Connect with us

Gündem

CHP’nin ‘Muhtarlık Temel Kanunu’ teklifi TBMM’de reddedildi

CHP’nin muhtarların yetki ve gelirlerinin artırılması emeliyle hazırladığı kanun teklifi, TBMM Genel Konseyi’nde AKP ve MHP milletvekillerinin …

Yayınlandı:

-

CHP’nin muhtarların yetki ve gelirlerinin artırılması emeliyle hazırladığı kanun teklifi, TBMM Genel Konseyi’nde AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun, “Bu iktidar muhtarların meselelerine değil, onların oylarına talip” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda, CHP tarafından hazırlanan Muhtarlık Temel Kanunu Teklifi’nin gündeme alınması görüşüldü. CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun, kanun teklifi üzerinde şunları söyledi:

“Muhtarlığı prestijsiz hale getirdiler”

Muhtarlarımız, mahallî demokrasinin kurucu ögesi, köy ve mahallelerimizin seçilmiş temsilcileridir. Siyaset kurumunun misyonu, muhtarlığın bu vasıflarını korumak ve yüceltmektir. Lakin üzülerek tabir ediyorum ki, 20 yıldır ülkeyi yöneten iktidar, muhtarlık kurumunu prestijsiz hale getirmiştir. 6360 sayılı kanun ile binlerce köyün hukukî kişiliği kaldırılmış ve mahalleye dönüştürülmüştür. Bir devir, muhtarlığın büsbütün kaldırılması dahi tartışmaya açılmıştır. Artık de muhtarlık seçimlerinin, lokal seçimlerden farklı bir tarihte yapılması söylentileri çıkarılmıştır. İktidarın muhtarlığa bakışı böyleyken, artık, yalnızca ‘muhtar maaşlarını taban fiyata çıkaracağız’ vaadinde bulunmak, muhtarlarımızı seçim materyali yapmaktan öbür bir şey değildir.

“Muhtarlıklara bütçe hakkı önerisi”

84 unsurluk Muhtarlık Temel Kanunu Teklifimizi Meclis Başkanlığı’na sunduk. Öncelikle; muhtarlıkları demokratik kurumlar haline getiriyoruz. İhtiyar Meclisi ve İhtiyar Heyetleri’ni, Köy Meclisi ve Mahalle Meclisi olarak düzenliyoruz. Muhtarlıklara bütçe hakkı tanıyoruz. Köy muhtarlıklarına, Vilayet Özel Yönetimlerine ayrılan hissenin yüzde 1,5’inin aktarılmasını sağlıyoruz. Mahalle muhtarlıklarına da belediye sonlarında toplanan emlak vergisinin yüzde 1’ini ayırıyoruz.

“Muhtar posta memuru olmamalı”

Muhtarlarımızı artık ‘posta memuru’ olmaktan çıkarmak istiyoruz. Muhtarlara, evrak dağıtımları nedeniyle fiyat ödenmesini sağlıyoruz. Muhtarlarımızı ‘yetkisi olmayan seçilmişler’ olmaktan kurtarmak istiyoruz. Muhtarlarımıza, belediye ve vilayet genel meclislerinde, kendi alanlarını ilgilendiren toplantılara katılma, kelam ve oy hakkına sahip olma yetkisi veriyoruz. Muhtarlık seçimlerine adaylık adabı getiriyoruz. Ve fotoğraflı birleşik oy pusulası kullanımına geçilmesini öneriyoruz.

“Ödenek değil aylık”

Muhtarlarımıza ödenek değil, aylık verilmesini sağlıyoruz. Kanun teklifimizde, 14.750 olan ek gösterge sayısını, 22.000’e çıkarıyoruz. Böylelikle muhtar maaşlarının 5 bin 179 TL’ye yükseltilmesini öneriyoruz. Yüksek nüfuslu muhtarlıklarımızın yardımcı işçi gereksinimi açıktır. Bu nedenle 2.000 seçmen nüfusunu aşan muhtarlıklara ofis çalışanı atanmasını öneriyoruz.

“30 gün müsaade hakkı”

Toplumsal yardımların, muhtarlar aracılığıyla dağıtılmasını temin ediyoruz. Türkiye Muhtarlar Birliği’nin kurulmasının önünü açıyoruz. Muhtarlarımız müsaadeye ayrıldıklarında maaşları kesiliyor. Biz muhtarlarımıza, maaşları kesilmeden yıllık 30 gün müsaade hakkı tanıyoruz. Ayrıyeten bayan muhtarlara, toplam 16 hafta analık müsaadesi veriyoruz. Muhtarların kent içi ulaşımdan fiyatsız faydalanmasını öneriyoruz.

“Samimiyseniz tartışalım”

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Lideri, 19 Ocak’ta, muhtar maaşlarının taban fiyata çıkarılacağını tabir etmişti. Lakin ortadan 27 gün geçmesine karşın hala bir düzenleme hazırlanamadı. Ve bugün yatan muhtar maaşları, tekrar birebir düzeyde kaldı. Buradan davet yapıyoruz: Şayet samimiyseniz, kanun teklifimiz hazır. Gelin tartışalım ve oy birliği ile hayata geçirelim.

“Bizim gönlümüz razı değil”

“İktidar problemlere değil oylara talip”

Şayet bu teklif reddedilirse, herkes şunu görecek: Bu iktidar muhtarların problemlerine değil, onların oylarına taliptir. Siz bu teklifi reddetseniz dahi muhtarlarımıza sözümüzdür: Biz sizin oylarınıza değil, meselelerinizi çözmeye talibiz. İktidar olduğumuzda bu teklifi yasalaştıracağız. Ve muhtarlarımızın hakkını, muhtarlarımıza teslim edeceğiz.”

Torun’un konuşmasının akabinde kanun teklifinin gündeme alınması önerisi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

“2004 yılında Türkiye’nin alisverisdunyasi.com’u olmak için yola çıktık….”

Yayınlandı:

-

Yazar:

Türkiye’nin ilan ve alışverişte ilk adresi alisverisdunyasi.com, 2004 yılında mustafa ayt bilişim merkezi bünyesinde hayata geçirildi. Bir e-ticaret sitesi olmanın ötesinde, ülkemizde e-ticaretin doğuşundan bugüne olan sürecin de temsilcisi olan alisverisdunyasi.com, Türkiye’nin en büyük elektronik ticaret ve ilan platformlarından birisi olma özelliğini taşıyor.


Emlak, Vasıta, Alışveriş, İş Makineleri & Sanayi, Yedek Parça-Aksesuar-Donanım & Tuning, Hizmetler, İş İlanları, Hayvanlar Âlemi, Özel Ders Verenler ve Yardımcı Arayanlar olmak üzere toplam 10 kategoride hizmet veren alisverisdunyasi.com, kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracak ürün ve servisleriyle de ulusal ve uluslararası arenada çok sayıda ödülün sahibi oldu.

alisverisdunyasi.com ayrıca kocaeli gebze’deki genel merkezi ile e-ticaretin merkezinde…

Devamını Oku

Gündem

İSKİ’den Sazlıdere Barajı’ndaki manzarayla ilgili açıklama

İstanbul’un su kaynaklarından biri olan Sazlıdere Barajı’nın üzerinde oluşan yeşil ve mavi katman ile ilgili İSKİ açıklama yaptı. Yapılan …

Yayınlandı:

-

İstanbul’un su kaynaklarından biri olan Sazlıdere Barajı’nın üzerinde oluşan yeşil ve mavi katman ile ilgili İSKİ açıklama yaptı. Yapılan açıklamada ,”Sazlıdere Barajı’nda meydana gelen renk değişimi doğal bir süreç olup, suyun sakinleşmesi sebebiyle ortaya çıkmıştır. Mavi ve yeşil renkteki alglerin oluşturduğu bu durumun ortalama 10 gün içerisinde ortadan kalkması ve suyun olağan haline dönmesi beklenmektedir” denildi.

İstanbul’da su kaynaklarından biri olan Sazlıdere Barajı’nın üzerini yeşil ve mavi katman kapladı.

Suyun üzerine farklı bir katman oluşturan tabakanın göl kenarındaki otlara ve taşlara da bulaştığı da görüldü. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Başkanlığının Müsaade ve Kontrol Genel Müdürlüğü grupları barajdan numune alarak inceleme başlattı.

Konuya ait İSKİ açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Sazlıdere Barajı’nda meydana gelen renk değişimi doğal bir süreç olup, suyun sakinleşmesi sebebiyle ortaya çıkmıştır. Mavi ve yeşil renkteki alglerin oluşturduğu bu durumun ortalama 10 gün içerisinde ortadan kalkması ve suyun olağan haline dönmesi beklenmektedir. Öte yandan alglerin meydana geldiği kısım, barajın su alma yapısından uzak ve alglerin ölçüsü da azdır. İSKİ’nin İstanbul’a 365 gün 24 saat kesintisiz ve içilebilir kalitede su sağladığını hatırlatarak saygıdeğer İstanbullulara değerle duyururuz” tabirlerine yer verildi. (DHA)

TIKLAYIN | Rengi değişen Sazlıdere Barajı için inceleme başlatıldı

Devamını Oku

Gündem

Apolas Lermi’nin bir konseri daha engellendi

Karadeniz müziği sanatkarı Apolas Lermi’nin 31 Temmuz’da Sakarya Akyazı, Acelle Yaylası’ndaki konseri ‘hakkında çıkan palavra haberler’ münasebet …

Yayınlandı:

-

Karadeniz müziği sanatkarı Apolas Lermi‘nin 31 Temmuz’da Sakarya Akyazı, Acelle Yaylası’ndaki konseri ‘hakkında çıkan palavra haberler’ münasebet gösterilerek iptal edildi.

Lermi, mevzuyla ilgili Twitter’dan şu bilgileri aktardı: 

“Bir konser iptali daha! 31 Temmuz’da Sakarya, Akyazı, Acelle Yaylası’ndaki sahnemiz hakkımızda çıkan palavra haberler münasebet gösterilerek Belediye ve Dernek İdaresi tarafından iptal edilmiştir. Konserlerimi iptal ederek Türkiye’nin bütün problemlerini çözüyorsunuz Tebrikler

Tüm sahneleri yasaklayıp tüm televizyonları karartsanız da bizi bu toprakların kültürel zenginliğinden koparamazsınız. İstediğimiz lisanda müzikler söylemeye ve sizi rahatsız etmeye devam edeceğiz. Siz radyoyu kapattınız diye hiçbir müzik yarım kalmaz. Yeni müzikler yakında.”

TIKLAYIN | Apolas Lermi, iki konserinin iptal edildiğini açıkladı

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler