Connect with us

Dünya

Guterres’in Ukrayna’daki hücumda 22 sivilin öldürülmesiyle “şok yaşadığı” belirtildi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Ukrayna’nın Vinnitsa kentinde 22 sivilin öldürülmesiyle şok yaşadığı tabir edildi …

Yayınlandı:

-

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres‘in, Ukrayna’nın Vinnitsa kentinde 22 sivilin öldürülmesiyle şok yaşadığı tabir edildi.

BM Genel Sekreteri Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, New York’ta BM Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, “Genel Sekreter, 22 sivilin öldüğü ve 100 kişinin de yaralandığına dair raporların alındığı Ukrayna’nın Vinnitsa kentine yapılan füze saldırısı karşısında şok oldu.” dedi.

Haq, “BM İnsani İşler Uyum Ofisi tarafından akının bu sabah Vinnitsa’da gerçekleştiği konusunda bilgilendirildik.” diye konuştu.

Son 24 saat içinde de Zaporizhzhya, Mykolaiv ve Donetsk’in çeşitli bölgelerindeki taarruzların can ve mal kaybına neden olduğunu ve sivil altyapıya ziyan verdiğini belirten Sözcü Yardımcısı, “düşmanlıkların hayati altyapıyı tahrip ettiğini, milyonlarca insanı sıhhat hizmetlerine, suya, elektriğe ve gaza erişimden yoksun bıraktığını” lisana getirdi.

Haq, Mariupol’de insanların her hafta yalnızca 5 litre içme suyu alabildiği ve Dünya Sıhhat Örgütünün şu ana kadar hiçbir hadise bildirilmemesine karşın kentte yüksek kolera riskine karşı ihtarda bulunduğu bilgisini verdi.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Telegram hesabından yaptığı açıklamada hücuma yansısını, “Rusya, her gün sivil nüfusumuzu yok ediyor, Ukraynalı çocukları öldürüyor, askeri hiçbir şeyin olmadığı sivil alanlara füze atıyor. Bu açık bir terör aksiyonu değilse nedir? İnsan değiller. Katil bir ülke, terörist bir ülke.” kelamlarıyla söz etmişti.

 

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Hindistan’da birinci maymun çiçeği olayı tespit edildi

Hindistan’da birinci sefer bir bireye maymun çiçeği virüsü teşhisi konuldu. Hint basınında yer alan habere nazaran, Sıhhat Üst Kurumundan …

Yayınlandı:

-

Yazar:

Hindistan’da birinci sefer bir bireye maymun çiçeği virüsü teşhisi konuldu.

Hint basınında yer alan habere nazaran, Sıhhat Üst Kurumundan yapılan açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) hafta başında ülkeye gelen ve Kerala eyaletinde bulunan 35 yaşındaki bir erkeğin rahatsızlanıp hastaneye gittiği belirtildi.

Açıklamada, hastanede bu şahsa maymun çiçeği virüsü teşhisi konulduğu ve bunun “ülkede kaydedilen birinci maymun çiçeği virüsü vakası” olduğu söz edildi.

Üst Kurumun, Kerala’nın Kollam kentine üst seviye bir sıhhat takımı gönderdiği kaydedilen açıklamada, grubun kamu sıhhat tedbirlerinin tesisi için eyalette vazifeli sıhhat çalışanıyla çalışacağı aktarıldı.

Açıklamada, hükümetin durumu yakından takip ederek önleyici adımlar attığı ve salgın ihtimaline karşı eyaletlerle eşgüdümlü çalıştığı vurgulandı.

Söz konusu kişinin, BAE’de olduğu sırada maymun çiçeği hastalığı geçiren biriyle temasta olduğu öğrenildi.

Maymun çiçeği virüsü nedir? 

Endemik bir virüsün neden olduğu ender hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika çeşidi olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Genellikle hayvandan beşere ve nadiren beşerden beşere yakın temasla bulaşan virüs, bedende yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) datalarına nazaran, dünya genelinde yıl başından bu yana 39 ülkede 50 ülke yahut bölgede 3 binin üzerinde tespit edilmiş hadise bulunurken, hastalık nedeniyle 1 kişi hayatını kaybetti.

 

Devamını Oku

Dünya

Biden, İsrail Ülke Yöneticisi Herzog ile bir ortaya geldi: “Birleşik Devletler olduğu sürece asla yalnız olmayacaksınız”

ABD Lideri Joe Biden, İsrail temasları çerçevesinde İsrail Ülke Yöneticisi Isaac Herzog ile bir ortaya geldi. Görüşmenin akabinde Herzog Biden’a …

Yayınlandı:

-

Yazar:

ABD Lideri Joe Biden, İsrail temasları çerçevesinde İsrail Ülke Yöneticisi Isaac Herzog ile bir ortaya geldi. Görüşmenin akabinde Herzog Biden’a “İsrail Cumhurbaşkanlığı Onur Nişanı”nı takdim etti.

Biden, Herzog ile görüşmesi öncesi Cumhurbaşkanlığı Konutu ziyaretçi defterini imzaladı. Biden deftere, “Dostum, iki büyük ülkemiz ortasındaki sağlam bağı derinleştirmek için yaptığın her şey için teşekkür ederim. Ortak İrlanda köklerimizden, ortak İsrail sevgimize kadar, kalben ve ruhen birleştik. Dostluğumuz kalıcı olsun ve büyümeye devam etsin! Büyükbabam Finnegan’ın dediği üzere, İrlandalı budur. İlah seni korusun” tabirlerini yazdı.

“Birleşik Devletler olduğu sürece asla yalnız olmayacaksınız”

Görüşmenin akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında Herzog Biden’a “İsrail Cumhurbaşkanlığı Onur Nişanı”nı takdim etti. Biden, İsrail’e olan sevgisine değinerek, “İsrail’e olan sevgimin esaslı olduğunu biliyorsunuz” dedi.

“İsrail ve ABD, umut, cüret ve kararlılık üzerine inşa edilmiş yerlerdir” tabirlerini kullanan Biden, “İsrail’in geliştiğini görmek, İsrail’in kurucu babalarının ve annelerinin en çılgın hayallerinin bugün İsrail’in çocuklarının tadını çıkardığı bir gerçekliğe dönüştüğünü görmek benim için inanılmaz” dedi.

İsraillilere baktığında çölü verimli topraklar haline getiren ve Demir Kubbe’yi inşa eden daha inançlı, daha entegre ve daha özgüvenli bir ulus gördüğünü tabir eden Biden, “Komşularıyla daha düzgün bağlara sahip beşerler görüyorum. Daha evvel barışı sağlamlaştıran ve bunu tekrar yapabilecek bir millet. Asla yalnız kalmayacak bir ulus, zira Birleşik Devletler olduğu sürece asla yalnız olmayacaksınız” dedi.

“Kariyerimin en büyük onurlarından biri”

Biden, kelam konusu nişanı “kariyerinin en büyük onurlarından biri” olarak nitelendirerek, “Bir önder olarak, bugün bu mükafatı almanın mesleğimin en büyük onurlarından biri olduğunu tereddüt etmeden söyleyebilirim ve bunu kalbimin derinliklerinden söylüyorum” dedi.

“İran terörüne karşı birleştik”

Herzog ise, ABD ve İsrail’in “İran terörüne karşı” birleştiklerini ve bölge için en büyük tehdit olan nükleer tabanca kapasitesi için harekete geçtiklerini belirterek, bunun yalnızca bölgeleri için dünya için de en büyük tehdit olduğunu öne sürdü. Malum hastalık salgını ve Rusya-Ukrayna Savaşı’na değinen Herzog, güçlü İsrail-ABD bağlantılarının bölgesel ve global istikrar, barış ve refah için kritik olduğunu vurguladı.

“Yeni bir Orta Doğu değil, sürdürülebilir barışın bölgesel bir ekosistemi oluşturabiliriz”

Herzog, “Birlikte, sadece yeni bir Orta Doğu değil, sürdürülebilir barışın bölgesel bir ekosistemi oluşturabiliriz” sözlerini kullanarak, “Liderliğiniz altında, bölgemizi global bir tansiyon kaynağından global bir istikrar ve ilerleme kaynağına dönüştürmeye devam edebiliriz. Orta Doğu, iklim inovasyonu ve birleşik tıbbi araştırma, pak güç, inançlar ve halklar ortasında barışçıl alışveriş için bir buluşma noktası haline gelebilir. Önümüzdeki günlerde Riyad’daki toplantılarınıza getireceğiniz nimet budur” dedi.

Biden, Netanyahu ile görüştü

Biden Herzog’un ardundan muhalefet başkanı ve eski Başbakan Binyamin Netanyahu ile bir ortaya geldi. Görüşme sonrası açıklama yapan Netanyahu, Biden ile görüşmesini “sıcak, kusursuz bir toplantı” olarak nitelendirerek, Biden’ın İsrail’e “gerçekten sarsılmaz” bağlılığı olduğunu vurguladı.

Biden’ın Demir Kubbe hava savunma sistemi için ek finansman sağlamadaki rolüne dikkat çeken Netanyahu, Biden’ın İsrail’i “yıllar boyunca birçok alanda desteklediğini” tabir etti. Biden ile 40 yıldır arkadaş olduklarını belirten Netanyahu, “Ancak önümüzdeki 40 yılı garanti altına almak için İran tehdidiyle başa çıkmalıyız” dedi.

“Güvenilir bir askeri taarruz seçeneği olmalı”

İran’a karşı yaptırımların ve savunma hedefli askeri hazırlıkların kâfi olmadığına dikkat çeken Netanyahu, “Güvenilir bir askeri hücum seçeneği olmalı” dedi.

Biden’a Ortak Kapsamlı Aksiyon Planı (JCPOA) mutabakatının “berbat” olduğunu söylediğini belirten Netanyahu, “Konumumu biliyor. Ona inandırıcı bir askeri seçenek olmadan İran’ın durdurulamayacağını söyledim. İran caydırılmazsa, bu askeri seçenek kullanılmalı” dedi. (İHA)

Devamını Oku

Dünya

Almanya’nın talebi Türkiye havalimanlarını tesirler mi?

Almanya, havalimanlarında yaşanan kriz için tahlillerden birini de Türkiye’de arıyor. Uzun müddettir işçi eksikliği nedeniyle havalimanlarında …

Yayınlandı:

-

Yazar:

Almanya, havalimanlarında yaşanan kriz için tahlillerden birini de Türkiye’de arıyor. Uzun müddettir işçi eksikliği nedeniyle havalimanlarında aksaklıklar yaşanan Almanya’ya bu kapsamda Türkiye’den 2 bin yer hizmetleri çalışanının götürülmesi planlanıyor. Bu kapsamda Türk işçilere vize süreçlerinde kolaylık sağlanması kararlaştırılırken sürecin hızlanması için de yeni adımlar atılması bekleniyor.

Ancak Türkiye’nin havalimanlarında çalışan çalışanların Almanya’ya gitmesi bu mevzuda Türkiye’deki havacılık bölümünü de kısmen zora sokabilir. Çünkü bu yaz periyodunda Türkiye’deki havalimanlarında da önemli bir yoğunluk yaşanıyor. Üstelik önümüzdeki aylarda da hem yabancı hem de yerli turistlerin bu hareketliliği devam ettirmesi bekleniyor.

Daha evvel bu mevzuda yapılan açıklamaların birden fazla Alman makamlarından geliyordu. Türkiye’de havacılık alanında hizmet veren şirketler DW Türkçe’ye bu hususta bir bilgi sahibi olmadıklarını paylaşırken süreci yakından izlediklerini belirtti.

SHGM’den işçiye çağrı

Türkiye’deki havacılık otoritesi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ise yaptığı açıklamada işçilere seslenerek “Okçular doruğunu terk etmeyin” dedi.

Avrupa ve dünyada havacılık kesiminin bir kâbusu yaşadığı ve buna karşın Türkiye’deki havacılık kesiminin yükselişinin sürdüğü hatırlatılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Bazı ülkelerin ve bu ülkelere ilişkin işletmelerin, ülkemiz sivil havacılığına imrenmeleri ve sizleri istihdam etmeye yönelik çalışmalarını son derece olağan karşılıyoruz. Bu kapsamda, son günlerde kimi ülkelerin, havacılık profesyonellerimizi istihdam etmeye yönelik ağır bir çalışma içerisinde olduklarını titizlikle takip etmekteyiz. Bu ülkelerin yapmış olduğu çalışmaların bir başka emelinin, sizler üzere nitelikli ve başarısı tasdiklenmiş profesyonelleri istihdam etmenin yanı sıra ülkemizin havacılık kesimindeki yükselişini durdurmaya yönelik olduğunun da şuurundayız. Mevzuyu bu bağlamda değerlendirdiğimizde, Türk sivil havacılığının yükselişinin tıpkı biçimde devam etmesi maksadıyla okçular doruğunu asla terk etmemenizi sizden özellikle rica ediyoruz.”

DW Türkçe’nin edindiği bilgilere nazaran Türkiye’de TAV, TGS ve HAVAŞ üzere firmalarda yer hizmetlerinde çalışan işçi sirkülasyonu çok yüksek. Bu noktada şirketler yoğunlukla başa çıkabilmek için daima olarak gereksinim kadar işçisi çalıştırıyor, hatta birden fazla vakit muhtaçlık fazlası istihdam sağlıyor. Ayrıyeten bu şirketler süratli sirkülasyondan ötürü yeni işçinin eğitimi konusunda da epey deneyimli ve kısa müddette açıkları kapatma kabiliyetine sahip. Şirketlere nazaran bu durum çok büyük bir krize neden olmaz çünkü şirketler bu mevzuda sürecin de çabucak bitirileceğini düşünmüyor.

Ücret konusu vurgulandı

SHGM tarafından yapılan açıklamada altı çizilen bir başka nokta ise işçi fiyatları oldu. SHGM, çalışanların şirketlere ayrılmak için geldiklerinde süratli tahliller üretilmesini, bilhassa ücretsel nedenlerle oluşan ayrılma taleplerinde ise şirketlerin bütçelerinin el verdiği ölçüde işçinin talebinin karşılanarak kayıpların minimize edilmesi istikametinde ricada bulundu.

Bir adımda pilotlar için atıldı

SGHM yakın vakitte da pilotlara yönelik bir adım attı. Yaz dönemi ile birlikte havayolu şirketlerinin grup planlaması, uçuş operasyonlarının aksamaması ve uçuş güvenliğinin olumsuz etkilenmemesi için SGHM, grup geçişleri yönetmeliğinde kimi hususları değiştirdi. Kurumun resmi internet sitesinde yer alan bilgilendirmede başta Türk pilotları olmak üzere kabin gruplarının yabancı havayolu şirketlerine geçişi zorlaştırıldı. Değişen unsura nazaran, uçuş takımlarının bağlı bulundukları havayolu şirketlerinden müsaade dokümanı olmaksızın ayrılarak yabancı havayolu şirketlerinde katılmak isteyen uçuş gruplarının geçiş için müracaatları en az 6 ay mühletle kabul edilmeyecek.

Türkiye’nin yıldızı parlıyor

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nün datalarına nazaran 2014’te Türkiye’de 166 milyon olan yolcu trafiği 2019’da 208 milyona kadar çıkmıştı. Lakin pandemi devrinde tüm dünyada duran havacılık kesimi Türkiye’deki yolcu trafiğini de etkiledi. Yolcu trafiği 2020’de 81 milyona düştü. Sayı 2021’de toparlanarak 128 milyona çıktı.

DHMİ 2021 yılı faaliyet raporundaki bilgilere nazaran Türkiye, global yolcu trafiğinde 2021’de 6’ncı sırada, Avrupa’da ise 2’nci sırada yer alıyor. Ayrıyeten uçak trafiği istatistiklerinde ise Türkiye, Avrupa’da 5’inci ülke pozisyonunda.

Burada en değerli ayrıntı ise 2019 yılına nazaran pandeminin yaşattığı kayıplar. Türkiye 2019-2021 yılı karşılaştırmasında trafik kayıpları bazında yüzde 30 ile Avrupa ülkeleri ortasında en az kayıp yaşayan 6’ncı ülke. Birebir devirde Birleşik Krallık yüzde 62, Almanya yüzde 50 ve Fransa yüzde 42 kayıp yaşamıştı.

Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü (EUROCONTROL) bilgilerine nazaran bu devirde (2019-2021) Avrupa’nın en ağır 10 havalimanının günlük trafiğine bakıldığında İstanbul Havalimanı 8’inci sıradan 2’nci sıraya yükselirken daha evvel birinci 10’da olmayan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nın ise 7’nci sıradan listeye girdiği görülüyor.

Aynı formda günlük istatistiklerde 2019’da 4’üncü sırada yer alan THY’nin 2021’de Lufthansa ve easyJet’i geride bırakarak 2’nci sıraya tırmandığı da görülüyor. Ayrıyeten 2019’da birinci 10’da bulunmayan Pegasus ise 2021’de listeye 7’nci sıradan dahil oluyor.

SGHM 2021 Havayolu Kesim Raporu’nda yer alan EUROCONTROL tahliline nazaran 2019 bilgileri baz alınarak 2027 yılına kadar Avrupa uçuş trafiği için 3 farklı senaryo oluşturulmuş. Birinci senaryoda pandeminin tesirlerinin kısa müddette atlatılması ön görülüyor ve 2023 yılı ortalarında 2019 yılı bilgilerine ulaşılacağı düşünüyor. Baz senaryoda ise 2023 yılı sonunda 2019 bilgilerine ulaşılacağı hesaplanıyor. En makus senaryo ise ortaya 2019 istatistiklerine 2027’de ulaşılacağını işaret ediyor.

İlk 6 ay neyi işaret ediyor?

Ancak DHMİ tarafından yayınlanan ve Türkiye’nin birinci 6 aylık gerçekleşmelerine bakıldığında Türkiye’nin bu tahlildeki yüksek senaryoya nazaran ilerlediği görülüyor. Buna nazaran 2021’in birinci 6 aylık devrinde 40,1 milyon yolcu trafiğine hizmet veren Türkiye’deki havalimanları 2022’nin tıpkı devrinde bu sayıyı yüzde 87,3 artışla 75,2 milyona çıkardı.

Bu periyotta Türkiye genelinde dış çizgi yolcu trafiğinde yüzde 157,6’lık artış oldu. Bu artış Antalya’da yüzde 186, Gazipaşa’da (Alanya) yüzde 201, Muğla’da (Dalaman) yüzde 717 oldu.

Ocak-Haziran periyodunda İstanbul Havalimanı 27,5 milyon, Sabiha Gökçen Havalimanı 13,7 milyon, Ankara Esenboğa Havalimanı 3,9 milyon, İzmir Adnan Menderes Havalimanı 4,2 milyon, Antalya Havalimanı 10,2 milyon, Muğla Dalaman Havalimanı 1,4 milyon, Muğla Milas-Bodrum Havalimanı 1,2 milyon, ve Adana Havalimanı 1,8 milyon yolcu ağırladı.

Özellikle turizm dalında 2019 yılı istatistiklerinin yakalanacağı hatta aşılacağı beklentisi varken buradaki hareketin ağır yaz ve sonbahar periyodunda daha da üst çıkması ön görülüyor. Bu da havalimanlarının yer hizmetlerini sağlayan şirketler için son 3 yılın en ağır dönemi olma beklentisini beraberinde getiriyor.

Yani Türkiye’deki yer hizmetleri alanında çalışan işçilerin de bu manada mesaileri ağır geçecek. Şirketler bu kadar ağır çalışırken eğitimli ve hazır çalışanını kaybetmek istemeyebilir, ayrıyeten ağır tempo içerisinde yeni işçi eğitimlerini sürdürmek de sıkıntı olabilir.

 

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler