Connect with us

Gündem

İstanbul Kağıthane’de 5 katlı binanın yer katındaki duvar yıkıldı; bina sakinleri tahliye edildi

İstanbul Kağıthane’de bulunan 5 katlı bir binanın taban katında kömürlük olarak kullanılan boş dairenin duvarının bir kısmı yıkıldı. Binadakiler …

Yayınlandı:

-

İstanbul Kağıthane’de bulunan 5 katlı bir binanın taban katında kömürlük olarak kullanılan boş dairenin duvarının bir kısmı yıkıldı. Binadakiler tahliye edildi. Belediye yetkililerin yaptığı inceleme sonrası tahliye edilenler tekrar dairelerine girdi.

Kağıthane Sultan Selim Mahallesi’nde, yaklaşık 30 yıllık bir binada saat 06.00 sıralarında yer katta  bulunan boş dairenin duvarı çöktü. Etraftakiler sesleri duyunca kendilerini dışarıya attı. Belediye gruplarına haber verildi. Sultan Selim Mahallesi’ne zabıta grupları geldi, incelemede bulundu. Oluşan çökmenin binanın temelinden kaynaklı olabileceği ihtimali üzerine zabıta grupları binada oturan şahısları süreksiz olarak tahliye etti. Kağıthane Belediyesi’nden gelen yetkililer binada inceleme yaptı. İncelemelerin akabinde durumun risk teşkil etmediği belirlendi. Saat 12.00 sıralarında binada oturanlara dairelerine girmek üzere müsaade verildi.

“1999 sarsıntısını yaşadığım için herhalde sarsıntı oluyor dedim”

Duvarı yıkılan binanın karşısında oturan Ünsal Yıldırım “Sabah 06.00 civarlarıydı, gürültüyle uyandık. Karşı binamızın istinat seti eksiksiz 07.00-07.30’a kadar duvarın taşları aşağı düştü. Binayı eksiksiz boşalttık. Sarsıntı gürültüsü üzereydi. 1999 Depremi’ni yaşadığım için dedim ki sarsıntı oluyor. Camdan baktım yıkıntıyı gördüm. Daima yıkılmaya devam etti. Perde beton var diyorlar lakin galiba su var altında suyun tesiriyle yıkılmış. Tuğla çürümüş, suyun da tesiri ile yıkıldı” dedi.

“Binanın altında su kuyusu varmış”

Duvarı yıkılan binanın karşısında oturan Burak Ören “Sabah 06.00 civarlarında bir patırtı koptu. Üstten aşağıya güya kayalıklar devriliyor üzereydi. Camı açtım baktım üstten aşağı ne var ne yoksa aşağıya düştü. Konutu boşalttık biz de. Herhalde su kuyusu varmış binanın altında o da baskı yapmış. Belediye geldi herkesi konuttan çıkarttı. 14 aile vardı, hepsi dışarı çıktı.” diye konuştu. (DHA)

 

 

 

Gündem

İSKİ’den Sazlıdere Barajı’ndaki manzarayla ilgili açıklama

İstanbul’un su kaynaklarından biri olan Sazlıdere Barajı’nın üzerinde oluşan yeşil ve mavi katman ile ilgili İSKİ açıklama yaptı. Yapılan …

Yayınlandı:

-

İstanbul’un su kaynaklarından biri olan Sazlıdere Barajı’nın üzerinde oluşan yeşil ve mavi katman ile ilgili İSKİ açıklama yaptı. Yapılan açıklamada ,”Sazlıdere Barajı’nda meydana gelen renk değişimi doğal bir süreç olup, suyun sakinleşmesi sebebiyle ortaya çıkmıştır. Mavi ve yeşil renkteki alglerin oluşturduğu bu durumun ortalama 10 gün içerisinde ortadan kalkması ve suyun olağan haline dönmesi beklenmektedir” denildi.

İstanbul’da su kaynaklarından biri olan Sazlıdere Barajı’nın üzerini yeşil ve mavi katman kapladı.

Suyun üzerine farklı bir katman oluşturan tabakanın göl kenarındaki otlara ve taşlara da bulaştığı da görüldü. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Başkanlığının Müsaade ve Kontrol Genel Müdürlüğü grupları barajdan numune alarak inceleme başlattı.

Konuya ait İSKİ açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Sazlıdere Barajı’nda meydana gelen renk değişimi doğal bir süreç olup, suyun sakinleşmesi sebebiyle ortaya çıkmıştır. Mavi ve yeşil renkteki alglerin oluşturduğu bu durumun ortalama 10 gün içerisinde ortadan kalkması ve suyun olağan haline dönmesi beklenmektedir. Öte yandan alglerin meydana geldiği kısım, barajın su alma yapısından uzak ve alglerin ölçüsü da azdır. İSKİ’nin İstanbul’a 365 gün 24 saat kesintisiz ve içilebilir kalitede su sağladığını hatırlatarak saygıdeğer İstanbullulara değerle duyururuz” tabirlerine yer verildi. (DHA)

TIKLAYIN | Rengi değişen Sazlıdere Barajı için inceleme başlatıldı

Devamını Oku

Gündem

Apolas Lermi’nin bir konseri daha engellendi

Karadeniz müziği sanatkarı Apolas Lermi’nin 31 Temmuz’da Sakarya Akyazı, Acelle Yaylası’ndaki konseri ‘hakkında çıkan palavra haberler’ münasebet …

Yayınlandı:

-

Karadeniz müziği sanatkarı Apolas Lermi‘nin 31 Temmuz’da Sakarya Akyazı, Acelle Yaylası’ndaki konseri ‘hakkında çıkan palavra haberler’ münasebet gösterilerek iptal edildi.

Lermi, mevzuyla ilgili Twitter’dan şu bilgileri aktardı: 

“Bir konser iptali daha! 31 Temmuz’da Sakarya, Akyazı, Acelle Yaylası’ndaki sahnemiz hakkımızda çıkan palavra haberler münasebet gösterilerek Belediye ve Dernek İdaresi tarafından iptal edilmiştir. Konserlerimi iptal ederek Türkiye’nin bütün problemlerini çözüyorsunuz Tebrikler

Tüm sahneleri yasaklayıp tüm televizyonları karartsanız da bizi bu toprakların kültürel zenginliğinden koparamazsınız. İstediğimiz lisanda müzikler söylemeye ve sizi rahatsız etmeye devam edeceğiz. Siz radyoyu kapattınız diye hiçbir müzik yarım kalmaz. Yeni müzikler yakında.”

TIKLAYIN | Apolas Lermi, iki konserinin iptal edildiğini açıkladı

Devamını Oku

Gündem

Rengi değişen Sazlıdere Barajı için inceleme başlatıldı

İstanbul Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü, kentin içme suyunu karşılayan Sazlıdere Barajı’ndaki renk değişikliğine ait …

Yayınlandı:

-

İstanbul Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü, kentin içme suyunu karşılayan Sazlıdere Barajı’ndaki renk değişikliğine ait inceleme başlattı.

Arnavutköy’ün Sazlıbosna Mahallesi’nde bulunan Sazlıdere Barajı’ndaki renk değişikliği ve koku, balık tutmaya gelenler tarafından fark edildi.

Gölün içine ve etrafına atılan pet şişe, terlik ve poşet üzere çöpler dikkati çekti. Ayrıyeten gölün içinde, etraftaki bahçelerden gelen hortumların olduğu görüldü.

Mahalle sakinleri, İSKİ datalarına nazaran doluluk oranı yüzde 60’lara yaklaşan gölün eski haline dönmesi için ilgililerden yardım istedi.

İstanbul Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğünün, Sazlıdere Barajı’ndaki renk değişikliğine ait inceleme başlattığı öğrenildi.

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler