Connect with us

Ekonomi

Sözcü muharriri Muratoğlu: Bu tip beşerler idarede olduğu sürece dış mihraka muhtaçlığımız var mı?

Sözcü gazetesi müellifi Murat Muratoğlu, katıldığı bir televizyon programında yaptığı enflasyon hesabıyla reaksiyon çeken AKP Küme Başkanvekili …

Yayınlandı:

-

Sözcü gazetesi müellifi Murat Muratoğlu, katıldığı bir televizyon programında yaptığı enflasyon hesabıyla reaksiyon çeken AKP Küme Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu‘na ait olarak “Bu tip beşerler idarede olduğu sürece dış mihraka gereksinimimiz var mı? Elini vicdanına koy o denli söyle. Geçiş garantili yolları, yolcu garantili hava alanlarını, hasta garantili hastaneleri, işte daima bunları hesaplıyorlar. Matematiği tekrar yazıyorlar!” dedi.

Fransa’da akaryakıt artırımları akabinde yapılan “sarı yelekliler” hareketlerini hatırlatan Muratoğlu “Hükümetin akaryakıta ufaktan vergi koymasıyla başlayan protestolarda neler yaşandığını… Aylarca sürdü. Fransa Lideri şovların ‘anayasal hak’ olduğunu açıkladı. Demek Türkiye’de yapılan artırımlar Fransa’da yapılsa, adamlar Paris’i eksiksiz akaryakıt döküp yakacaklardı. İşin ilginci hiçbir Fransız siyasetçi de çıkıp, ‘Türkiye’de fiyatlar 50 kat arttı’ ” tabirlerini kullandı.

Ne olmuştu?

Muhammed Emin Akbaşoğlu, Türkiye’deki hayat pahalılığından bahsederken Fransa ve Almanya üzere Avrupa ülkelerini örnek göstererek, yüzde 6-7 oranındaki enflasyonla 150 Euro’ya yapılan bir market alışverişinin, artık 750 Euro çıktığını tez etti.

Program sunucusunun “Yüzde 6-7 artıyorsa o kadar fark olmaz, 150 Euro’dan 750 Euro’ya çıkmaz. Dediğinizin olması için enflasyonun yüzde 7 değil, yüzde 200-300 falan olması gerekir” demesi üzerine ise Akbaşoğlu “Yüzde 5’le, 6 ile çarptığınızda zati o sayısı alırsınız.” cevabını vermişti.

Daha sonra ise kullandığı sözlere ait yine açıklama yapan Akbaşoğlu “Kastımızla lafzımız ortasında ortaya çıkan fark nedeniyle farklı değerlendirmeler kelam konusu oldu” demişti.

TIKLAYIN: AKP’li Akbaşoğlu: Fransa’da 150 Euro’ya dolan poşet artık 750 Euro’ya doluyor; yüzde 6-7 oranında enflasyon var

TIKLAYIN: Enflasyon hesabı reaksiyon çeken AKP’li Akbaşoğlu’ndan kelamlarına “düzeltme”

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Dolar, euroyu geçti

Döviz piyasaları kapanışa saatler kala hareketlendi. Dolar artış göstererek euroyu geçti.  Amerikan Doları, ABD’nin enflasyon datalarının …

Yayınlandı:

-

Döviz piyasaları kapanışa saatler kala hareketlendi. Dolar artış göstererek euroyu geçti. 

Amerikan Doları, ABD’nin enflasyon datalarının akabinde bedel kazanarak euroyu geçti. Doların yükselişi tarihi Kapalıçarşı’daki döviz tabelalarına da yansıdı. Bu artışa nazaran 17.30’da Amerikan Doları’nın alış kıymeti 17,620 olurken satış pahası 17,660 oldu.

Euronun alış bedeli 17,550 olurken satış pahası ise 17,600 oldu. Bu artışın akabinde kimi vatandaşların döviz ofislerinde kuyruk olduğu görüldü. (DHA)

 

Devamını Oku

Ekonomi

Borsa günü düşüşle kapattı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, 25,65 puan azalarak 2.382,44 puandan kapandı. BIST 100 endeksi, güne 0,76 puan ve yüzde 0,03 kayıpla 2.407 …

Yayınlandı:

-

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, 25,65 puan azalarak 2.382,44 puandan kapandı.

BIST 100 endeksi, güne 0,76 puan ve yüzde 0,03 kayıpla 2.407,33 puandan başladı. Gün içinde en düşük 2.375,00, en yüksek 2.421,18 puanı gören BIST 100 endeksi, günü evvelki kapanışa nazaran yüzde 1,06 azalışla 2.382,44 puandan tamamladı.

Önceki kapanışa nazaran mali endeks yüzde 0,38, sanayi endeksi yüzde 0,91, hizmetler endeksi yüzde 1,36 ve teknoloji endeksi yüzde 0,87 bedel kaybetti.

BIST 30 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 37,60 puan ve yüzde 1,47 düşüşle 2.526,87 puandan kapandı. BIST 100 endeksine dahil payların 36’sı prim yaptı, 61’i geriledi. Türk Hava Yolları, Şişecam, Odaş Elektrik, Ereğli Demir Çelik, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Paydaşlığı en çok süreç gören pay senetleri oldu.

Altının onsu 1.740,3 dolar​​​​​​​

Altının onsu, milletlerarası piyasalarda saat 18.30 prestijiyle 1.704,5 dolardan süreç görüyor.

Borsa İstanbul Altın Piyasası’nda standart altının kilogram fiyatı, günü evvelki kapanışa nazaran 3,2 azalışla 954 bin liradan tamamladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), doların bugünkü efektif kurunu alışta 17,4459 lira, satışta 17,5158 lira olarak açıkladı. TCMB, evvelki efektif kurunu alışta 17,3791 lira, satışta 17,4487 lira olarak belirlemişti.

Borsa İstanbul Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarı’nda süreç gören 17 Nisan 2024 vadeli tahvilin bugün valörlü süreçlerinin kolay getirisi yüzde 22,47’den, bileşik getirisi de yüzde 23,73’ten gerçekleşti.

Uluslararası piyasalarda, saat 18.30 prestijiyle avro/dolar paritesi 1,0006, sterlin/dolar paritesi 1,1800, dolar/yen paritesi de 139,1 seviyesinde seyrediyor.

Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, yüzde 3,3 azalışla 94,8 dolardan süreç görüyor.

Devamını Oku

Ekonomi

Fitch’ten Türkiye yorumu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye iktisadına ait değerlendirmesinde yeni iktisat siyaseti karışımının kamu finansmanı ve …

Yayınlandı:

-

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye iktisadına ait değerlendirmesinde yeni iktisat siyaseti karışımının kamu finansmanı ve kamu Döviz konumunda riskleri artırdığına dikkat çekerken kelam konusu siyasetin makroekonomik ve finansal istikrara yönelik riskleri azaltmadığını belirtti.

Fitch raporunda “zorlu dış ortama karşın siyaset karışımının bilhassa Haziran 2023’teki seçimlere kadar hala yüksek büyüme ve istihdama odaklı olduğunu düşünüyoruz” sözleri yer aldı.

Bloomberg HT’de yer alan habere nazaran; 2021’de hayata geçirilen kur muhafazalı mevduat sistemiyle ihracat öncülüğündeki ekonomik modelde faiz artırmadan TL’nin desteklenmesinin amaçlandığı belirtilerek “ancak TL üzerindeki baskı tekrar artarak derinleşti. Dolarizasyon yüksek, memleketler arası rezervler geriliyor, enflasyon da çok yüksek” değerlendirmesi yapıldı. Siyaset reaksiyonunun kamu finansmanında direkt ve dolaylı maliyeti olduğuna dikkat çekildi.

Geçen hafta Türkiye’nin kredi notunu düşürülmesine dair “not düşüşü, bu siyaset reaksiyonunun cari açığı fonlamak için sermaye girişlerini çekmekte yetersiz kalmasını, Tüketici İnancını düşürebileceği ve dış finansman konusundaki riskleri yansıtıyor” dendi.

Fitch geçen hafta Türkiye’nin kredi notunu B+’dan B’ye indirdiğini, görünümünü ise “negatif” olarak teyit ettiğini açıklamıştı.

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler