Connect with us

Ekonomi

Konut sahibi, TÜFE’den fazla kira artırımı isteyebilir mi, tahliye durumları neler?

İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerdeki kira artışları sürerken, konut sahipleri, yeni kiralara bakarak yasal hududun üzerinde artırım …

Yayınlandı:

-

İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerdeki kira artışları sürerken, konut sahipleri, yeni kiralara bakarak yasal hududun üzerinde artırım yapmak istiyor. Kiracılar ise yasal hakları olan, 12 aylık ortalama Tüketici Fiyat Endeksi’ne nazaran kira artışlarının belirlenmesini istiyor.

Bahisle ilgili Türkiye gazetesine konuşan Arıtürk&Partners Hukuk Ofisi İdare Şurası Lideri Zeki Arıtürk, mülk sahiplerinin 5 yıl sonunda ‘kira tespit davası’ açabileceğini ve dava sonucunda kira ölçüsünün rayiç bedele yaklaşabileceğini söyledi. 

Arıtürk, şu tabirleri kullandı:

“Ancak bu davalar uzun da sürebilir. Ve mahkeme, bölge rayiçlerine nazaran kiracıya yüzde 10 hakkaniyet indirimi uygulayabilir. 10 yıllıktan fazla ise hakkaniyet indirimi yüzde 20’ye çıkabilir. Mülk sahibinin bütün bunları dikkate alması gerekir. Kira bedeli sahiden çok düşük kaldıysa bu yola başvurmak mantıklı olabilir. İkinci seçenek olarak da mülk sahipleri, 10 yıl ve daha uzun müddet ile oturan kiracılarını tahliye etme hakkına sahipler. Burada da üç ay evvelce ihtar göndermek kaidesi ile mülk sahipleri, rastgele bir haklı münasebet göstermeksizin kiracılarından anahtarı isteyebilir.”

Tahliye koşulları

Kiraların artış trendinde olduğu bu periyotta tahliye taahhüdünün sıkça başvurulan bir prosedür olduğunu belirten Avukat Zeki Arıtürk “Burada kiracı, aşikâr bir tarihte konutu boşaltmayı yazılı olarak taahhüt ediyor. Şayet bu mukaveleye uygun halde davranılmadıysa, mülk sahibi kira mukavelesini, bir ay içinde dava açmak suretiyle sona erdirebilir. Değerli olan konu, tahliye taahhüdünün düzenleme tarihinin, kira mukavelesinin başlangıç tarihinden evvel yahut kira mukavelesinin başlangıç tarihi ile birebir olmamasıdır. Aksi durumda Yargıtay, kiracının, taahhüdü vermekte iradesinin sakatlandığını kabul ederek geçersiz saymaktadır. Boş tahliye taahhüdüne imza atılması ise, evrakın geçerliliğine tesir etmemektedir. Taahhüdü verecek kişi evli ise, Uygar Kanun kararları uyarınca eş isteği da alınması gerekmektedir. Aksi durumda verilen taahhüt geçersiz olmaktadır” dedi.

Avukat Zeki Arıtürk; kendi kullanımı için de mülk sahibinin meskeni tahliye edebileceğini fakat bunun için mecburilik hâlini de ispatlamak zorunda olduğunu vurguladı.

Avukat Arıtürk “Evin yine inşası yahut imarı sebebiyle kullanımının imkânsız hâle gelmesi ve konutun maksadına karşıt kullanımı hâlinde de tahliye koşulları oluşabilir” sözlerini kullandı.

Ekonomi

KGF dayanak paketinden kimler yararlanabilecek?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından duyurulan 60 milyon liralık Kredi Garanti Fonu (KGF) takviyesinin ayrıntıları muhakkak oldu …

Yayınlandı:

-

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından duyurulan 60 milyon liralık Kredi Garanti Fonu (KGF) takviyesinin ayrıntıları muhakkak oldu. Kelam konusu KGF takviyesinin 25 milyarı yatırım takviye paketi, 25 milyarı ihracat dayanak paketi, kalan 10 milyarı işletme ihtiyaç paketine ayrıldığı duyurulmuştu.

Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör, KGF dayanağının ayrıntılarını köşesinde paylaştı. Güngör’ün aktardığı ayrıntılar şöyle:

10 milyar liralık işletme harcama paketi

KOBİ’ler cirolarına nazaran 500 bin ila 5 milyon TL ortasında kredi kullanabilecek. KOBİ dışı işletmeler ise azami 20 milyon TL meblağında krediden faydalanabilecek. Ticari kredi kartları ve banka kartına bağlı kredili mevduat hesabı üzerinden kullandırılacak kredinin kefalet oranları KOBİ’ler için yüzde 80, KOBİ dışı işletmeler için ise yüzde 75 olacak

Azami 6 ay ödemesiz, 30 ay vadeyle kullanım yapılabilecek.

İşletme kredisinin azami yüzde 10’u nakit olarak verilebilecek. Nakit olarak sağlanan kredi kısmı için tek seferde yapılacak 20 bin TL üzeri masraflar mukavele yahut fatura ile belgelendirilecek. Kartlı ödeme sistemleri aracılığıyla kullandırılacak krediler için fatura ibrazı koşulu aranmayacak. Kredi kartı eseri nakit çekime kapalı olacak. Rotatif nitelikli krediler için işletme ödeme yaptıkça boşalan limitler tekrar kullanılabilecek. Banka kartına tanımlanacak kredi de nakit çekime kapalı olacak. Lakin kredi fiyatlarının azami yüzde 10’u nakit olarak verilebilecek.

25 milyar liralık yatırım takviye paketi

Yatırım planlayan her işletme başvurabilecek. Bayan teşebbüsçü ya da bayan yöneticisi bulunan işletmelerde kefalet oranı yüzde 90 olacak. Öbür KOBİ’lerde bu oran yüzde 85, KOBİ dışı işletmelerde ise yüzde 80’i bulacak.

Yatırım kredisinden yararlanmak isteyenler, 24 ayı ödemesiz azami 120 ay vadeyle kredi çekebilecek. İşletme kredisi ise 6 ayı ödemesiz periyot olmak üzere 36 ay vadeyle kullanılabilecek.

Yatırım kredisinden yararlanmak isteyenler tek seferde yapılacak 50 bin TL ve üzeri yatırıma ait harcamalarını mukavele yahut faturayla belgelendirecek. Turizm dalı hariç, arsa ve bina yatırımları fakat makine yatırımlarıyla birlikte yapılırsa kefalet verilecek. İşletme kredisinden yararlanacaklar, tek seferde yapılacak 20 bin TL üzeri sarfiyatları belgelendirecek. Kredinin yüzde 10’u nakit olarak verilebilecek. Kartlı ödemelerde fatura ibrazı kaidesi aranmayacak.

25 milyar liralık ihracat takviye paketi

Pakette kredi üst limiti işletmenin segment ve cirosuna nazaran değişmekle birlikte azami 25 milyon TL. 10 milyona kadar cirosu olanlar 5 milyon, 10-25 milyon TL cirosu olanlar 15 milyon, 25-125 milyon olanlar 25 milyon, 125 milyon ve üzeri olanlar da 25 milyon TL kredi kullanabilecek. Mevcutta ihracatı olan firmalar yüzde 90 oranında kefaletten yararlanıyorken potansiyel ihracatçı firmalar için bu oran yüzde 85 olacak.

İşletmeler, azami 6 ay ödemesiz azami 24 ay vade ile kredi kullanabilecek.

Tek seferde yapılacak 20 bin TL üzeri sarfiyatlar belgelendirilecek. Kefalet fiyatının azami yüzde 10’u nakit olarak verilebilecek. İhracat potansiyeli taşıyan KOBİ’ler, KOSGEB Başkanlığı’nca tespit edilecek.

Devamını Oku

Ekonomi

Gram 837, çeyrek altın 1369 liradan güne başladı

Altın fiyatları güne yatay seyirle başladı. Gram altın 837 liradan fiyatlanırken, dün günü yeniden 837 liradan kapatmıştı. Dün günü 1368 …

Yayınlandı:

-

Altın fiyatları güne yatay seyirle başladı.

Gram altın 837 liradan fiyatlanırken, dün günü yeniden 837 liradan kapatmıştı.

Dün günü 1368 liradan kapatan çeyrek altın ise güne 1369 liradan başladı.

Ons altın 1910 dolardan güne başladı. Ons dün ise 1906 dolardan kapattı. 

Devamını Oku

Ekonomi

Döviz kurları güne nasıl başladı?

Döviz kurları güne yatay seyirle başladı. Dün günü 13,66 liradan kapatan dolar yeni günde 13,65 liradan fiyatlanıyor. Euro ise 15,44 liradan …

Yayınlandı:

-

Döviz kurları güne yatay seyirle başladı.

Dün günü 13,66 liradan kapatan dolar yeni günde 13,65 liradan fiyatlanıyor.

Euro ise 15,44 liradan güne açılış yaparken, dün günü 15,49 liradan kapattı.

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler