Connect with us

Sağlık

Türkiye’de birinci: Bağırsak kanseri tanısı olan hastanın tümörü, ameliyatsız çıkarıldı

Düzce Üniversitesi Hastanesi Endoskopi Ünitesi, bağırsak kanseri tanısı olan hastanın tümörünü, ameliyatsız biçimde çift kolonoskopi ve operatör …

Yayınlandı:

-

Düzce Üniversitesi Hastanesi Endoskopi Ünitesi, bağırsak kanseri tanısı olan hastanın tümörünü, ameliyatsız biçimde çift kolonoskopi ve operatör takviyesiyle çıkartarak Türkiye’de bir prensip imza attı.

Düzce Üniversitesi Hastanesi Endoskopi Ünitesi’nde, bağırsak kanseri tanısı olan 43 yaşındaki hastanın tümörünü, ameliyatsız bir formda çift kolonoskopi ve operatör takviyesi ile çıkarıldı. Türkiye’de birinci sefer Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen süreç ile Öğretim Üyesi doktorlar, başarılarına bir yenisini daha eklemiş oldu. Son teknolojik gelişmeler ışığında en yeni uygulamaları hayata geçiren Düzce Üniversitesi Hastanesi Endoskopi Ünitesi, Türkiye’de birincilere imza atmaya devam ediyor. Öğretim Üyeleri rektum ile kalın bağırsağın incelenmesinde kullanılan endoskopik bir uygulama olan kolonoskopi ile bağırsak kanseri hastasını ameliyata gerek kalmadan tedavi etti.

Başka bir merkezde yapılan kolonoskopi süreci sonrası kalın bağırsağında kitle saptanan 43 yaşındaki H.G.’ye yapılan tetkiklerin akabinde erken evre bağırsak kanseri tanısı konuldu. Yaptığı araştırmaların akabinde Düzce Üniversitesi Hastanesi’ne başvurmaya karar veren hasta H.G. Endoskopi Ünitesi öğretim üyeleri tarafından yine değerlendirildi.

İlk sefer çift kolonoskopi ve çift operatör işlem

Son yıllarda Türkiye’de birçok merkezde erken evre sindirim sistemi tümörlerinin endoskopik olarak başarılı bir halde çıkarıldığına dikkat çeken Doç. Dr. Serkan Torun, “Biz farklı olarak ülkemizde birinci defa çift kolonoskopi ve çift operatör ile de sürecin daha inançlı bir halde yapılabileceğini göstermek istedik” dedi.

Endoskopi takımı olarak Türkiye’de birincilere imza atmaktan gurur duyduklarını söz eden Öğretim Üyeleri; gerekli altyapı ve teknik donanımı sağlayarak dayanaklarını esirgemeyen Düzce Üniversitesi 2015-2022 devri Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Vekili Prof. Dr. İlhan Genç, Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İdris Şahin, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay başta olmak üzere tüm idarecilere teşekkürlerini etti. (İHA)

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Özel Haber

Profesör Doktor Mustafa Şan

Yayınlandı:

-

Profesör Doktor Mustafa ŞanMedline Adana Hastanesi’ nde sağlık hizmeti vermektedir. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde aldığı altı yıllık tıp eğitiminin ardından “tıp doktoru” olan Profesör Doktor Mustafa Şan, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde uzmanlık eğitimini tamamlamıştır.

Tecrübe Alanı

 • Girişimsel Kardiyoloji
 • Hipertansiyon
 • Hiperlipidemi
 • Kolesterol ve sağlık
 • Koroner anjiyografi ve girişimsel kardiyoloji (Balon ve stentle damar açma işlemleri)
 • Kalp yetersizliği
 • Kalp kapak hastalıkları

İş Deneyimi

 • Özel Medline Adana Hastanesi (Halen)
 • Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı
 • Özel Çekirge Kalp ve Aritmi Hastanesi – Bursa
 • Özel An – Deva Hayat Kalp Hastanesi – Antalya

Bildiği Yabancı Diller

İngilizce

Üyelikler

 • Türk Kardiyoloji Derneği (TKD)
 • Türk Kardiyoloji Derneği Lipid Çalışma Grubu
 • Hipertansiyon Derneği

Devamını Oku

Sağlık

Yiyeceklere sıklıkla tuz eklemek vefata davetiye çıkarıyor

ABD’li bilim insanları tarafından gerçekleştirilen araştırmada, sıklıkla tuz tüketmenin erken vefat ile bağının olduğu açıklandı. Hakemli Avrupa …

Yayınlandı:

-

ABD’li bilim insanları tarafından gerçekleştirilen araştırmada, sıklıkla tuz tüketmenin erken vefat ile bağının olduğu açıklandı. Hakemli Avrupa Kalp Mecmuası’nda yayımlanan çalışmada, yiyeceklere sıklıkla tuz eklenmesinin kardiyovasküler hastalık, felç, koroner kalp hastalığı yahut kanser üzere hastalıklar nedeniyle erken vefata neden olduğu belirtildi.

ABD’li bilim insanları tarafından yapılan çalışmaya nazaran, yiyeceklere sık sık tuz eklenmesinin erken mevte yol açabileceği açıklandı.

Louisiana’daki Tulane Üniversitesi’nden araştırmacılar, yiyeceklere sıklıkla tuz eklenmesinin kardiyovasküler hastalık, felç, koroner kalp hastalığı yahut kanser üzere nedenlerden erken mevtle bağlantılı olduğunu belirtti.

Hakemli Avrupa Kalp Mecmuası’nda yayımlanan çalışmada, besinlere tuz eklemenin ömür beklentisinde azalma ile temaslı olduğu vurgulandı.

18 bin 474 erken ölüm

Çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları, araştırmalarının sonucunda sık tuz kullanmanın 18 bin 474 belgelenmiş erken vefata neden olduğunu söyledi.

Tulane Üniversitesi Halk Sıhhati ve Tropikal Tıp Okulu’nda profesör ve üniversitenin Obezite Araştırma Merkezi yöneticisi Dr. Lu Qi, insanların yiyeceklerine ne sıklıkla tuz eklediklerini ölçmek için eşsiz bir davranış değişkeni olduğunu söyledi.

Araştırmada 501 bin 379 kişi incelendi

Dr. Lu Qi, “Bu çalışma, sodyum alımıyla ilgili çok özel bir davranışı ele aldı” derken, “Bu, sodyum alımını azaltmak için davranışı uygun bir formda değiştirebileceğimiz manasına geliyor” biçiminde konuştu.

Araştırmacılar ayrıyeten potasyumla ilgili bulguya da dikkat çekerken, zerzevat ve meyve tüketenlerin risklerini azalttığının altını çizdi.

Boston Üniversitesi Sıhhat ve Rehabilitasyon Bilimleri Koleji’nde kayıtlı bir diyetisyen beslenme uzmanı ve klinik profesörü olan Joan Salge Blake, “Yemeklerinizde daha fazla potasyum açısından varlıklı meyve ve zerzevat tüketmenin sıhhate yararları hakkında bulgularımız var” dedi.

Araştırma nasıl yapıldı?

Araştırmacıların erken vefatı 75 yaşından evvel vefat olarak tanımladıkları çalışmada, Birleşik Krallık’tan 501 bin 379 bireyden gelen datalar incelendi.

Ekip, iştirakçilerden gelen anket karşılıklarını tahlil ederken, şahısların tuz kullanımını “asla/nadiren, bazen, çoklukla yahut her zaman” olarak sınıflandırdı.

Çalışmada iştirakçiler 9 yıl boyunca incelenirken, spor yapmaları, alkol yahut sigara tüketimleri de göz önüne alındı.

Devamını Oku

Sağlık

Şarküteri eserlerindeki tehlike!

Fransız sıhhat denetleme kuruluşları ve uzmanlar, işlenmiş etlerde kullanılan nitrat ile kolon kanseri ortasında bir bağ bulunduğunu doğruladı …

Yayınlandı:

-

Fransız sıhhat denetleme kuruluşları ve uzmanlar, işlenmiş etlerde kullanılan nitrat ile kolon kanseri ortasında bir bağ bulunduğunu doğruladı.

Sözcü’nün haberine nazaran, Fransız ulusal besin güvenliği kurumu Anses, yapılan incelemeler ve geçmişte yapılan araştırmaları inceleyerek bu sonuca vardıklarını duyurdu.

Birçok eserin raf ömrünü uzatmak için nitrat kullanılıyor 

Anses tarafından yapılan açıklamada, “Gıdalarda kullanılan nitrat tüketiminin azaltılmasını tavsiye ediyoruz” denildi. Birçok besin eserinde kullanılan nitrat, eserlerin raf ömrünü uzatmak ve tadını geliştirmek için bilhassa şarküteri eserlerinde kullanılıyor.

Fransa hükümetti bu yıl içinde nitrat çeşidi eserlerin kullanımının kısıtlanacağı bir hareket planı yapacaklarını duyurdu. Fransa Sıhhat Üst Kurumu ve Tarım Üst Kurumu’nın ortak açıklamasında, “Bu büsbütün gereksiz eserlerin kısıtlanmasını engelliyor. Kullanılan bu eserlerin tüketicinin sıhhatini düşünecek biçimde azaltılması gerekiyor” denildi.

2015 yılında Dünya Sıhhat Örgütü de misal bir araştırma yapmış ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmıştı. Dünya Sıhhat Örgütü işlenmiş etlerde kanserojen bulunduğunu tespit etmişti.

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler