerinin teklifleri farklı ayrı ele alındı.

CHP’nin “MOBESE kayıtlarının kullanımı”na ait araştırma önergelerinin ön görüşmelerinin bugün yapılması önerisi üzerinde konuşan CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, Anayasa’nın çiğnenmek için değil uymak için olduğunu belirterek, “İnsanların da milletvekili, belediye lideri, sıradan vatandaş, kim olursa olsun Anayasa’dan kaynaklı hakları var.” dedi.

İstanbul’da kar yağdığında iki bakanın “koşa koşa İstanbul’a gittiğini” söz eden Altay, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Zannettik ki havalimanında, Kuzey Marmara’da, TEM Otoyolu’nda yaşanan problemlerle ilgili önlem alacaklar, müdahale edecekler, AKOM’a gidecekler; büyükşehir, ilçe belediyeleri, Karayolları Genel Müdürlüğü daima birlikte el ele verilecek; TEM’de, havalimanında, Kuzey Marmara’da mahsur kalan insanlara derman olunacak. Hayır. ‘MOBESE’yi izleyelim. Neredeymiş? Nerede balık yemiş? Kimle yemiş?’ İnsan yemek yiyen bir varlıktır. Sayın Elitaş, Recep Tayyip Erdoğan o lokantada 2008’de balık yemiş.”

MOBESE kayıtlarına ait yaşananların çok net bir cürüm olduğunu ve bunu basına servis etmenin hatanın katmerlisi olduğunu belirten Altay, “Bunu 1972’deki Watergate skandalından aşağı ve daha düşük görmem, onunla tıpkı eş pahada bir cürümdür. Demokrasilerin tıkır tıkır çalıştığı ülkelerde bu türlü bir cürüm için Amerikan Lideri istifa etmek zorunda kalmıştır; biz hesap soramıyoruz. Bir gün bu hesap sorulacak.” diye konuştu.

“Hedef saptırma ve asıl sıkıntıyı gözden kaçırma önergesi”

MHP Küme Başkanvekili Erkan Akçay ise “İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri ne İstanbul’u takıyor ne kendi partisini takıyor ne de Genel Liderini takıyor. Belediye Liderinin tek taktığı ABD Büyükelçisi, İngiliz Büyükelçisi.” dedi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu ortasında “soğuk savaş” olduğunu öne süren ve bunu Meclise taşımaya gerek olmadığını lisana getiren Akçay, “Bu önerge bir amaç saptırma ve asıl sıkıntıyı gözden kaçırma önergesidir.” tabirini kullandı.

Akçay, önergede eleştirilen MOBESE imgelerini daha düne kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesinin linkinden bütün vatandaşların canlı izleyebildiğini anımsatarak, “Şimdi linki kapatmışlar. Canlı MOBESE izlemeden bütün, ne kadar MOBESE imgesi varsa onları izlemek de mümkün.” dedi.

Akçay, “Asıl izah edilmesi gereken husus balıkçıda çekilen fotoğraflardır ve İstanbullu kar altında mağdur iken bir belediye lideri dört saatini neden bu büyükelçiyle görüşmeye ayırır? Ayrıyeten neden makamında görüşmemiştir?” dedi.

CHP Küme Başkanvekili Engin Altay ise “Kemal Kılıçdaroğlu ile Ekrem İmamoğlu ortasında bir çatışmayı daha çok hayal edersiniz ancak o denli bir çatışma olmayacak hiç merak etmeyin. Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu’nun Genel Lideridir ancak evvel ağabeyidir.” halinde konuştu.

AKP Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, bütün konuşmacıların hukuktan bahsettiğini lakin bir yargısız infazla hem İçişleri Üst Kurumunın hem de MOBESE kameralarının yerden yere vurulduğunu belirterek, “Bir defa MOBESE kameralarından imgenin çıktığıyla ilgili sabit bir bilgi kimsenin elinde yok.” dedi.

Özdemir, yargıya intikal etmiş bir husus hakkında araştırma önergesi verilemeyeceğini anımsattı. Özdemir, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“2008 yılında ABD Lider Yardımcısı Dick Cheney, AK Parti karşısında Deniz Baykal’ın tutunamadığından bahsediyordu, ‘birini bulmak lazım’ diyordu, 10 ay sonra Kemal Kılıçdaroğlu geldi. 2018 yılında Joe Biden, ‘Muhalefeti desteklemeliyiz, AK Parti’yi devirmek için yeni varyasyonlar yapmalıyız’ dedi. Artık de İngiltere Büyükelçisi gelmiş İmamoğlu’yla çok ‘stratejik’ görüşmeler yapmış. Bakın, İmamoğlu ne diyor biliyor musunuz? ‘En az karla gayret kadar değerliydi. Türkiye-İngiltere bağlarını konuştuk.’ Galiba Türkiye üzerinde hesap yapanlar yeni aktör olarak kendilerine yeni birini bulmuşlar. Bunun ilerleyen etabı olabilir. Bu hususta CHP’li arkadaşlarımızı uyarıyorum, dikkatli olsunlar zira bu hususta her atraksiyon yapıldığında CHP Genel Liderinin değişimine gidilmiş. Bu aktörün, bu görüşmelerin ayrıntılarını takip etmek lazım.”

Konuşmaların akabinde CHP Küme önerisi kabul edilmedi.

AKP Küme önerisi

AKP’nin, TBMM’nin çalışma takvimine ait küme teklifinin görüşmelerinde konuşan AK Parti Küme Başkanvekili Mustafa Elitaş, CHP’nin MOBESE’lere ait araştırma önergesine değinerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sayın İmamoğlu’nun aracının önünde kar küreme aracı, açıyor yolları, gidiyor. Nereye gidiyor? İstanbul halkına hizmet etmeye gidiyor zannediyoruz oysaki balıkçıya gidiyormuş. Sayın İmamoğlu’nun balıkçıdaki fotoğrafını yayınlayan kim? Siz bunu Sayın İmamoğlu’na sorun, Sayın İmamoğlu bunu açıklasın. ‘Bir siyasi kişilik fakat açıklamıyorum.’ diyor. Cumhur İttifakı’ndan biriyse bunu çok rahat açıklaması gerekirdi. İmamoğlu’nun balıkçıda İngiliz Büyükelçisi ile yemek yediğini Genel Lideriniz bilmiyor, Lokal İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcınız bilmiyor. Nereden öğreniyor? Birileri tarafından servis edilenden öğreniyor. O servis eden kim? İşte siz onu kendi içinizde sorgulayın. Şayet bilmiyorsanız Genel Liderinize sorun. Ona da inanmıyorsanız gidin, Sayın İmamoğlu’na sorun. Kesinlikle İmamoğlu, o balıkçı fotoğraflarının kim tarafından servis edildiğini çok âlâ biliyordur.”

Konuşmaların akabinde AKP’nin küme önerisi kabul edildi. Kabul edilen teklife nazaran Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi’nin görüşmelerine bugün ve yarın devam edilecek.

Öte yandan HDP’nin “AİHM kararlarının uygulanmamasının yarattığı sorunlar”, UYGUN Parti’nin “Türk Telekom’un özelleştirilmesi” ile ilgili araştırma önergelerinin ön görüşmelerinin bugün yapılması teklifleri de müzakerelerin akabinde kabul edilmedi.

TBMM Genel Şurası’nda Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi’nin görüşmelerine geçildi.

 

 

Gündem

“2004 yılında Türkiye’nin alisverisdunyasi.com’u olmak için yola çıktık….”

Yayınlandı:

-

Yazar:

Türkiye’nin ilan ve alışverişte ilk adresi alisverisdunyasi.com, 2004 yılında mustafa ayt bilişim merkezi bünyesinde hayata geçirildi. Bir e-ticaret sitesi olmanın ötesinde, ülkemizde e-ticaretin doğuşundan bugüne olan sürecin de temsilcisi olan alisverisdunyasi.com, Türkiye’nin en büyük elektronik ticaret ve ilan platformlarından birisi olma özelliğini taşıyor.


Emlak, Vasıta, Alışveriş, İş Makineleri & Sanayi, Yedek Parça-Aksesuar-Donanım & Tuning, Hizmetler, İş İlanları, Hayvanlar Âlemi, Özel Ders Verenler ve Yardımcı Arayanlar olmak üzere toplam 10 kategoride hizmet veren alisverisdunyasi.com, kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracak ürün ve servisleriyle de ulusal ve uluslararası arenada çok sayıda ödülün sahibi oldu.

alisverisdunyasi.com ayrıca kocaeli gebze’deki genel merkezi ile e-ticaretin merkezinde…

Devamını Oku

Gündem

İSKİ’den Sazlıdere Barajı’ndaki manzarayla ilgili açıklama

İstanbul’un su kaynaklarından biri olan Sazlıdere Barajı’nın üzerinde oluşan yeşil ve mavi katman ile ilgili İSKİ açıklama yaptı. Yapılan …

Yayınlandı:

-

İstanbul’un su kaynaklarından biri olan Sazlıdere Barajı’nın üzerinde oluşan yeşil ve mavi katman ile ilgili İSKİ açıklama yaptı. Yapılan açıklamada ,”Sazlıdere Barajı’nda meydana gelen renk değişimi doğal bir süreç olup, suyun sakinleşmesi sebebiyle ortaya çıkmıştır. Mavi ve yeşil renkteki alglerin oluşturduğu bu durumun ortalama 10 gün içerisinde ortadan kalkması ve suyun olağan haline dönmesi beklenmektedir” denildi.

İstanbul’da su kaynaklarından biri olan Sazlıdere Barajı’nın üzerini yeşil ve mavi katman kapladı.

Suyun üzerine farklı bir katman oluşturan tabakanın göl kenarındaki otlara ve taşlara da bulaştığı da görüldü. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Başkanlığının Müsaade ve Kontrol Genel Müdürlüğü grupları barajdan numune alarak inceleme başlattı.

Konuya ait İSKİ açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Sazlıdere Barajı’nda meydana gelen renk değişimi doğal bir süreç olup, suyun sakinleşmesi sebebiyle ortaya çıkmıştır. Mavi ve yeşil renkteki alglerin oluşturduğu bu durumun ortalama 10 gün içerisinde ortadan kalkması ve suyun olağan haline dönmesi beklenmektedir. Öte yandan alglerin meydana geldiği kısım, barajın su alma yapısından uzak ve alglerin ölçüsü da azdır. İSKİ’nin İstanbul’a 365 gün 24 saat kesintisiz ve içilebilir kalitede su sağladığını hatırlatarak saygıdeğer İstanbullulara değerle duyururuz” tabirlerine yer verildi. (DHA)

TIKLAYIN | Rengi değişen Sazlıdere Barajı için inceleme başlatıldı

Devamını Oku

Gündem

Apolas Lermi’nin bir konseri daha engellendi

Karadeniz müziği sanatkarı Apolas Lermi’nin 31 Temmuz’da Sakarya Akyazı, Acelle Yaylası’ndaki konseri ‘hakkında çıkan palavra haberler’ münasebet …

Yayınlandı:

-

Karadeniz müziği sanatkarı Apolas Lermi‘nin 31 Temmuz’da Sakarya Akyazı, Acelle Yaylası’ndaki konseri ‘hakkında çıkan palavra haberler’ münasebet gösterilerek iptal edildi.

Lermi, mevzuyla ilgili Twitter’dan şu bilgileri aktardı: 

“Bir konser iptali daha! 31 Temmuz’da Sakarya, Akyazı, Acelle Yaylası’ndaki sahnemiz hakkımızda çıkan palavra haberler münasebet gösterilerek Belediye ve Dernek İdaresi tarafından iptal edilmiştir. Konserlerimi iptal ederek Türkiye’nin bütün problemlerini çözüyorsunuz Tebrikler

Tüm sahneleri yasaklayıp tüm televizyonları karartsanız da bizi bu toprakların kültürel zenginliğinden koparamazsınız. İstediğimiz lisanda müzikler söylemeye ve sizi rahatsız etmeye devam edeceğiz. Siz radyoyu kapattınız diye hiçbir müzik yarım kalmaz. Yeni müzikler yakında.”

TIKLAYIN | Apolas Lermi, iki konserinin iptal edildiğini açıkladı

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler