Connect with us

Dünya

İngiltere’deki Rus yatırımlar Ukrayna krizini nasıl etkiliyor?

İngiltere, Rusya’ya Ukrayna’yı işgal etme tehdidi üzerine bir müddettir yaptırım uygulayacağını söylüyor. Lakin bu Rusya ile irtibatlı kara para …

Yayınlandı:

-

İngiltere, Rusya’ya Ukrayna’yı işgal etme tehdidi üzerine bir müddettir yaptırım uygulayacağını söylüyor. Lakin bu Rusya ile irtibatlı kara para olayları yüzünden zannedildiği kadar kolay değil.

BBC’ye konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss “Londra’da Rusya ile temaslı kara para hadiseleriyle karşılaşıyoruz ve bunları süratle düzeltmeye çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

İngiltere’deki Rus yatırımlar

Rusya da dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden varlıklı bireyler ve şirketler, İngiltere’de emlak ve finans piyasalarına yatırım yapıyor.

Lakin yolsuzlukla çaba üzerine çalışmalar yürüten Milletlerarası Şeffaflık Örgütü, İngiltere’de 5 milyar dolar pahasında gayrimenkulun “şüpheli servetler” kullanılarak alındığını, bunların beşte birinin ise Rusya ile temaslı olduğunu tespit etti.

İngiltere İçişleri Üst Kurumu’nın yayımladığı bir rapora nazaran İngiltere’de, “Çok yüksek sayıda Rus ya da Rusya ile irtibatlı kara para bulunduğu ve bu paranın lüks gayrimenkul, kıymetli araçlar ve eğitim fiyatlarında kullandıldığını” öne sürüyor.

Rapor, bu paranın bazen de kültür kurumlarına yapılan yatırımlar olarak görüldüğünü tespit ediyor, yatırımcıların “itibarlarını akladıklarını” tabir ediyor.

Lakin şirketler aracılığıyla satın alınan gayrimenkul hakkında bilgiye erişmek o kadar kolay değil.

İngiltere’de bulunan Yurtdışı Şirket Sahipliği veritabanında yurtdışında kurulmuş şirketlere kayıtlı olan konutlardan yalnızca 94 bininin Rus şirketlere bağlı olduğu belirtliyor. Lakin bu sayının çok daha yüksek olabileceği ve kimi Rus bireylerin yurtdışında kayıtlı şirketleri aracılığıyla gayrimenkul aldığı düşünülüyor.

Ekim 2021’de dünyanın en varlıklı ve güçlü bireyleri ortasında yer alan bir küme insanın servetlerini nasıl gizlediğini, vergiden nasıl kaçındıklarını ve birtakım örneklerde de nasıl para akladıklarını gösteren yaklaşık 12 milyon sızdırılmış evraktan oluşan Pandora Dokümanları olayında bu cins şirketlerin ne boyutta kullanıldığı ortaya çıkmıştı.

  • Pandora Dokümanları: Sızdırılan evrakları manaya rehberi

Bu süreçte araştırmacılar, İngiltere’de gayrimenkul sahibi olan yaklaşık 700 off-shore şirket tespit etti ve bunların yüzde 5’inin Rusya vatandaşlarına ilişkin olduğunu belirtti.

Rus siyasetçi ve iş adamı Alexei Chepa’nın vergi cenneti Britanya Virgin Adaları’nda kurulan bir şirket aracılığıyla 2011’de Londra’da 10 odalı dev bir konut satın alması buna örnek gösterilebilir. Bu mesken geçen sene 25 milyon sterline satıldı.

Pekala İngiltere Rus yatırımcılar için neden bu kadar cazibeli?

Londra uzun yıllardır güçlü Rusların yaşamak ve gayrimenkul almak için tercih ettikleri bir yer.

İngiltere, yakın vakte kadar 2 milyon sterlinden fazla yatırım yapabilecek yabancı bireylere daimi oturum hakkı sunan vize veriyordu.

İçişleri Üst Kurumu 2008’den bu yana 2 bin 581 Rus vatandaşına yatırımcı vizesi verdi.

Bu vize son vakitlerde İngiltere’nin Rusya ile bağları konusundaki kaygılardan ötürü ve kara para ve dolandırıcılığa karşı alınacak sıkı tedbirlerin başlangıcı olarak yürürlükten kaldırıldı.

  • İngiltere, varlıklı yabancılara verilen yatırımcı vizesini kaldırıyor

Londra Borsası

Rus şirketler birebir vakitte Londra Borsası’nda pay satışlarında büyük meblağlar toplayabiliyor.

2018 yılına kadar Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in ortağı Oleg Deripaska tarafından yönetilen En+ Group isimli güç şirketi bunlardan bir tanesi.

2018’de İngiltere Avam Kamarası’nın yazdığı bir rapor, hükümetin “Yaptırım rejimlerinde En+ üzere şirketlerin Londra Borsası’nda kolaylıkla kar edebilmesini sağlayan açıkları kapatmasını” talep etti.

İngiltere hükümeti şimdiye kadar ne yaptı?

2018 yılında İngiltere hükümeti gayrimenkule el koymanın önünü açacak yeni bir düzenleme getirdi.

Bu düzenleme, gayrimenkul satışları sırasında satın alan kişinin parayı nereden aldığını ispat etmesini gerektiriyor.

Lakin bu yeni uygulama bugüne kadar yalnızca dört kere kullanıldı ve sırf bir satış iptal edildi.

Hükümetin bir öbür düzenlemesi ise banka hesaplarında yahut yapı kooperatiflerinde bulunan fonların rastgele bir hata ile ilişkilendirilmesi durumunda dondurulmasına müsaade veriyor.

İngiltere hükümeti, 2016 yılında kara para aklamanın önüne geçmek için İngiltere’de kayıtlı gayrimenkul için intifa hakkına sahip şahısların kapsamlı listesini oluşturacağını duyurmuştu.

Bu plan, 2019’da tekrar gündeme geldi lakin şimdi yasalaşmadı.

İngiltere, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda varolan yaptırımlar genişletileceğini açıkladı.

İngiltere Dışişleri Üst Kurumu, uygulanacak yaptırımlar ortasında Kremlin ile ilişkili yatırımcıların varlıklarını dondurulması, İngiltere’ye seyahatlerinin kısıtlanması ve İngiltere’de işbirliklerinin engellenmesi olabileceğini duyurdu.

  • Rusya-Ukrayna krizi: İki ülke basınında nasıl bir propaganda savaşı var?
  • Rusya Ukrayna’yı işgal edecek mi?

Dünya

Guterres’in Ukrayna’daki hücumda 22 sivilin öldürülmesiyle “şok yaşadığı” belirtildi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Ukrayna’nın Vinnitsa kentinde 22 sivilin öldürülmesiyle şok yaşadığı tabir edildi …

Yayınlandı:

-

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres‘in, Ukrayna’nın Vinnitsa kentinde 22 sivilin öldürülmesiyle şok yaşadığı tabir edildi.

BM Genel Sekreteri Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, New York’ta BM Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, “Genel Sekreter, 22 sivilin öldüğü ve 100 kişinin de yaralandığına dair raporların alındığı Ukrayna’nın Vinnitsa kentine yapılan füze saldırısı karşısında şok oldu.” dedi.

Haq, “BM İnsani İşler Uyum Ofisi tarafından akının bu sabah Vinnitsa’da gerçekleştiği konusunda bilgilendirildik.” diye konuştu.

Son 24 saat içinde de Zaporizhzhya, Mykolaiv ve Donetsk’in çeşitli bölgelerindeki taarruzların can ve mal kaybına neden olduğunu ve sivil altyapıya ziyan verdiğini belirten Sözcü Yardımcısı, “düşmanlıkların hayati altyapıyı tahrip ettiğini, milyonlarca insanı sıhhat hizmetlerine, suya, elektriğe ve gaza erişimden yoksun bıraktığını” lisana getirdi.

Haq, Mariupol’de insanların her hafta yalnızca 5 litre içme suyu alabildiği ve Dünya Sıhhat Örgütünün şu ana kadar hiçbir hadise bildirilmemesine karşın kentte yüksek kolera riskine karşı ihtarda bulunduğu bilgisini verdi.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Telegram hesabından yaptığı açıklamada hücuma yansısını, “Rusya, her gün sivil nüfusumuzu yok ediyor, Ukraynalı çocukları öldürüyor, askeri hiçbir şeyin olmadığı sivil alanlara füze atıyor. Bu açık bir terör aksiyonu değilse nedir? İnsan değiller. Katil bir ülke, terörist bir ülke.” kelamlarıyla söz etmişti.

 

Devamını Oku

Dünya

Hindistan’da birinci maymun çiçeği olayı tespit edildi

Hindistan’da birinci sefer bir bireye maymun çiçeği virüsü teşhisi konuldu. Hint basınında yer alan habere nazaran, Sıhhat Üst Kurumundan …

Yayınlandı:

-

Hindistan’da birinci sefer bir bireye maymun çiçeği virüsü teşhisi konuldu.

Hint basınında yer alan habere nazaran, Sıhhat Üst Kurumundan yapılan açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) hafta başında ülkeye gelen ve Kerala eyaletinde bulunan 35 yaşındaki bir erkeğin rahatsızlanıp hastaneye gittiği belirtildi.

Açıklamada, hastanede bu şahsa maymun çiçeği virüsü teşhisi konulduğu ve bunun “ülkede kaydedilen birinci maymun çiçeği virüsü vakası” olduğu söz edildi.

Üst Kurumun, Kerala’nın Kollam kentine üst seviye bir sıhhat takımı gönderdiği kaydedilen açıklamada, grubun kamu sıhhat tedbirlerinin tesisi için eyalette vazifeli sıhhat çalışanıyla çalışacağı aktarıldı.

Açıklamada, hükümetin durumu yakından takip ederek önleyici adımlar attığı ve salgın ihtimaline karşı eyaletlerle eşgüdümlü çalıştığı vurgulandı.

Söz konusu kişinin, BAE’de olduğu sırada maymun çiçeği hastalığı geçiren biriyle temasta olduğu öğrenildi.

Maymun çiçeği virüsü nedir? 

Endemik bir virüsün neden olduğu ender hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika çeşidi olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Genellikle hayvandan beşere ve nadiren beşerden beşere yakın temasla bulaşan virüs, bedende yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) datalarına nazaran, dünya genelinde yıl başından bu yana 39 ülkede 50 ülke yahut bölgede 3 binin üzerinde tespit edilmiş hadise bulunurken, hastalık nedeniyle 1 kişi hayatını kaybetti.

 

Devamını Oku

Dünya

Biden, İsrail Ülke Yöneticisi Herzog ile bir ortaya geldi: “Birleşik Devletler olduğu sürece asla yalnız olmayacaksınız”

ABD Lideri Joe Biden, İsrail temasları çerçevesinde İsrail Ülke Yöneticisi Isaac Herzog ile bir ortaya geldi. Görüşmenin akabinde Herzog Biden’a …

Yayınlandı:

-

ABD Lideri Joe Biden, İsrail temasları çerçevesinde İsrail Ülke Yöneticisi Isaac Herzog ile bir ortaya geldi. Görüşmenin akabinde Herzog Biden’a “İsrail Cumhurbaşkanlığı Onur Nişanı”nı takdim etti.

Biden, Herzog ile görüşmesi öncesi Cumhurbaşkanlığı Konutu ziyaretçi defterini imzaladı. Biden deftere, “Dostum, iki büyük ülkemiz ortasındaki sağlam bağı derinleştirmek için yaptığın her şey için teşekkür ederim. Ortak İrlanda köklerimizden, ortak İsrail sevgimize kadar, kalben ve ruhen birleştik. Dostluğumuz kalıcı olsun ve büyümeye devam etsin! Büyükbabam Finnegan’ın dediği üzere, İrlandalı budur. İlah seni korusun” tabirlerini yazdı.

“Birleşik Devletler olduğu sürece asla yalnız olmayacaksınız”

Görüşmenin akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında Herzog Biden’a “İsrail Cumhurbaşkanlığı Onur Nişanı”nı takdim etti. Biden, İsrail’e olan sevgisine değinerek, “İsrail’e olan sevgimin esaslı olduğunu biliyorsunuz” dedi.

“İsrail ve ABD, umut, cüret ve kararlılık üzerine inşa edilmiş yerlerdir” tabirlerini kullanan Biden, “İsrail’in geliştiğini görmek, İsrail’in kurucu babalarının ve annelerinin en çılgın hayallerinin bugün İsrail’in çocuklarının tadını çıkardığı bir gerçekliğe dönüştüğünü görmek benim için inanılmaz” dedi.

İsraillilere baktığında çölü verimli topraklar haline getiren ve Demir Kubbe’yi inşa eden daha inançlı, daha entegre ve daha özgüvenli bir ulus gördüğünü tabir eden Biden, “Komşularıyla daha düzgün bağlara sahip beşerler görüyorum. Daha evvel barışı sağlamlaştıran ve bunu tekrar yapabilecek bir millet. Asla yalnız kalmayacak bir ulus, zira Birleşik Devletler olduğu sürece asla yalnız olmayacaksınız” dedi.

“Kariyerimin en büyük onurlarından biri”

Biden, kelam konusu nişanı “kariyerinin en büyük onurlarından biri” olarak nitelendirerek, “Bir önder olarak, bugün bu mükafatı almanın mesleğimin en büyük onurlarından biri olduğunu tereddüt etmeden söyleyebilirim ve bunu kalbimin derinliklerinden söylüyorum” dedi.

“İran terörüne karşı birleştik”

Herzog ise, ABD ve İsrail’in “İran terörüne karşı” birleştiklerini ve bölge için en büyük tehdit olan nükleer tabanca kapasitesi için harekete geçtiklerini belirterek, bunun yalnızca bölgeleri için dünya için de en büyük tehdit olduğunu öne sürdü. Malum hastalık salgını ve Rusya-Ukrayna Savaşı’na değinen Herzog, güçlü İsrail-ABD bağlantılarının bölgesel ve global istikrar, barış ve refah için kritik olduğunu vurguladı.

“Yeni bir Orta Doğu değil, sürdürülebilir barışın bölgesel bir ekosistemi oluşturabiliriz”

Herzog, “Birlikte, sadece yeni bir Orta Doğu değil, sürdürülebilir barışın bölgesel bir ekosistemi oluşturabiliriz” sözlerini kullanarak, “Liderliğiniz altında, bölgemizi global bir tansiyon kaynağından global bir istikrar ve ilerleme kaynağına dönüştürmeye devam edebiliriz. Orta Doğu, iklim inovasyonu ve birleşik tıbbi araştırma, pak güç, inançlar ve halklar ortasında barışçıl alışveriş için bir buluşma noktası haline gelebilir. Önümüzdeki günlerde Riyad’daki toplantılarınıza getireceğiniz nimet budur” dedi.

Biden, Netanyahu ile görüştü

Biden Herzog’un ardundan muhalefet başkanı ve eski Başbakan Binyamin Netanyahu ile bir ortaya geldi. Görüşme sonrası açıklama yapan Netanyahu, Biden ile görüşmesini “sıcak, kusursuz bir toplantı” olarak nitelendirerek, Biden’ın İsrail’e “gerçekten sarsılmaz” bağlılığı olduğunu vurguladı.

Biden’ın Demir Kubbe hava savunma sistemi için ek finansman sağlamadaki rolüne dikkat çeken Netanyahu, Biden’ın İsrail’i “yıllar boyunca birçok alanda desteklediğini” tabir etti. Biden ile 40 yıldır arkadaş olduklarını belirten Netanyahu, “Ancak önümüzdeki 40 yılı garanti altına almak için İran tehdidiyle başa çıkmalıyız” dedi.

“Güvenilir bir askeri taarruz seçeneği olmalı”

İran’a karşı yaptırımların ve savunma hedefli askeri hazırlıkların kâfi olmadığına dikkat çeken Netanyahu, “Güvenilir bir askeri hücum seçeneği olmalı” dedi.

Biden’a Ortak Kapsamlı Aksiyon Planı (JCPOA) mutabakatının “berbat” olduğunu söylediğini belirten Netanyahu, “Konumumu biliyor. Ona inandırıcı bir askeri seçenek olmadan İran’ın durdurulamayacağını söyledim. İran caydırılmazsa, bu askeri seçenek kullanılmalı” dedi. (İHA)

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler