Connect with us

Gündem

Ticaret Bakanlığı’ndan ‘dolandırıcılık’ uyarısı

Tüketicinin Korunması ve Piyasa Nezareti Genel Müdürlüğü, toplumsal medyada düzmece profillerle yapılan dolandırıcılık prosedürleriyle ilgili …

Yayınlandı:

-

Tüketicinin Korunması ve Piyasa Nezareti Genel Müdürlüğü, toplumsal medyada düzmece profillerle yapılan dolandırıcılık prosedürleriyle ilgili uyardı. Dolandırıcılığa karşı alınabilecek tedbirler sıralandı.

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Nezareti Genel Müdürlüğü, toplumsal medya üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık tekniklerine karşı ihtarda bulundu.

Genel müdürlüğün internet sayfasında yer alan duyuruya nazaran, toplumsal medya platformları, dolandırıcıların düzmece profillerin gerisine saklanmasını yahut gerçek hesapları ele geçirmesini sağlıyor. Dolandırıcılar, para ve ferdî bilgi istemeden haftalarca dolandıracakları şahısla sohbet edebiliyor.

Duyuruda, toplumsal medyada yaşanan dolandırıcılık olaylarına ait örnekler şöyle sıralandı:

-İş ve yatırım dolandırıcılığı: Size bir iş yahut çok para kazanmanız için yatırım fırsatları vadeder. Bu teklifler sırf paranızı, şahsî bilgilerinizi yahut banka hesap bilgilerinizi almak için yapılan bir hiledir.

-Sahte ödül, çekiliş ve piyango dolandırıcılığı: Size bir ödül kazandığınızı söyler fakat mükafatı almak için bir fiyat ödemenizi yahut banka hesap bilgilerini vermenizi ister.

-Romantik dolandırıcılıklar: Çevrim içi bir bağlantı içeriyor lakin inancı kazandıktan sonra ekseriyetle para yahut şahsî bilgi göndermenizi ister.

-Abonelik tuzakları: Sizi fiyatsız bir deneme teklifine yahut bilginiz olmadan fiyatlı bir aboneliğe kaydolmaya ikna eder.

-Sahte ‘influencer’ sponsorlukları: Sponsorluk fırsatları sunan gerçek markalar üzere görünür fakat takipçileri artan etkileyicileri/sosyal medya kullanıcılarını banka bilgilerini paylaşmaları için kandırır.

-Piyasa fiyatının çok altında fiyatlı cep telefonları ve öteki elektronik aygıtlar için reklamlar: Bu eserler asla teslim edilmez.

Dolandırıcılıktan kaçınmak için yapılabilecek de şöyle sıralandı:

-Şüpheli sitelere yahut hesaplara dikkatli davranın. Dolandırıcılık, dostça bir istekle başlayabilir. Tanıdığınız birinden garip bir bildiri alırsanız, bu şahısla direkt bağlantıya geçin. Kişiyi arayın yahut yüz yüze konuşun.

-Sosyal medyada sizi takip eden yabancılara ve sizden bir şeyler vermenizi yahut paylaşmanızı isteyen iletilere karşı tetikte olun. Dolandırıcılar paranızın ve şahsî bilgilerinizin peşindedir. Karşılık vermeyin.

-Yanıt vermeden evvel her vakit bağlantıda olduğunuz kişi yahut şirketin hesabını ve kimliğini doğrulayın. Gönderenin e-posta adresine yahut URL’sine yakından bakın. Söyledikleri kişi olduklarından emin olmak için kişi yahut şirketle direkt bağlantıya geçin yahut web sitelerine bakın.

-Bilgisayarınızı ve aygıtlarınızı koruyun. Güvenlik yazılımı kullanın ve çok faktörlü kimlik doğrulama kullanarak hesaplarınızı koruyun.

Gündem

“2004 yılında Türkiye’nin alisverisdunyasi.com’u olmak için yola çıktık….”

Yayınlandı:

-

Yazar:

Türkiye’nin ilan ve alışverişte ilk adresi alisverisdunyasi.com, 2004 yılında mustafa ayt bilişim merkezi bünyesinde hayata geçirildi. Bir e-ticaret sitesi olmanın ötesinde, ülkemizde e-ticaretin doğuşundan bugüne olan sürecin de temsilcisi olan alisverisdunyasi.com, Türkiye’nin en büyük elektronik ticaret ve ilan platformlarından birisi olma özelliğini taşıyor.


Emlak, Vasıta, Alışveriş, İş Makineleri & Sanayi, Yedek Parça-Aksesuar-Donanım & Tuning, Hizmetler, İş İlanları, Hayvanlar Âlemi, Özel Ders Verenler ve Yardımcı Arayanlar olmak üzere toplam 10 kategoride hizmet veren alisverisdunyasi.com, kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracak ürün ve servisleriyle de ulusal ve uluslararası arenada çok sayıda ödülün sahibi oldu.

alisverisdunyasi.com ayrıca kocaeli gebze’deki genel merkezi ile e-ticaretin merkezinde…

Devamını Oku

Gündem

İSKİ’den Sazlıdere Barajı’ndaki manzarayla ilgili açıklama

İstanbul’un su kaynaklarından biri olan Sazlıdere Barajı’nın üzerinde oluşan yeşil ve mavi katman ile ilgili İSKİ açıklama yaptı. Yapılan …

Yayınlandı:

-

İstanbul’un su kaynaklarından biri olan Sazlıdere Barajı’nın üzerinde oluşan yeşil ve mavi katman ile ilgili İSKİ açıklama yaptı. Yapılan açıklamada ,”Sazlıdere Barajı’nda meydana gelen renk değişimi doğal bir süreç olup, suyun sakinleşmesi sebebiyle ortaya çıkmıştır. Mavi ve yeşil renkteki alglerin oluşturduğu bu durumun ortalama 10 gün içerisinde ortadan kalkması ve suyun olağan haline dönmesi beklenmektedir” denildi.

İstanbul’da su kaynaklarından biri olan Sazlıdere Barajı’nın üzerini yeşil ve mavi katman kapladı.

Suyun üzerine farklı bir katman oluşturan tabakanın göl kenarındaki otlara ve taşlara da bulaştığı da görüldü. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Başkanlığının Müsaade ve Kontrol Genel Müdürlüğü grupları barajdan numune alarak inceleme başlattı.

Konuya ait İSKİ açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Sazlıdere Barajı’nda meydana gelen renk değişimi doğal bir süreç olup, suyun sakinleşmesi sebebiyle ortaya çıkmıştır. Mavi ve yeşil renkteki alglerin oluşturduğu bu durumun ortalama 10 gün içerisinde ortadan kalkması ve suyun olağan haline dönmesi beklenmektedir. Öte yandan alglerin meydana geldiği kısım, barajın su alma yapısından uzak ve alglerin ölçüsü da azdır. İSKİ’nin İstanbul’a 365 gün 24 saat kesintisiz ve içilebilir kalitede su sağladığını hatırlatarak saygıdeğer İstanbullulara değerle duyururuz” tabirlerine yer verildi. (DHA)

TIKLAYIN | Rengi değişen Sazlıdere Barajı için inceleme başlatıldı

Devamını Oku

Gündem

Apolas Lermi’nin bir konseri daha engellendi

Karadeniz müziği sanatkarı Apolas Lermi’nin 31 Temmuz’da Sakarya Akyazı, Acelle Yaylası’ndaki konseri ‘hakkında çıkan palavra haberler’ münasebet …

Yayınlandı:

-

Karadeniz müziği sanatkarı Apolas Lermi‘nin 31 Temmuz’da Sakarya Akyazı, Acelle Yaylası’ndaki konseri ‘hakkında çıkan palavra haberler’ münasebet gösterilerek iptal edildi.

Lermi, mevzuyla ilgili Twitter’dan şu bilgileri aktardı: 

“Bir konser iptali daha! 31 Temmuz’da Sakarya, Akyazı, Acelle Yaylası’ndaki sahnemiz hakkımızda çıkan palavra haberler münasebet gösterilerek Belediye ve Dernek İdaresi tarafından iptal edilmiştir. Konserlerimi iptal ederek Türkiye’nin bütün problemlerini çözüyorsunuz Tebrikler

Tüm sahneleri yasaklayıp tüm televizyonları karartsanız da bizi bu toprakların kültürel zenginliğinden koparamazsınız. İstediğimiz lisanda müzikler söylemeye ve sizi rahatsız etmeye devam edeceğiz. Siz radyoyu kapattınız diye hiçbir müzik yarım kalmaz. Yeni müzikler yakında.”

TIKLAYIN | Apolas Lermi, iki konserinin iptal edildiğini açıkladı

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler