KÜLTÜR SANAT

CHP’li İlgezdi: Devlet Tiyatroları, 65 yaş üstü oyuncuları zorla emekli ediyor

CHP Genel Lider Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün 65 yaş üstü tiyatro sanatkarlarını ‘zorla’ emekli ettiğini …

Yayınlandı:

-

CHP Genel Lider Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün 65 yaş üstü tiyatro sanatkarlarını ‘zorla’ emekli ettiğini öne sürerek, “65 yaş üstü sanatkarlarımız, konuk sanatçı olarak bile sahneye çıkamayacak. Bu türlü saçma bir kararlarla mesleğinin tepesindeki sanatkarlar sahneden koparılıyor” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün 65 yaş üstü tiyatro sanatkarlarıyla ilgili aldığı kararı gündeme getirdi. Devlet Tiyatroları’nın 65 yaş üstü tiyatro sanatkarlarını ‘zorla’ emekli ettiğini savunan İlgezdi, şunları kaydetti:

“65 yaş üstü sanatkarlarımız, konuk sanatçı olarak bile sahneye çıkamayacak. Bu türlü saçma bir kararlarla mesleğinin doruğundaki sanatkarlar sahneden koparılıyor. Sanatkarlar öteki kamu görevlilerinden farklı olarak özel kararlara tabi olmasına karşın 65 yaş emeklilik kuralını işletmek, sanatkarlara ve sanatseverlere yapılan büyük bir yanlıştır. Tiyatrocuların mesleklerinin tepesindeyken sahneye çıkmalarının yasaklanması kabul edilemez.”

İlgezdi şunları kaydetti:

“Devlet Tiyatroları’nda bu türlü bir plansızlık daha evvel hiç görülmedi. Mevcut oyunun oyuncusunu zorla emekli ediyorsunuz, oyunu repertuvardan kaldırıyorsunuz.

Bu, büsbütün keyfi bir karardır. Tiyatroda gerçeklik çok değerlidir. Yaşlı bir rolü genç birine oynatmak tiyatro sanatına alışılmamıştır. 5441 sayılı Devlet Tiyatrosu Kuruluşu Hakkında Kanun’un bu türlü bir unsur olmadığı halde 65 yaş üstü sanatkarlara yapılan muameleyi kabul etmemiz mümkün değildir.

“KEYFİ UYGULAMANIN MÜNASEBETİ NEDİR”

İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye de soru önergesi verdi. İlgezdi, Bakan Ersoy’a, Devlet Tiyatroları’nın bu kararına ait “Bu ferdî ve keyfi uygulamanın münasebeti nedir” diye sordu.

İlgezdi, “Güncel tiyatro dönemi şimdi bitmeden alındığı anlaşılan kararın aciliyetinin sebebi nedir? Bu dönem devam etmekte olan oyunlar ortasında 65 yaşını geçmiş bir sanatçımıza ilişkin tek kişilik bir oyunun da olduğu argüman edilmektedir. Bunun üzere durumlarda, sanatkarın emekliliği sonucu ayrılmak zorunda kaldığı oyunlara her vakit oyuncu ikame edilemeyebileceği ihtimali neden göz arkası edilmiştir” sorularına da cevap istedi. (ANKA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkan Haberler

Exit mobile version