Connect with us

Genel

Lale Devri Hakkında Her Şey

Yayınlandı:

-

Osmanlı İmparatorluğu’nun kendi içinde tarihe damga vuran dönemleri vardır. Bunlar arasında adına şarkılar şiirler yazılan Lale devri başlı başına özel bir yer teşkil eder. Bu dönemin özellikleri hakkında bilgi vermeden önce hangi zaman aralığına bu isimin verildiğini ifade etmek gerekir. Lale Devri 1738 ile 1730 yılları arasında 18. Yüzyılda olan bir dönemdir. 18 yıl içinde 12 yıl sürmüş bir hükümdarlık için uzun sayılabilecek olan bir dönemdir. Dönem Patrona Halil İsyanı ile son bulmuştur. Dönem Osmanlı Dönemine tam tamına damga vurmuştur.

Lale Devri Özellikleri Nelerdir?

Üstte verilen bu bilgilerden sonra şimdi konuya biraz daha kapsamlı olarak bakmak gerekir ise Lale Devri 1738 senesinde Osmanlı Hükümeti ile Avusturya Hükümeti arasında yapılan Pasarofça Antlaşması ile başlamıştır. Bu döneme damga vuran en önemli özelliklerin başında o dönemin padişahı olan 3. Ahmet’in sadrazamı olan Damat İbrahim Paşa’nın döneme tam anlamı ile damga vurmuş olmasıdır.

Lale Devri Osmanlı Hükümeti’nin adım adım gerileme kaydettiği bir döneme denk gelir. Hükümetin arka arkaya aldığı yenilgiler vardır. Biraz dinlenilmesi gereken bir sürece girilmiş ve Lale Devri olarak bu dönemde başlamıştır. Osmanlı Hükümeti bu dönemde sadece merkezde eğlenmeye başlamıştır. Lakin eğlenceler tabana Anadolu Halkına inmemiş belli bir zümrede kalmıştır. Dönemin ismi ise adını yetiştirilen lalelerden alır. Öyle ki bugün hala Gülhane Park’ında o dönemden beri dikile gelen laleler vardır. O dönemde çok sayıda lale bahçeleri kurulmuş ve bu da İstanbul’a başka bir güzellik katmıştır.

Döneme damga vuran en temel olay ilk Türk matbaasının İbrahim Müteferrika ve Sait Efendi işbirliği ile kurulmuş olmasıdır.Matbaada basılan ilk eser ise Vani Mehmet Efendi’nin Vankkulu Lügatit isimli eseridir.

Yine bu dönemde yangınlarda bir artış olduğu için Yeniçerilerden oluşan tulumbacılar teşkilatı kurulmuştur.

Döneme dair bir diğer önemli olan özellik çiçek aşısının uygulanmaya başlamasıdır.

Sanat alanında ciddi ilerleme kaydedilmiş olup dönemde resim edebiyat ve minyatür alanında önemli çalışmalar yapılmıştır. Dönemin en önemli özelliklerinden bir tanesi de kütüphanelerin bu dönemde kurulmuş olmasıdır.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

İçel Psikoloji: Zihinsel Sağlığınıza Destek Veren Profesyonel Hizmet!

Yayınlandı:

-

İçel Psikoloji, zihinsel sağlığınızı ön planda tutan, alanında uzman psikolog ve pedagoglar tarafından sunulan profesyonel hizmetlerle öne çıkan bir merkezdir. Mersin psikolog hizmetleri ile bireysel ve kurumsal ihtiyaçlara yönelik çözümler sunan İçel Psikoloji, sizin için burada.

 

Popüler Hizmetler:

1.      Psikolog: İçel Psikoloji, deneyimli ve uzman psikologlar tarafından sunulan bireysel terapi hizmetleri ile zihinsel sağlığınıza destek olur.

2.      Mersin Psikolog: Mersin ilindeki bireyler için özel olarak tasarlanmış psikolojik destek ve terapi hizmetleri.

3.      Pedagog: İçel Psikoloji, çocukların eğitim ve gelişim süreçlerinde uzman pedagoglar aracılığıyla destek sunar.

 

İçel Psikoloji ile Zihinsel Sağlığınıza Yatırım Yapın:

1.      Uzman Kadro: İçel Psikoloji, alanında uzman psikolog ve pedagoglardan oluşan bir profesyonel ekibe sahiptir.

2.      Bireysel Terapi: Kişisel gelişim, stres yönetimi, ilişki sorunları gibi konularda bireysel terapi hizmetleri.

3.      Çocuk ve Ergen Terapisi: Pedagoglarımız, çocukların eğitim ve gelişim süreçlerine yönelik destek sağlar.

4.      Kurumsal Danışmanlık: İşyerlerine yönelik psikolojik danışmanlık ve kurumsal gelişim programları.

5.      Gizlilik ve Güvenilirlik: İçel Psikoloji, danışanlarının gizliliğini ve güvenliğini ön planda tutar.

 

İçel Psikoloji ile Yolculuğunuza Başlayın:

İçel Psikoloji, zihinsel sağlığınıza odaklanan profesyonel destekle sizi bekliyor. Psikolog, Mersin psikolog ve pedagog hizmetleri için İçel Psikoloji adresini ziyaret edin, sağlıklı bir zihin için adım atın!

Devamını Oku

Genel

TAMAY ENERJİ DANIŞMANLIK

Yayınlandı:

-

TÜSİAV ENERJİ PLATFORMU BAŞKANI VE TAMAY ENERJİ DANIŞMANLIK FİRMASININ SAHİBİ KUTLU TAMAY, FİRMASININ VERDİĞİ DANIŞMANLIK HİZMETLERİ İLE İLGİLİ BİLGİ VERDİ;

İKİLİ ANLAŞMAYLA ŞİRKETLERARASI ENERJİ SATIŞI:

·        YILSONU İTİBARİYLE YEKDEM KAPSAMINDAN ÇIKIŞ YAPACAK OLAN VEYA HÂLİHAZIRDA ÇIKMIŞ OLAN ENERJİ SANTRALLERİNİZİN ÜRETİMLERİNİN SİZLERİ MEMNUN EDECEK FİYATLARLA ENERJİ ŞİRKETLERİNE SATIŞINI SAĞLIYORUZ.

İNDİRİMLİ ELEKTRİK TEMİNİ:

·        TEMSİLCİLİĞİNİ YAPMAKTA OLDUĞUMUZ TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN ENERJİ ŞİRKETLERİ ARACILIĞIYLA OTEL, HASTANE, FABRİKA, OSB AVM VE BÜYÜK İNŞAAT ŞANTİYELERİ GİBİ YÜKSEK ELEKTRİK TÜKETİMİ OLAN İŞLETMELERİN FATURALARINDA ÖZEL İNDİRİMLER SAĞLAMAKTAYIZ.

www.tamayenerjidanismanlik.com

‘’Enerjiniz Enerjimizdir’’

Detaylı bilgi için kutlu.tamay@gmail.com ‘ a mail atabilirsiniz.

Devamını Oku

Genel

Yeni Eğitim Yılı Başladı, Öğrenciler Okula Döndü

Yayınlandı:

-

Yeni eğitim yılı bugün, öğrencilerin kırtasiye alışverişleri ve heyecanlı bekleyişleri eşliğinde başladı. Türkiye genelinde milyonlarca öğrenci, yaz tatilinin ardından okullarına geri dönmenin mutluluğunu yaşadı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, öğrenciler için yeni bir öğrenim dönemi başlarken, bu yıl okullarda bir dizi önlemler alındı. Covid-19 salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında, okullar hijyen standartlarına uygun bir şekilde hazırlandı ve öğrencilere maske ve dezenfektan dağıtıldı.

Okul bahçelerinde öğrenci velileri, çocuklarının sınıflarına girişlerinde duygusal anlar yaşadı. Birçok öğrenci, arkadaşlarıyla buluşmanın sevincini ve yeni öğretmenleriyle tanışmanın heyecanını yaşadı.

Milli Eğitim Bakanı, yeni eğitim yılıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Öğrencilerimizin sağlığı ve güvenliği her zaman önceliğimiz. Bu yıl da gerekli tüm önlemleri aldık ve öğrencilerimizin güvenli bir ortamda eğitim almalarını sağlayacağız” dedi.

Yeni eğitim yılında öğrencilere, STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) alanlarında daha fazla vurgu yapılacağı, dijital eğitim araçlarının daha etkin bir şekilde kullanılacağı ve öğrencilere çeşitli sosyal sorumluluk projelerine katılma fırsatının sunulacağı belirtildi.

Öğrenciler, bir yıl boyunca edinecekleri bilgi ve deneyimlerle geleceğe hazırlanmanın heyecanını yaşarken, öğretmenler de öğrencilere en iyi eğitimi sunma gayreti içerisinde olacak.

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler