Connect with us

Ekonomi

Konut sahibi, TÜFE’den fazla kira artırımı isteyebilir mi, tahliye durumları neler?

İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerdeki kira artışları sürerken, konut sahipleri, yeni kiralara bakarak yasal hududun üzerinde artırım …

Yayınlandı:

-

İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerdeki kira artışları sürerken, konut sahipleri, yeni kiralara bakarak yasal hududun üzerinde artırım yapmak istiyor. Kiracılar ise yasal hakları olan, 12 aylık ortalama Tüketici Fiyat Endeksi’ne nazaran kira artışlarının belirlenmesini istiyor.

Bahisle ilgili Türkiye gazetesine konuşan Arıtürk&Partners Hukuk Ofisi İdare Şurası Lideri Zeki Arıtürk, mülk sahiplerinin 5 yıl sonunda ‘kira tespit davası’ açabileceğini ve dava sonucunda kira ölçüsünün rayiç bedele yaklaşabileceğini söyledi. 

Arıtürk, şu tabirleri kullandı:

“Ancak bu davalar uzun da sürebilir. Ve mahkeme, bölge rayiçlerine nazaran kiracıya yüzde 10 hakkaniyet indirimi uygulayabilir. 10 yıllıktan fazla ise hakkaniyet indirimi yüzde 20’ye çıkabilir. Mülk sahibinin bütün bunları dikkate alması gerekir. Kira bedeli sahiden çok düşük kaldıysa bu yola başvurmak mantıklı olabilir. İkinci seçenek olarak da mülk sahipleri, 10 yıl ve daha uzun müddet ile oturan kiracılarını tahliye etme hakkına sahipler. Burada da üç ay evvelce ihtar göndermek kaidesi ile mülk sahipleri, rastgele bir haklı münasebet göstermeksizin kiracılarından anahtarı isteyebilir.”

Tahliye koşulları

Kiraların artış trendinde olduğu bu periyotta tahliye taahhüdünün sıkça başvurulan bir prosedür olduğunu belirten Avukat Zeki Arıtürk “Burada kiracı, aşikâr bir tarihte konutu boşaltmayı yazılı olarak taahhüt ediyor. Şayet bu mukaveleye uygun halde davranılmadıysa, mülk sahibi kira mukavelesini, bir ay içinde dava açmak suretiyle sona erdirebilir. Değerli olan konu, tahliye taahhüdünün düzenleme tarihinin, kira mukavelesinin başlangıç tarihinden evvel yahut kira mukavelesinin başlangıç tarihi ile birebir olmamasıdır. Aksi durumda Yargıtay, kiracının, taahhüdü vermekte iradesinin sakatlandığını kabul ederek geçersiz saymaktadır. Boş tahliye taahhüdüne imza atılması ise, evrakın geçerliliğine tesir etmemektedir. Taahhüdü verecek kişi evli ise, Uygar Kanun kararları uyarınca eş isteği da alınması gerekmektedir. Aksi durumda verilen taahhüt geçersiz olmaktadır” dedi.

Avukat Zeki Arıtürk; kendi kullanımı için de mülk sahibinin meskeni tahliye edebileceğini fakat bunun için mecburilik hâlini de ispatlamak zorunda olduğunu vurguladı.

Avukat Arıtürk “Evin yine inşası yahut imarı sebebiyle kullanımının imkânsız hâle gelmesi ve konutun maksadına karşıt kullanımı hâlinde de tahliye koşulları oluşabilir” sözlerini kullandı.

Ekonomi

Dolar, euroyu geçti

Döviz piyasaları kapanışa saatler kala hareketlendi. Dolar artış göstererek euroyu geçti.  Amerikan Doları, ABD’nin enflasyon datalarının …

Yayınlandı:

-

Döviz piyasaları kapanışa saatler kala hareketlendi. Dolar artış göstererek euroyu geçti. 

Amerikan Doları, ABD’nin enflasyon datalarının akabinde bedel kazanarak euroyu geçti. Doların yükselişi tarihi Kapalıçarşı’daki döviz tabelalarına da yansıdı. Bu artışa nazaran 17.30’da Amerikan Doları’nın alış kıymeti 17,620 olurken satış pahası 17,660 oldu.

Euronun alış bedeli 17,550 olurken satış pahası ise 17,600 oldu. Bu artışın akabinde kimi vatandaşların döviz ofislerinde kuyruk olduğu görüldü. (DHA)

 

Devamını Oku

Ekonomi

Borsa günü düşüşle kapattı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, 25,65 puan azalarak 2.382,44 puandan kapandı. BIST 100 endeksi, güne 0,76 puan ve yüzde 0,03 kayıpla 2.407 …

Yayınlandı:

-

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, 25,65 puan azalarak 2.382,44 puandan kapandı.

BIST 100 endeksi, güne 0,76 puan ve yüzde 0,03 kayıpla 2.407,33 puandan başladı. Gün içinde en düşük 2.375,00, en yüksek 2.421,18 puanı gören BIST 100 endeksi, günü evvelki kapanışa nazaran yüzde 1,06 azalışla 2.382,44 puandan tamamladı.

Önceki kapanışa nazaran mali endeks yüzde 0,38, sanayi endeksi yüzde 0,91, hizmetler endeksi yüzde 1,36 ve teknoloji endeksi yüzde 0,87 bedel kaybetti.

BIST 30 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 37,60 puan ve yüzde 1,47 düşüşle 2.526,87 puandan kapandı. BIST 100 endeksine dahil payların 36’sı prim yaptı, 61’i geriledi. Türk Hava Yolları, Şişecam, Odaş Elektrik, Ereğli Demir Çelik, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Paydaşlığı en çok süreç gören pay senetleri oldu.

Altının onsu 1.740,3 dolar​​​​​​​

Altının onsu, milletlerarası piyasalarda saat 18.30 prestijiyle 1.704,5 dolardan süreç görüyor.

Borsa İstanbul Altın Piyasası’nda standart altının kilogram fiyatı, günü evvelki kapanışa nazaran 3,2 azalışla 954 bin liradan tamamladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), doların bugünkü efektif kurunu alışta 17,4459 lira, satışta 17,5158 lira olarak açıkladı. TCMB, evvelki efektif kurunu alışta 17,3791 lira, satışta 17,4487 lira olarak belirlemişti.

Borsa İstanbul Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarı’nda süreç gören 17 Nisan 2024 vadeli tahvilin bugün valörlü süreçlerinin kolay getirisi yüzde 22,47’den, bileşik getirisi de yüzde 23,73’ten gerçekleşti.

Uluslararası piyasalarda, saat 18.30 prestijiyle avro/dolar paritesi 1,0006, sterlin/dolar paritesi 1,1800, dolar/yen paritesi de 139,1 seviyesinde seyrediyor.

Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, yüzde 3,3 azalışla 94,8 dolardan süreç görüyor.

Devamını Oku

Ekonomi

Fitch’ten Türkiye yorumu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye iktisadına ait değerlendirmesinde yeni iktisat siyaseti karışımının kamu finansmanı ve …

Yayınlandı:

-

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye iktisadına ait değerlendirmesinde yeni iktisat siyaseti karışımının kamu finansmanı ve kamu Döviz konumunda riskleri artırdığına dikkat çekerken kelam konusu siyasetin makroekonomik ve finansal istikrara yönelik riskleri azaltmadığını belirtti.

Fitch raporunda “zorlu dış ortama karşın siyaset karışımının bilhassa Haziran 2023’teki seçimlere kadar hala yüksek büyüme ve istihdama odaklı olduğunu düşünüyoruz” sözleri yer aldı.

Bloomberg HT’de yer alan habere nazaran; 2021’de hayata geçirilen kur muhafazalı mevduat sistemiyle ihracat öncülüğündeki ekonomik modelde faiz artırmadan TL’nin desteklenmesinin amaçlandığı belirtilerek “ancak TL üzerindeki baskı tekrar artarak derinleşti. Dolarizasyon yüksek, memleketler arası rezervler geriliyor, enflasyon da çok yüksek” değerlendirmesi yapıldı. Siyaset reaksiyonunun kamu finansmanında direkt ve dolaylı maliyeti olduğuna dikkat çekildi.

Geçen hafta Türkiye’nin kredi notunu düşürülmesine dair “not düşüşü, bu siyaset reaksiyonunun cari açığı fonlamak için sermaye girişlerini çekmekte yetersiz kalmasını, Tüketici İnancını düşürebileceği ve dış finansman konusundaki riskleri yansıtıyor” dendi.

Fitch geçen hafta Türkiye’nin kredi notunu B+’dan B’ye indirdiğini, görünümünü ise “negatif” olarak teyit ettiğini açıklamıştı.

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler