Connect with us

KÜLTÜR SANAT

Tekfen Vakfı Müzik Bursu’nu kazanan genç yetenekler aşikâr oldu

Türkiye’nin kıymetli özel sanat kurumları ortasında yer alan Tekfen Vakfı’nın klasik müzik alanında genç yetenekleri desteklediği Müzik Bursu’nun …

Yayınlandı:

-

Türkiye’nin kıymetli özel sanat kurumları ortasında yer alan Tekfen Vakfı’nın klasik müzik alanında genç yetenekleri desteklediği Müzik Bursu’nun kazananları aşikâr oldu. Tekfen Filarmoni’nin Daimi Şefi Aziz Shokhakimov’un başkanlığındaki heyetin 7 farklı kriter bazında yaptığı kıymetlendirme sonucunda üç genç yetenek daha, 2022-2023 devrinde yurt dışındaki müzik eğitimine Tekfen Vakfı dayanağı ile devam edecek.

Tekfen Vakfı’nın klasik müziğe ve bu alandaki genç yeteneklere takviye vermek emeliyle 2019 yılında başlattığı Müzik Bursu programının 2022-2023 eğitim yılındaki sahipleri aşikâr oldu. Tekfen Filarmoni Genel Sanat Direktörü ve Daimi Şefi Aziz Shokhakimov’un başkanlığında Alican Süner, Tekfen Filarmoni Viyolonsel Küme Şefi Nil Kocamangil, Flüt Küme Şefi Aslıhan And ve Trompet Küme Şefi Alper Çoker’den oluşan heyetin Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de gerçekleştirdiği kıymetlendirme sonucunda bursun yeni sahipleri Tuna Bilgin (piyano), Beliz Güney (viyolonsel) ve Hüma Beyza Ünal (fagot) olarak belirlendi.

Üç genç yetenek, yeni eğitim periyodunda Tekfen Vakfı’nın dayanağını yanlarında hissedecek

Klasik müziğe gönül vermiş müzisyenlerin yeteneklerini ülke hudutları dışına da taşımasına dayanak olmak gayesiyle 2019 yılında Müzik Bursu programını başlatan Tekfen Vakfı, lisans eğitimini yurt dışında klasik batı müziği çalgısı kısmında yapacak öğrenciler için dördüncü kere burs tahsisi yaptı. Toplamda 24 müracaatın yapıldığı süreçte ikinci tipe geçmeye hak kazanan 13 aday heyet tarafından 7 kriter üzerinden değerlendirildi. Teknik, müzikalite, entonasyon, sahne duruşu, tutku, potansiyel ve sınıf seviyesi kriterlerini muvaffakiyetle geçen üç genç isim, yeni eğitim periyodunda Tekfen Vakfı’nın takviyesini yanlarında hissedecek.

Yeni bursiyerlerden Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi’nden mezun olan Tuna Alım, piyano eğitimine Universität der Künste Berlin’de devam edecek. 


İstanbul Avni Akyol Hoş Sanatlar Lisesi mezunu Beliz Güney ise viyolonsel eğitimini hala Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart’ta sürdürüyor.

Hüma Beyza Ünal, Tuna Alım üzere Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi mezunu olup, fagot eğitimini yeni kazandığı Sibelius Academy of Uniarts Helsinki’de sürdürecek.

Tekfen Vakfı Müzik Bursu programından bu periyot viyola eğitimi alan Barok Bostancı, Hochschule für Musik Hanns Eisler Berlin’den mezun olurken, Vakfın öbür bursiyerleri Yunus Altıkanat viyolonsel eğitimini Barenboim-Said Akademie’de, Seher Karabiber flüt eğitimine Hochschule für Musik und Theater Hamburg’da, Simay Gönültaş ise fagot eğitimine Musikhochschule Lübeck’de devam ediyor.

KÜLTÜR SANAT

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

Yayınlandı:

-

Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp kaldığı, insanın günlük ve ömürlük yaşam döngüsündeki varoluşsal çatışmalarını konu alıyor.

 

Doğru güne dek ne ürettiğini, kim olduğunu açıklamadan sabırla beklemiş olan sanatçı, eser yayınlarken sosyokültürel analizlerine göre hareket ettiğini belirtiyor. Artık paylaşabileceğini düşünerek yayınladığı “Vardiya” parçası duymasını bilen kulaklara sözleriyle adeta bir sır fısıldıyor.

 

Müzik endüstrisinin salt eğlenceyi dayattığı bu çağda; varlık ve yokluğa, umut ve acıya dahası ölüm ve yaşama sözlerinde yer vermek tek başına bile cesaret işiyken İnan Yılmaz; eğitime verdiği değerden ötürü kendisini müzisyen olarak nitelemediğini söylüyor. Aksini iddia etse de şarkısı, onun bu sözünün tevazudan ileri geldiğini bizlere kanıtlıyor.

 

İnan Yılmaz’a aranjör olarak Doruk Somunkıran, mix için Burak Tanyolaç ve mastering çalışmasında Pieter Alexander Snapper gibi isimlerin eşlik ettiği bu serüven, kayıt sürecinde ise Riff’n Night Records farkıyla tamamlanıyor. İnan Yılmaz ayrıca tüm sürecini kendi yönettiği bağımsız sanat çalışmalarını, İnan Yılmaz Institute (IYI) etiketiyle yayınlıyor.

Uzun yıllardır dijital dünyanın önde gelen markalarına multidisipliner tasarımcı, sanat yönetmeni kimliğiyle sıfırdan hayat veren Yılmaz “Vardiya” şarkısı için çekilen klipte yönetmen koltuğunu ilk deneyimi olmasına rağmen Yasin Altun’a emanet ediyor. Kararının sebebini de şu sözlerle açıklıyor:

 

“Yaşıtları Tiktok’ta kaybolmuşken Yasin’i elinde kalın bir kitapla ilk gördüğümde, onun bir gün bu ülkenin en önemli yönetmenlerinden biri olabilecek potansiyele sahip olduğunu düşündüm. Kesinlikle Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde eğitim alması gerektiğini söyledim. Kendisinden bazı görüntüler çekmesini istememden bir hafta sonra o görüntüleri bana attı ve o yıl Radyo, Televizyon ve Sinema bölümüne girdi. Ben her zaman böyle insanlarla yürürüm. Bir gün bu ülkenin en önemli yönetmenlerinden biri olacak. Ve bu çok uzun sürmeyecek. İzleyin ve ilahi nizamda hiçbir şeyin tesadüf olmadığını görün.”

Söylemeye gerek yok belki ama klibin sanat yönetmenliği, kurgu ve kapak tasarımını Yılmaz bizzat kendisi üstleniyor.

 

İnan Yılmaz’ın evrenselliğe ulaşmayı başaran bir dille havalandırdığı bestesi sayesinde kendimizi dinleyecek, üzerine düşünüp içsel bir yolculuğa çıkacak, kısacası tefekkür ederek müzikten payımıza düşeni alabileceğiz.

 

Ve dikkat! “Vardiya” tüm dijital platformlarda, araladığı perdenin arasından yine (yeni) bir sabah bulmayı umut edenlerle buluşmayı bekliyor.

Devamını Oku

KÜLTÜR SANAT

ALIŞILMIŞIN DIŞINDA BİR PERSPEKTİF; PAMUKKALE

Yayınlandı:

-

Pamukkale, kalsiyum oksitli suların 400 bin yılda oluşturduğu travertenleri ve Geç Hellenistik ile Erken Hıristiyanlık dönemlerinin kalıntılarını içeren Hierapolis Antik Kentini içinde bulunduran en önemli ve ilgi çekici merkezlerden biridir.

1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine  alınan Pamukkale her yıl yaklaşık 2 milyon turisti ağırlamaktadır.

Hierapolis Antik Kentinde ilk kazılar 1950lerde İtalyan arkeologlar tarafından başlatılmıştır, günümüzde ise arkeoloji efsanesi haline gelmiş  Ord. Prof. Francesco D’Andria’nın ekibi tarafından sürdürülmektedir.

 

Pamukkale ve Hierapolis’in tarihçesine şöyle bir bakalım;

Pamukkale ve Hierapolis Antik Kenti Denizli İl merkezine 20 km uzaklıktadır. Antik Çağın önemli coğrafyacısı Strabon, Hierapolis’in bir Phrygia kenti olduğunu aktarmaktadır.

Pamukkale Travertenlerinin etkileyiciliği karşısında büyülenen Bergama Kralı II. Eumenes buraya M.Ö 2.yy başlarında Hierapolis kentini kurmuştur. Hierapolis ismi Grekçe de “Kutsal Şehir” anlamına gelsede aslında bir propaganda aracı olarak seçilmiştir, Grek ve Roma kültürü personifikasyonunda şehirler kadın, nehirler ise erkek olarak imgelenirdi, zira “Hiera” Bergama’nın efsanevi kurucusu Telephos’un karısının adıdır.

Hierapolis’in bulunduğu bölgenin yeraltı su kaynaklarının zenginliği kentte havuzlar, nymphaeumlar ve hamam kompleksleri yapılmasına önayak olmuştur. Tritonlu Nymphaeum, Antik Havuz, Kleopatra Havuzu, Hamam Kilise, Bizans Hamamı ve Büyük Hamam yeraltı su kaynaklarının kullanıldığı en önemli yapılardı. Bu yapılardan bazıları M.S. 60 yılında meydana gelen büyük deprem sonrası terkedilmiştir.

Hierapolis kentinde ayrıca 9.500 kişilik Antik Tiyatro, Kuzey ve Güney Nekropolleri – mezar stellerinde bölgenin getirisi olarak mermerin yanında kireç taşı da kullanılmıştır.-  Güney Roma Kapısı, Güney Bizans Kapısı, Kuzey Bizans Kapısı, Apollon Tapınağı, Oktokonus Tapınağı, Agora, Domitian Yolu, Frontinus Caddesi, Gymnasium, Aziz Philippus Martyrionu, Direkli Kilisesi, Katedral gibi çok önemli yapılar bulunmaktadır. Güncelliğini kaybetmeyen antik kent bu günlerde ise Roma Döneminde “Cehennemin Girişi” olarak adlandırılan Ploutonium’un açılmasıyla adından söz ettirmektedir. Yeraltı suları ve travertenleri sayesinde antik dönem boyunca turist çeken bu kent Geç Antik dönem boyunca da ilgi görmeye devam etmiştir. İsa’nın 12 Havarisinden biri olan Aziz Philippus’un burada öldürülmesi ve mezarının burada olması nedeniyle önemli Hıristiyanlık merkezlerinden biri olmuştur.

Pamukkale denilince bellek kayıtlarımız turkuaz ve beyazı, ikonlaşmış manzara fotoğraflarını önümüze serer ancak fotoğraf sanatçısı Haydar Pekdüz başka bir vizyon ile farklı perspektiften bakmamıza olanak sağlıyor.

Hem tarihi açısından hem de sunduğu görsel şölen ile Pamukkale yerli ve yabancı bir çok fotoğraf sanatçısının uğrak mekanlarından birisidir. Fotoğraf sanatçısı Haydar Pekdüz çocukluk ve gençlik yıllarının geçtiği Denizli’de hayran kaldığı Pamukkale’nin fotoğraflarını kendi özgün perspektifinden çekmiştir. Sanatçıyı radarımıza sokan konu tam da bu özgünlük aslında. Sanatçının Pamukkale konulu imge yaratma sürecine odaklandığımızda sadece travertenleri ve antik kenti görmüyor, arkeoloji ve günümüz insan hayatı arasındaki pozitif korelasyonu, antik dönem hayatının hala günümüz dünyası için de ne kadar çekici olduğunu, aslında Pamukkale’nin ne kadar önemli ve değerli olduğunu hissedebiliyoruz.

Sanat eserleri, insanlarda ve hatta bazı memeli hayvanlarda bir takım duyguları açığa çıkarır. Bu duygular kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Aslında sanat eserlerinin ve sanatçıların değeri de burada yatmaktadır. Bir fotoğrafta hem sanatsallık hem de gündelik hayatın harmanlanması oldukça zordur fakat sanatçının gerçekliği estetize etme çabası, varolan hayatın gündelik koşulları ile Antik dönem kalıntılarını ortak zeminde kaynaştırmaya yeterli olmuştur.

Fotoğraflarının içerisinde bir çok sinematografik detay bulunmakta. Tarihi sütunların üzerinde yüzüstü duran bir genç… Özgür iradesiyle kendisini nefes alamayacak bir konuma sokmuş olsa da çırpındığını görüyoruz. Hayatımızda gerçekten yorulup pes etmek istediğimiz zamanlar olduğunu inkâr edemeyiz. Gerçekten pes etmek mi istiyoruz? Yoksa nefes alamadığımız zamanlarda çırpınıyor muyuz? Kurtarılmak ya da suyun altında bizimle nefessiz kalacak birisine mi ihtiyaç duyuyoruz? …

Haydar Pekdüz Kimdir?

Sanatçı 1992 yılında Elazığ’da dünyaya geldi. Çocukluk ve ilk gençlik yıllarını Denizli’de geçirdi. Süleyman Demirel Üniversitesi ‘’Radyo ve Televizyon Programcılığı’’ bölümünde öğrenim görmekteyken, zorunlu staj için bir ajansta çalışmaya başlamasıyla fotoğraf sanatına ilgisinin olduğunu keşfetti. 2015 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nü kazandı. Öğrenim gördüğü süreçte ve sonrasında ulusal ve uluslararası birçok sergide bulunarak başarılı işlere imza attı.

14 Şubat – 14 Mart 2020 tarihleri arası, Urban Challenges Karma Sergisi aracılığıyla Berlin’de Mahrem-i Esrar koleksiyonundan bir parça halka sunuldu.

Mahrem-i Esrar, 17 Aralık 2019’da Tematik Sergiler kuşağının ilk ayağı olan ‘’B E L L E K’’ sergisi için İzmir’de de daha önce yer almıştı.

Fotoğrafçı;’’Haydar Pekdüz’’ (Travertenler – Antik Havuz)

 

Haber: Arkeolog Ceren Karatağ

Devamını Oku

KÜLTÜR SANAT

Aslı Enver’in yeni dizisindeki partneri muhakkak oldu

Oyuncu Aslı Enver’in Disney Plus için çekeceği Arayış dizisindeki partneri aşikâr oldu. Dizide Enver’in partnerini canlandırması için Mehmet …

Yayınlandı:

-

Oyuncu Aslı Enver‘in Disney Plus için çekeceği Arayış dizisindeki partneri aşikâr oldu. Dizide Enver’in partnerini canlandırması için Mehmet Günsür‘le mutabakat sağlandığı belirtildi.

Ünlü oyuncu Aslı Enver’in Disney Plus için çekeceği Arayış dizisindeki partneri belirli oldu.
14 Haziran’da Türkiye pazarına giren Disney Plus, peş peşe ülkemizin önde gelen yıldız isimleriyle marka yüzü muahedesi yapmıştı.

Platformun yüzleri ortasında yer alan Aslı Enver, “Arayış” dizisinde başrol oynayacak. Ay Üretim’in imza atacağı diziyi Emin Alper yönetecek.

Birsen Altuntaş’ın haberine nazaran, Nüket Bıçakçı‘nın yazdığı dizide Enver, arkadaşını tarikatın elinden kurtarmak için çaba veren bir bayana hayat verecek. Dizide Enver’in partnerini canlandırması için Mehmet Günsür’e teklif gitmişti.

Ünlü aktör proje için mutabakat kademesine geldi. Günsür tıpkı vakitte Ay Üretim’in Netflix çekilen ‘Kül’ isimli sinemasında de rol alacak.

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler