Connect with us

Ekonomi

İzmir’de suya yüzde 30 artırım

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, 1 Mart 2022’den geçerli olmak üzere suyun metreküp fiyatına yüzde 30 artırım yapılmasını kararlaştırdı. İZSU …

Yayınlandı:

-

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, 1 Mart 2022’den geçerli olmak üzere suyun metreküp fiyatına yüzde 30 artırım yapılmasını kararlaştırdı.

İZSU Genel Müdürlüğü Harika Genel Heyeti, Mustafa Necati Kültür Merkezi’nde İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer başkanlığında yapıldı. Toplantıda, 1 Mart 2022’den geçerli olmak üzere suya yüzde 30 artırım yapılması önerisi AK Parti ve MHP kümesinin ret oylarına karşılık oy çokluğu kabul edildi.

Yeni tarifeye nazaran, artış oranı birtakım abone tipleri hariç yüzde 30 oldu. Bilhassa toplumsal yardım kapsamındaki dar gelirli aileler, şehit aileleri ve gazilere belirlenecek oranda “insani su kullanım hakkı” çerçevesinde fiyatsız su verilmesine ait düzenleme getirildi.

Alınan kararla konut abonelerinde 0-10 metreküp ortası suyun metreküp fiyatı 9,83 lira, 11-20 metreküp suyun fiyatı 11,70 lira, 21 ve üzeri metreküp suyun fiyatı da 21,89 lira olarak belirlendi. Konut dışı aboneliklerde ise kademeli tarife sistemine geçilirken, birinci kademe tarifede rastgele bir fiyat artışı uygulanmayacak.

Toplantıda konuşan AKP Küme Başkanvekili Özgür Hızal, bugün tüm dünyada güç piyasalarında önemli bir sorun yaşandığını belirterek, şunları kaydetti:

“Geçen yıl yaptığınız doğruyu bu yıl yapmadınız; bunun bedelini İzmirliye ödetiyorsunuz”

“Bugün iktidar partisi, bu güç fiyat artışlarından ötürü vatandaşın en az mağduriyet yaşaması için elinden geleni yapıyor. Bugün elimizde İZSU Genel Müdürlüğünün çalışması var. En büyük girdi maliyet elektrik. Geçen yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi gerçek bir şey yapmış, güç alım ihalesine çıkmış. Neredeyse ilgili firmadan maliyetin altında bir güç alımı yapmış. Bu yıl ocak ayında ihaleye çıkılmamış, güç alımı yapılmamış. Ocak ayının neredeyse 20 gününü en yüksek tarifeden aldınız, 2,11 artırımı otomatiğe bağladınız. Her ay otomatik olarak artırım yapacaksınız. Elektrik hesaplarınız ortada. Bu hesaplar yanlışsız değil. 800 milyon sizin elektrik tüketiminiz değil. Geçen yıl yaptığınız doğruyu bu yıl yapmadınız. Bunun bedelini İzmirliye ödetiyorsunuz. İhaleye çıkıp ucuz güç almamışsınız.”

“Suya zorlayıcı nedenlerden ötürü artırım yapmamızın bir öbür nedeni de kayıp kaçak oranı”

Kelam alan CHP Küme Başkanvekili Mustafa Özuslu da “Biz suyun yüzde 97,2’sini arıtıyoruz. Elektrik tüketimimiz doğal olarak artar. Arıtmanın en kıymetli girdisi elektriktir. Biz içilebilir su üretiyoruz. Kırsalda yüzde 95, metropolde yüzde 100’lük içilebilir su üretiyoruz. Suya zorlayan nedenlerden ötürü artırım yapmamızın bir öteki nedeni de kayıp kaçak oranı. Bu oranı da yüzde 26’lara getirdik.” dedi.

MHP Küme Başkanvekili Selahattin Şahin de karara reaksiyon göstererek, artırımın yapılmaması gerektiğini lisana getirdi.

Toplantının sonunda değerlendirmede bulunan İzmir Büyükşenir Belediye Lideri Soyer ise şunları söyledi:

“Oy çokluğu ile artırım yapıyor olmamız hiçbirimiz için zafer değil”

“Oy çokluğu ile artırım yapıyor olmamız hiçbirimiz için zafer değil. Hiçbirimiz bundan keyifli değiliz. İzmir’de vatandaşların suyu çok daha düşük bedellerle tüketmesini isteriz. Görevimiz bu. Olabildiğince dar gelirli vatandaşları koruyacak düzenlemeler yapmaya çalıştık lakin sevinerek kutlayacağımız bir durum değil. Dilerim İzmirlilere çok daha düşük bedellerle su üreteceğimiz günleri İzmir’de kurarız.”

 

Ekonomi

KGF dayanak paketinden kimler yararlanabilecek?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından duyurulan 60 milyon liralık Kredi Garanti Fonu (KGF) takviyesinin ayrıntıları muhakkak oldu …

Yayınlandı:

-

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından duyurulan 60 milyon liralık Kredi Garanti Fonu (KGF) takviyesinin ayrıntıları muhakkak oldu. Kelam konusu KGF takviyesinin 25 milyarı yatırım takviye paketi, 25 milyarı ihracat dayanak paketi, kalan 10 milyarı işletme ihtiyaç paketine ayrıldığı duyurulmuştu.

Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör, KGF dayanağının ayrıntılarını köşesinde paylaştı. Güngör’ün aktardığı ayrıntılar şöyle:

10 milyar liralık işletme harcama paketi

KOBİ’ler cirolarına nazaran 500 bin ila 5 milyon TL ortasında kredi kullanabilecek. KOBİ dışı işletmeler ise azami 20 milyon TL meblağında krediden faydalanabilecek. Ticari kredi kartları ve banka kartına bağlı kredili mevduat hesabı üzerinden kullandırılacak kredinin kefalet oranları KOBİ’ler için yüzde 80, KOBİ dışı işletmeler için ise yüzde 75 olacak

Azami 6 ay ödemesiz, 30 ay vadeyle kullanım yapılabilecek.

İşletme kredisinin azami yüzde 10’u nakit olarak verilebilecek. Nakit olarak sağlanan kredi kısmı için tek seferde yapılacak 20 bin TL üzeri masraflar mukavele yahut fatura ile belgelendirilecek. Kartlı ödeme sistemleri aracılığıyla kullandırılacak krediler için fatura ibrazı koşulu aranmayacak. Kredi kartı eseri nakit çekime kapalı olacak. Rotatif nitelikli krediler için işletme ödeme yaptıkça boşalan limitler tekrar kullanılabilecek. Banka kartına tanımlanacak kredi de nakit çekime kapalı olacak. Lakin kredi fiyatlarının azami yüzde 10’u nakit olarak verilebilecek.

25 milyar liralık yatırım takviye paketi

Yatırım planlayan her işletme başvurabilecek. Bayan teşebbüsçü ya da bayan yöneticisi bulunan işletmelerde kefalet oranı yüzde 90 olacak. Öbür KOBİ’lerde bu oran yüzde 85, KOBİ dışı işletmelerde ise yüzde 80’i bulacak.

Yatırım kredisinden yararlanmak isteyenler, 24 ayı ödemesiz azami 120 ay vadeyle kredi çekebilecek. İşletme kredisi ise 6 ayı ödemesiz periyot olmak üzere 36 ay vadeyle kullanılabilecek.

Yatırım kredisinden yararlanmak isteyenler tek seferde yapılacak 50 bin TL ve üzeri yatırıma ait harcamalarını mukavele yahut faturayla belgelendirecek. Turizm dalı hariç, arsa ve bina yatırımları fakat makine yatırımlarıyla birlikte yapılırsa kefalet verilecek. İşletme kredisinden yararlanacaklar, tek seferde yapılacak 20 bin TL üzeri sarfiyatları belgelendirecek. Kredinin yüzde 10’u nakit olarak verilebilecek. Kartlı ödemelerde fatura ibrazı kaidesi aranmayacak.

25 milyar liralık ihracat takviye paketi

Pakette kredi üst limiti işletmenin segment ve cirosuna nazaran değişmekle birlikte azami 25 milyon TL. 10 milyona kadar cirosu olanlar 5 milyon, 10-25 milyon TL cirosu olanlar 15 milyon, 25-125 milyon olanlar 25 milyon, 125 milyon ve üzeri olanlar da 25 milyon TL kredi kullanabilecek. Mevcutta ihracatı olan firmalar yüzde 90 oranında kefaletten yararlanıyorken potansiyel ihracatçı firmalar için bu oran yüzde 85 olacak.

İşletmeler, azami 6 ay ödemesiz azami 24 ay vade ile kredi kullanabilecek.

Tek seferde yapılacak 20 bin TL üzeri sarfiyatlar belgelendirilecek. Kefalet fiyatının azami yüzde 10’u nakit olarak verilebilecek. İhracat potansiyeli taşıyan KOBİ’ler, KOSGEB Başkanlığı’nca tespit edilecek.

Devamını Oku

Ekonomi

Gram 837, çeyrek altın 1369 liradan güne başladı

Altın fiyatları güne yatay seyirle başladı. Gram altın 837 liradan fiyatlanırken, dün günü yeniden 837 liradan kapatmıştı. Dün günü 1368 …

Yayınlandı:

-

Altın fiyatları güne yatay seyirle başladı.

Gram altın 837 liradan fiyatlanırken, dün günü yeniden 837 liradan kapatmıştı.

Dün günü 1368 liradan kapatan çeyrek altın ise güne 1369 liradan başladı.

Ons altın 1910 dolardan güne başladı. Ons dün ise 1906 dolardan kapattı. 

Devamını Oku

Ekonomi

Döviz kurları güne nasıl başladı?

Döviz kurları güne yatay seyirle başladı. Dün günü 13,66 liradan kapatan dolar yeni günde 13,65 liradan fiyatlanıyor. Euro ise 15,44 liradan …

Yayınlandı:

-

Döviz kurları güne yatay seyirle başladı.

Dün günü 13,66 liradan kapatan dolar yeni günde 13,65 liradan fiyatlanıyor.

Euro ise 15,44 liradan güne açılış yaparken, dün günü 15,49 liradan kapattı.

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler