Connect with us

KÜLTÜR SANAT

Francis Ford Coppola: Yetenekli direktörler, Dune ve Ölmek İçin Vakit Yok üzere sinemalarla harcanıyor

Francis Ford Coppola, ‘Dune: Çöl Gezegeni’ (Dune) ve ‘Ölmek İçin Vakit Yok’ (No Time to Die) üzere büyük stüdyo sinemalarının birbirlerinin …

Yayınlandı:

-

Francis Ford Coppola, ‘Dune: Çöl Gezegeni’ (Dune) ve ‘Ölmek İçin Vakit Yok’ (No Time to Die) üzere büyük stüdyo sinemalarının birbirlerinin yerine konabilirmiş üzere hissettirdiğini söyledi ve bugünün sanayisinde direktörlük yeteneğinin ziyan edildiğini öne sürdü.

Kıyamet’in (Apocalypse Now) direktörü bugünkü gişe canavarı sinemaların tabiatına dair eleştirel konuştu ve çok yeterli direktörlerin yeteneklerini ziyan etmesi karşısında duyduğu kaygıyı de lisana getirdi.

GQ’ya konuşan direktör, “Eskiden stüdyo sinemaları vardı. Artık Marvel sinemaları var. Pekala, Marvel sineması nedir? Marvel sineması farklı görünecek halde tekrar, tekrar, tekrar, tekrar ve tekrar çekilen prototip sinemadır. Yetenekli bireyler bile… son derece yetenekli, becerili bir sanatçı olan Denis Villeneuve‘ün yaptığı Dune: Çöl Gezegeni’ni ve Cary Fukunaga‘nın yönettiği Ölmek İçin Vakit Yok’u ele alabilirsin.  Ziyadesiyle maharetli, hünerli, eksiksiz sanatkarlar ve her iki sineması de seçebilirsin ve senle ben gidip ikisinden birebir sekansı çıkarıp bir ortaya getirebiliriz.” dedi.

1997 üretimi sineması Yağmurcu’nun (The Rainmaker) akabinde direktörlükten uzak durma kararından bahseden Coppola şunları söyledi:

“Sinema kesimi beni bıraktı; öteki bir tarafa gitti”

“Sinema dalını bıraktığımı hiç hissetmedim. Sinema bölümü beni bıraktı. Diğer bir tarafa gitti.”

Baba’nın (The Godfather) direktörü sinema bölümünün değişerek kendisi için “daha az ilginç” hale geldiğini söyledi.

Coppola’nın yorumları, Marvel’ın muhteşem kahraman sinemalarını “değersiz” diye nitelendirip geniş reaksiyon çekmesinin üstünden bir yıldan uzun bir müddet geçmesinin ardından geldi.

Direktör açıklamalarını, Marvel sinemalarının sinema olmadığını söyleyen meslektaşı Martin Scorsese‘yi savunmak için yapmıştı.

Coppola şunları söylemişti:

“Martin bunun sinema olmadığını söylediğinde kibardı”

“Martin bunun sinema olmadığını söylediğinde kibardı. Kıymetsiz olduklarını söylemedi, o denli olduğunu ben söylüyorum.”

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

KÜLTÜR SANAT

ALIŞILMIŞIN DIŞINDA BİR PERSPEKTİF; PAMUKKALE

Yayınlandı:

-

Pamukkale, kalsiyum oksitli suların 400 bin yılda oluşturduğu travertenleri ve Geç Hellenistik ile Erken Hıristiyanlık dönemlerinin kalıntılarını içeren Hierapolis Antik Kentini içinde bulunduran en önemli ve ilgi çekici merkezlerden biridir.

1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine  alınan Pamukkale her yıl yaklaşık 2 milyon turisti ağırlamaktadır.

Hierapolis Antik Kentinde ilk kazılar 1950lerde İtalyan arkeologlar tarafından başlatılmıştır, günümüzde ise arkeoloji efsanesi haline gelmiş  Ord. Prof. Francesco D’Andria’nın ekibi tarafından sürdürülmektedir.

 

Pamukkale ve Hierapolis’in tarihçesine şöyle bir bakalım;

Pamukkale ve Hierapolis Antik Kenti Denizli İl merkezine 20 km uzaklıktadır. Antik Çağın önemli coğrafyacısı Strabon, Hierapolis’in bir Phrygia kenti olduğunu aktarmaktadır.

Pamukkale Travertenlerinin etkileyiciliği karşısında büyülenen Bergama Kralı II. Eumenes buraya M.Ö 2.yy başlarında Hierapolis kentini kurmuştur. Hierapolis ismi Grekçe de “Kutsal Şehir” anlamına gelsede aslında bir propaganda aracı olarak seçilmiştir, Grek ve Roma kültürü personifikasyonunda şehirler kadın, nehirler ise erkek olarak imgelenirdi, zira “Hiera” Bergama’nın efsanevi kurucusu Telephos’un karısının adıdır.

Hierapolis’in bulunduğu bölgenin yeraltı su kaynaklarının zenginliği kentte havuzlar, nymphaeumlar ve hamam kompleksleri yapılmasına önayak olmuştur. Tritonlu Nymphaeum, Antik Havuz, Kleopatra Havuzu, Hamam Kilise, Bizans Hamamı ve Büyük Hamam yeraltı su kaynaklarının kullanıldığı en önemli yapılardı. Bu yapılardan bazıları M.S. 60 yılında meydana gelen büyük deprem sonrası terkedilmiştir.

Hierapolis kentinde ayrıca 9.500 kişilik Antik Tiyatro, Kuzey ve Güney Nekropolleri – mezar stellerinde bölgenin getirisi olarak mermerin yanında kireç taşı da kullanılmıştır.-  Güney Roma Kapısı, Güney Bizans Kapısı, Kuzey Bizans Kapısı, Apollon Tapınağı, Oktokonus Tapınağı, Agora, Domitian Yolu, Frontinus Caddesi, Gymnasium, Aziz Philippus Martyrionu, Direkli Kilisesi, Katedral gibi çok önemli yapılar bulunmaktadır. Güncelliğini kaybetmeyen antik kent bu günlerde ise Roma Döneminde “Cehennemin Girişi” olarak adlandırılan Ploutonium’un açılmasıyla adından söz ettirmektedir. Yeraltı suları ve travertenleri sayesinde antik dönem boyunca turist çeken bu kent Geç Antik dönem boyunca da ilgi görmeye devam etmiştir. İsa’nın 12 Havarisinden biri olan Aziz Philippus’un burada öldürülmesi ve mezarının burada olması nedeniyle önemli Hıristiyanlık merkezlerinden biri olmuştur.

Pamukkale denilince bellek kayıtlarımız turkuaz ve beyazı, ikonlaşmış manzara fotoğraflarını önümüze serer ancak fotoğraf sanatçısı Haydar Pekdüz başka bir vizyon ile farklı perspektiften bakmamıza olanak sağlıyor.

Hem tarihi açısından hem de sunduğu görsel şölen ile Pamukkale yerli ve yabancı bir çok fotoğraf sanatçısının uğrak mekanlarından birisidir. Fotoğraf sanatçısı Haydar Pekdüz çocukluk ve gençlik yıllarının geçtiği Denizli’de hayran kaldığı Pamukkale’nin fotoğraflarını kendi özgün perspektifinden çekmiştir. Sanatçıyı radarımıza sokan konu tam da bu özgünlük aslında. Sanatçının Pamukkale konulu imge yaratma sürecine odaklandığımızda sadece travertenleri ve antik kenti görmüyor, arkeoloji ve günümüz insan hayatı arasındaki pozitif korelasyonu, antik dönem hayatının hala günümüz dünyası için de ne kadar çekici olduğunu, aslında Pamukkale’nin ne kadar önemli ve değerli olduğunu hissedebiliyoruz.

Sanat eserleri, insanlarda ve hatta bazı memeli hayvanlarda bir takım duyguları açığa çıkarır. Bu duygular kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Aslında sanat eserlerinin ve sanatçıların değeri de burada yatmaktadır. Bir fotoğrafta hem sanatsallık hem de gündelik hayatın harmanlanması oldukça zordur fakat sanatçının gerçekliği estetize etme çabası, varolan hayatın gündelik koşulları ile Antik dönem kalıntılarını ortak zeminde kaynaştırmaya yeterli olmuştur.

Fotoğraflarının içerisinde bir çok sinematografik detay bulunmakta. Tarihi sütunların üzerinde yüzüstü duran bir genç… Özgür iradesiyle kendisini nefes alamayacak bir konuma sokmuş olsa da çırpındığını görüyoruz. Hayatımızda gerçekten yorulup pes etmek istediğimiz zamanlar olduğunu inkâr edemeyiz. Gerçekten pes etmek mi istiyoruz? Yoksa nefes alamadığımız zamanlarda çırpınıyor muyuz? Kurtarılmak ya da suyun altında bizimle nefessiz kalacak birisine mi ihtiyaç duyuyoruz? …

Haydar Pekdüz Kimdir?

Sanatçı 1992 yılında Elazığ’da dünyaya geldi. Çocukluk ve ilk gençlik yıllarını Denizli’de geçirdi. Süleyman Demirel Üniversitesi ‘’Radyo ve Televizyon Programcılığı’’ bölümünde öğrenim görmekteyken, zorunlu staj için bir ajansta çalışmaya başlamasıyla fotoğraf sanatına ilgisinin olduğunu keşfetti. 2015 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nü kazandı. Öğrenim gördüğü süreçte ve sonrasında ulusal ve uluslararası birçok sergide bulunarak başarılı işlere imza attı.

14 Şubat – 14 Mart 2020 tarihleri arası, Urban Challenges Karma Sergisi aracılığıyla Berlin’de Mahrem-i Esrar koleksiyonundan bir parça halka sunuldu.

Mahrem-i Esrar, 17 Aralık 2019’da Tematik Sergiler kuşağının ilk ayağı olan ‘’B E L L E K’’ sergisi için İzmir’de de daha önce yer almıştı.

Fotoğrafçı;’’Haydar Pekdüz’’ (Travertenler – Antik Havuz)

 

Haber: Arkeolog Ceren Karatağ

Devamını Oku

KÜLTÜR SANAT

Aslı Enver’in yeni dizisindeki partneri muhakkak oldu

Oyuncu Aslı Enver’in Disney Plus için çekeceği Arayış dizisindeki partneri aşikâr oldu. Dizide Enver’in partnerini canlandırması için Mehmet …

Yayınlandı:

-

Oyuncu Aslı Enver‘in Disney Plus için çekeceği Arayış dizisindeki partneri aşikâr oldu. Dizide Enver’in partnerini canlandırması için Mehmet Günsür‘le mutabakat sağlandığı belirtildi.

Ünlü oyuncu Aslı Enver’in Disney Plus için çekeceği Arayış dizisindeki partneri belirli oldu.
14 Haziran’da Türkiye pazarına giren Disney Plus, peş peşe ülkemizin önde gelen yıldız isimleriyle marka yüzü muahedesi yapmıştı.

Platformun yüzleri ortasında yer alan Aslı Enver, “Arayış” dizisinde başrol oynayacak. Ay Üretim’in imza atacağı diziyi Emin Alper yönetecek.

Birsen Altuntaş’ın haberine nazaran, Nüket Bıçakçı‘nın yazdığı dizide Enver, arkadaşını tarikatın elinden kurtarmak için çaba veren bir bayana hayat verecek. Dizide Enver’in partnerini canlandırması için Mehmet Günsür’e teklif gitmişti.

Ünlü aktör proje için mutabakat kademesine geldi. Günsür tıpkı vakitte Ay Üretim’in Netflix çekilen ‘Kül’ isimli sinemasında de rol alacak.

Devamını Oku

KÜLTÜR SANAT

X-ray taramasında Van Gogh fotoğrafının içindeki zımnî otoportre ortaya çıktı

Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’a ilişkin daha evvelce bilinmeyen bir otoportre, sanatkarın öteki bir fotoğrafının ardında talih yapıtı …

Yayınlandı:

-

Hollandalı ressam Vincent Van Gogh‘a ilişkin daha evvelce bilinmeyen bir otoportre, sanatkarın öteki bir fotoğrafının ardında talih yapıtı bulundu.

İskoçya Ulusal Galerisi uzmanları, bir sergiden evvel X-ray taramasından geçirdikleri yapıtta, otoportreyi tespit etti. ”Köylü Bayan Başı” olarak bilinen yapıtın gerisinde yer alan otoportrenin, karton ve yapıştırıcı katmanları ortasında gizlenmiş olduğu ortaya çıktı.

Galerinin kıdemli uzmanı Lesley Stevenson, sanatkarın kendilerine baktığını gördüklerinde şoke olduklarını lisana getirdi. Stevenson, “X-ray taramasına birinci baktığımızda natürel ki çok heyecanlandık. Bu büyük bir keşif zira Van Gogh’un ömrüne ilişkin bildiklerimize yeni bir modül ekliyor” dedi.

Hollandalı sanatçı, paradan tasarruf etmek emeliyle, kullanılmış tuvalleri gerilerini çevirerek sıklıkla tekrar kullanıyordu.

Van Gogh, sanat tarihinin en tesirli ve ünlü isimlerinden birisi olarak biliniyor. Asıl şöhreti, 1890’da 37 yaşında öldükten sonra yayıldı. “Köylü Bayan Başı” isimli eser, 1960’ta Edinburgh’un önde gelen avukatlarından birisinin armağanı olarak İskoçya Ulusal Galerisi’ne verildi. Eserde, Van Gogh’un 1883-1885 yılları ortasında yaşadığı, Hollanda’nın güneyindeki Nuenen kasabasından bir bayan yer alıyor.

Birkaç kere el değiştiren portre, 1923’te Evelyn St Croix Fleming tarafından satın alındı. Oğlu Ian, James Bond’un yaratıcısı olarak tanınıyor. 1951’de ise eser İskoçya’ya geldi ve Alexander ve Rosalind Maitland‘ın koleksiyonuna girdi. Akabinde da Ulusal Galeri’ye bağışlandı.

X-ray ile ortaya çıkan otoportrenin, asıl yapıta ziyan vermeden nasıl sergilenebileceği merak ediliyor. Edinburgh’taki standa gelen ziyaretçiler, X-ray taramasını görebilecekleri varsayım ediliyor.

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler