Connect with us

Ekonomi

Sözcü muharriri Muratoğlu: Bu tip beşerler idarede olduğu sürece dış mihraka muhtaçlığımız var mı?

Sözcü gazetesi müellifi Murat Muratoğlu, katıldığı bir televizyon programında yaptığı enflasyon hesabıyla reaksiyon çeken AKP Küme Başkanvekili …

Yayınlandı:

-

Sözcü gazetesi müellifi Murat Muratoğlu, katıldığı bir televizyon programında yaptığı enflasyon hesabıyla reaksiyon çeken AKP Küme Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu‘na ait olarak “Bu tip beşerler idarede olduğu sürece dış mihraka gereksinimimiz var mı? Elini vicdanına koy o denli söyle. Geçiş garantili yolları, yolcu garantili hava alanlarını, hasta garantili hastaneleri, işte daima bunları hesaplıyorlar. Matematiği tekrar yazıyorlar!” dedi.

Fransa’da akaryakıt artırımları akabinde yapılan “sarı yelekliler” hareketlerini hatırlatan Muratoğlu “Hükümetin akaryakıta ufaktan vergi koymasıyla başlayan protestolarda neler yaşandığını… Aylarca sürdü. Fransa Lideri şovların ‘anayasal hak’ olduğunu açıkladı. Demek Türkiye’de yapılan artırımlar Fransa’da yapılsa, adamlar Paris’i eksiksiz akaryakıt döküp yakacaklardı. İşin ilginci hiçbir Fransız siyasetçi de çıkıp, ‘Türkiye’de fiyatlar 50 kat arttı’ ” tabirlerini kullandı.

Ne olmuştu?

Muhammed Emin Akbaşoğlu, Türkiye’deki hayat pahalılığından bahsederken Fransa ve Almanya üzere Avrupa ülkelerini örnek göstererek, yüzde 6-7 oranındaki enflasyonla 150 Euro’ya yapılan bir market alışverişinin, artık 750 Euro çıktığını tez etti.

Program sunucusunun “Yüzde 6-7 artıyorsa o kadar fark olmaz, 150 Euro’dan 750 Euro’ya çıkmaz. Dediğinizin olması için enflasyonun yüzde 7 değil, yüzde 200-300 falan olması gerekir” demesi üzerine ise Akbaşoğlu “Yüzde 5’le, 6 ile çarptığınızda zati o sayısı alırsınız.” cevabını vermişti.

Daha sonra ise kullandığı sözlere ait yine açıklama yapan Akbaşoğlu “Kastımızla lafzımız ortasında ortaya çıkan fark nedeniyle farklı değerlendirmeler kelam konusu oldu” demişti.

TIKLAYIN: AKP’li Akbaşoğlu: Fransa’da 150 Euro’ya dolan poşet artık 750 Euro’ya doluyor; yüzde 6-7 oranında enflasyon var

TIKLAYIN: Enflasyon hesabı reaksiyon çeken AKP’li Akbaşoğlu’ndan kelamlarına “düzeltme”

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

KGF dayanak paketinden kimler yararlanabilecek?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından duyurulan 60 milyon liralık Kredi Garanti Fonu (KGF) takviyesinin ayrıntıları muhakkak oldu …

Yayınlandı:

-

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından duyurulan 60 milyon liralık Kredi Garanti Fonu (KGF) takviyesinin ayrıntıları muhakkak oldu. Kelam konusu KGF takviyesinin 25 milyarı yatırım takviye paketi, 25 milyarı ihracat dayanak paketi, kalan 10 milyarı işletme ihtiyaç paketine ayrıldığı duyurulmuştu.

Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör, KGF dayanağının ayrıntılarını köşesinde paylaştı. Güngör’ün aktardığı ayrıntılar şöyle:

10 milyar liralık işletme harcama paketi

KOBİ’ler cirolarına nazaran 500 bin ila 5 milyon TL ortasında kredi kullanabilecek. KOBİ dışı işletmeler ise azami 20 milyon TL meblağında krediden faydalanabilecek. Ticari kredi kartları ve banka kartına bağlı kredili mevduat hesabı üzerinden kullandırılacak kredinin kefalet oranları KOBİ’ler için yüzde 80, KOBİ dışı işletmeler için ise yüzde 75 olacak

Azami 6 ay ödemesiz, 30 ay vadeyle kullanım yapılabilecek.

İşletme kredisinin azami yüzde 10’u nakit olarak verilebilecek. Nakit olarak sağlanan kredi kısmı için tek seferde yapılacak 20 bin TL üzeri masraflar mukavele yahut fatura ile belgelendirilecek. Kartlı ödeme sistemleri aracılığıyla kullandırılacak krediler için fatura ibrazı koşulu aranmayacak. Kredi kartı eseri nakit çekime kapalı olacak. Rotatif nitelikli krediler için işletme ödeme yaptıkça boşalan limitler tekrar kullanılabilecek. Banka kartına tanımlanacak kredi de nakit çekime kapalı olacak. Lakin kredi fiyatlarının azami yüzde 10’u nakit olarak verilebilecek.

25 milyar liralık yatırım takviye paketi

Yatırım planlayan her işletme başvurabilecek. Bayan teşebbüsçü ya da bayan yöneticisi bulunan işletmelerde kefalet oranı yüzde 90 olacak. Öbür KOBİ’lerde bu oran yüzde 85, KOBİ dışı işletmelerde ise yüzde 80’i bulacak.

Yatırım kredisinden yararlanmak isteyenler, 24 ayı ödemesiz azami 120 ay vadeyle kredi çekebilecek. İşletme kredisi ise 6 ayı ödemesiz periyot olmak üzere 36 ay vadeyle kullanılabilecek.

Yatırım kredisinden yararlanmak isteyenler tek seferde yapılacak 50 bin TL ve üzeri yatırıma ait harcamalarını mukavele yahut faturayla belgelendirecek. Turizm dalı hariç, arsa ve bina yatırımları fakat makine yatırımlarıyla birlikte yapılırsa kefalet verilecek. İşletme kredisinden yararlanacaklar, tek seferde yapılacak 20 bin TL üzeri sarfiyatları belgelendirecek. Kredinin yüzde 10’u nakit olarak verilebilecek. Kartlı ödemelerde fatura ibrazı kaidesi aranmayacak.

25 milyar liralık ihracat takviye paketi

Pakette kredi üst limiti işletmenin segment ve cirosuna nazaran değişmekle birlikte azami 25 milyon TL. 10 milyona kadar cirosu olanlar 5 milyon, 10-25 milyon TL cirosu olanlar 15 milyon, 25-125 milyon olanlar 25 milyon, 125 milyon ve üzeri olanlar da 25 milyon TL kredi kullanabilecek. Mevcutta ihracatı olan firmalar yüzde 90 oranında kefaletten yararlanıyorken potansiyel ihracatçı firmalar için bu oran yüzde 85 olacak.

İşletmeler, azami 6 ay ödemesiz azami 24 ay vade ile kredi kullanabilecek.

Tek seferde yapılacak 20 bin TL üzeri sarfiyatlar belgelendirilecek. Kefalet fiyatının azami yüzde 10’u nakit olarak verilebilecek. İhracat potansiyeli taşıyan KOBİ’ler, KOSGEB Başkanlığı’nca tespit edilecek.

Devamını Oku

Ekonomi

Gram 837, çeyrek altın 1369 liradan güne başladı

Altın fiyatları güne yatay seyirle başladı. Gram altın 837 liradan fiyatlanırken, dün günü yeniden 837 liradan kapatmıştı. Dün günü 1368 …

Yayınlandı:

-

Altın fiyatları güne yatay seyirle başladı.

Gram altın 837 liradan fiyatlanırken, dün günü yeniden 837 liradan kapatmıştı.

Dün günü 1368 liradan kapatan çeyrek altın ise güne 1369 liradan başladı.

Ons altın 1910 dolardan güne başladı. Ons dün ise 1906 dolardan kapattı. 

Devamını Oku

Ekonomi

Döviz kurları güne nasıl başladı?

Döviz kurları güne yatay seyirle başladı. Dün günü 13,66 liradan kapatan dolar yeni günde 13,65 liradan fiyatlanıyor. Euro ise 15,44 liradan …

Yayınlandı:

-

Döviz kurları güne yatay seyirle başladı.

Dün günü 13,66 liradan kapatan dolar yeni günde 13,65 liradan fiyatlanıyor.

Euro ise 15,44 liradan güne açılış yaparken, dün günü 15,49 liradan kapattı.

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler