Connect with us

Ekonomi

Konut güçlendirme talebi yüzde 50 arttı

Sarsıntı Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Lideri Sinan Türkkan, Malum hastalık karantinaları nedeniyle meskende kalınan mühletin uzamasının da …

Yayınlandı:

-

Sarsıntı Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Lideri Sinan Türkkan, Malum hastalık karantinaları nedeniyle meskende kalınan mühletin uzamasının da vatandaşlarda farkındalık oluşturduğunu belirterek, “Sarsıntılar ve salgın kısıtlamaları sonrası vatandaşların konutlarında güçlendirme yapma isteği en az yüzde 50 arttı.” dedi.

Türkkan, riskli yapılar için bankalardan kullanılacak dönüşüm ve güçlendirme kredilerine Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Üst Kurumunca sağlanan takviye limitlerinin 2 kat artırılmasına ait değerlendirmelerde bulundu.

Daire başına güçlendirme kredisinin 80 bin liradan 160 bin liraya çıkarıldığını bildiren Türkkan, bir hak sahibi ismine sağlanacak toplam kredi fiyatının ise 2 milyon liraya yükseltildiğini anımsattı.

Türkkan, Bakanlıkça onaylanan kredilerin 1 yıl olan kullandırılma müddetinin, verilen uygunluk yazısı tarihinden itibaren 2 yıl olarak uzatıldığını hatırlattı.

Bu dayanakların zelzele neslinde bulunan Türkiye için çok kıymetli olduğunu vurgulayan Türkkan, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Sarsıntı Araştırma Enstitüsü bilgilerine nazaran İstanbul’da 7,5 ve üzeri şiddetli bir sarsıntıda 13,5 bin binanın çok ağır, 39,3 bin binanın ağır, 136,7 bin binanın orta, 301 bin binanın ise hafif hasar almasının beklendiğini kaydetti.

“5 milyon kişiyi ilgilendiriyor”

Sinan Türkkan, ağır hasar alma ihtimali olan binaların dönüşümle mi yoksa güçlendirmeyle mi kurtarılabileceğine inceleme yaparak karar verilebileceğini söyledi.

Türkkan, “Fakat orta ve hafif hasar alacak binalar güçlendirmeyle çok rahat kurtarılabilir. Bu binalarda 1,7 milyon konutun olduğu öngörülüyor. Hasebiyle güçlendirme dayanağının artırılması İstanbul’da yaşanabilecek şiddetli bir zelzelede orta ve hafif hasar alması öngörülen 1,7 milyon konutu ilgilendiriyor.” diye konuştu.

Kelam konusu konutlarda 5 milyon kişinin yaşadığının varsayım edildiğini tabir eden Türkkan, bu dayanağın tüm Türkiye’de çok daha fazla kişiyi ilgilendirdiğini söyledi.

“Ortalama güçlendirme bedeli 150-200 bin lira”

DEGÜDER Lideri Türkkan, son 2 yılda Silivri, Elazığ ve İzmir’de yaşanan zelzelelerin Türkiye’nin zelzele ülkesi olduğu gerçeğini bir defa daha hatırlattığını belirterek, şunları kaydetti:

Malum hastalık karantinaları nedeniyle meskende kalınan mühletin uzaması da vatandaşlarda farkındalık oluşturdu. Yani sarsıntılar ve salgın kısıtlamaları sonrası vatandaşların konutlarında güçlendirme yapma isteği en az yüzde 50 arttı. Kentsel dönüşüm maliyetlerindeki artışın bunda önemli tesiri var. Zira inşaat maliyetleri de çok arttı. Fakat güçlendirme maliyetleri bunun çok altında. Bir daire için ortalama güçlendirme bedeli 150-200 bin lira aralığında. Dayanak verilen kredi limiti de bu sayıya yetiyor.

Türkkan, kelam konusu nedenlerle Derneğe ve bu dalda faaliyet gösteren şirketlere yapılan müracaat sayısında önemli artış olduğunu vurgulayarak, “Zira güçlendirme çok kıymetli bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Dönüşüme nazaran hem maliyetler çok düşük hem de güçlendirme müddeti çok kısa. Bu nedenle ilginin her geçen gün artacağı kanaatindeyiz.” dedi.

Güçlendirmenin büsbütün bilimsel datalarla yapıldığını tabir eden Türkkan, güçlendirme ile yıkıp yine yapmak ortasında sağlamlık açısından fark olmadığını kelamlarına ekledi. (AA)

Ateş Çankaya

Ateş Çankaya 2

Ekonomi

Dolar, euroyu geçti

Döviz piyasaları kapanışa saatler kala hareketlendi. Dolar artış göstererek euroyu geçti.  Amerikan Doları, ABD’nin enflasyon datalarının …

Yayınlandı:

-

Döviz piyasaları kapanışa saatler kala hareketlendi. Dolar artış göstererek euroyu geçti. 

Amerikan Doları, ABD’nin enflasyon datalarının akabinde bedel kazanarak euroyu geçti. Doların yükselişi tarihi Kapalıçarşı’daki döviz tabelalarına da yansıdı. Bu artışa nazaran 17.30’da Amerikan Doları’nın alış kıymeti 17,620 olurken satış pahası 17,660 oldu.

Euronun alış bedeli 17,550 olurken satış pahası ise 17,600 oldu. Bu artışın akabinde kimi vatandaşların döviz ofislerinde kuyruk olduğu görüldü. (DHA)

 

Devamını Oku

Ekonomi

Borsa günü düşüşle kapattı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, 25,65 puan azalarak 2.382,44 puandan kapandı. BIST 100 endeksi, güne 0,76 puan ve yüzde 0,03 kayıpla 2.407 …

Yayınlandı:

-

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, 25,65 puan azalarak 2.382,44 puandan kapandı.

BIST 100 endeksi, güne 0,76 puan ve yüzde 0,03 kayıpla 2.407,33 puandan başladı. Gün içinde en düşük 2.375,00, en yüksek 2.421,18 puanı gören BIST 100 endeksi, günü evvelki kapanışa nazaran yüzde 1,06 azalışla 2.382,44 puandan tamamladı.

Önceki kapanışa nazaran mali endeks yüzde 0,38, sanayi endeksi yüzde 0,91, hizmetler endeksi yüzde 1,36 ve teknoloji endeksi yüzde 0,87 bedel kaybetti.

BIST 30 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 37,60 puan ve yüzde 1,47 düşüşle 2.526,87 puandan kapandı. BIST 100 endeksine dahil payların 36’sı prim yaptı, 61’i geriledi. Türk Hava Yolları, Şişecam, Odaş Elektrik, Ereğli Demir Çelik, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Paydaşlığı en çok süreç gören pay senetleri oldu.

Altının onsu 1.740,3 dolar​​​​​​​

Altının onsu, milletlerarası piyasalarda saat 18.30 prestijiyle 1.704,5 dolardan süreç görüyor.

Borsa İstanbul Altın Piyasası’nda standart altının kilogram fiyatı, günü evvelki kapanışa nazaran 3,2 azalışla 954 bin liradan tamamladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), doların bugünkü efektif kurunu alışta 17,4459 lira, satışta 17,5158 lira olarak açıkladı. TCMB, evvelki efektif kurunu alışta 17,3791 lira, satışta 17,4487 lira olarak belirlemişti.

Borsa İstanbul Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarı’nda süreç gören 17 Nisan 2024 vadeli tahvilin bugün valörlü süreçlerinin kolay getirisi yüzde 22,47’den, bileşik getirisi de yüzde 23,73’ten gerçekleşti.

Uluslararası piyasalarda, saat 18.30 prestijiyle avro/dolar paritesi 1,0006, sterlin/dolar paritesi 1,1800, dolar/yen paritesi de 139,1 seviyesinde seyrediyor.

Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, yüzde 3,3 azalışla 94,8 dolardan süreç görüyor.

Devamını Oku

Ekonomi

Fitch’ten Türkiye yorumu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye iktisadına ait değerlendirmesinde yeni iktisat siyaseti karışımının kamu finansmanı ve …

Yayınlandı:

-

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye iktisadına ait değerlendirmesinde yeni iktisat siyaseti karışımının kamu finansmanı ve kamu Döviz konumunda riskleri artırdığına dikkat çekerken kelam konusu siyasetin makroekonomik ve finansal istikrara yönelik riskleri azaltmadığını belirtti.

Fitch raporunda “zorlu dış ortama karşın siyaset karışımının bilhassa Haziran 2023’teki seçimlere kadar hala yüksek büyüme ve istihdama odaklı olduğunu düşünüyoruz” sözleri yer aldı.

Bloomberg HT’de yer alan habere nazaran; 2021’de hayata geçirilen kur muhafazalı mevduat sistemiyle ihracat öncülüğündeki ekonomik modelde faiz artırmadan TL’nin desteklenmesinin amaçlandığı belirtilerek “ancak TL üzerindeki baskı tekrar artarak derinleşti. Dolarizasyon yüksek, memleketler arası rezervler geriliyor, enflasyon da çok yüksek” değerlendirmesi yapıldı. Siyaset reaksiyonunun kamu finansmanında direkt ve dolaylı maliyeti olduğuna dikkat çekildi.

Geçen hafta Türkiye’nin kredi notunu düşürülmesine dair “not düşüşü, bu siyaset reaksiyonunun cari açığı fonlamak için sermaye girişlerini çekmekte yetersiz kalmasını, Tüketici İnancını düşürebileceği ve dış finansman konusundaki riskleri yansıtıyor” dendi.

Fitch geçen hafta Türkiye’nin kredi notunu B+’dan B’ye indirdiğini, görünümünü ise “negatif” olarak teyit ettiğini açıklamıştı.

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler