Connect with us

Sağlık

Yiyeceklere sıklıkla tuz eklemek vefata davetiye çıkarıyor

ABD’li bilim insanları tarafından gerçekleştirilen araştırmada, sıklıkla tuz tüketmenin erken vefat ile bağının olduğu açıklandı. Hakemli Avrupa …

Yayınlandı:

-

ABD’li bilim insanları tarafından gerçekleştirilen araştırmada, sıklıkla tuz tüketmenin erken vefat ile bağının olduğu açıklandı. Hakemli Avrupa Kalp Mecmuası’nda yayımlanan çalışmada, yiyeceklere sıklıkla tuz eklenmesinin kardiyovasküler hastalık, felç, koroner kalp hastalığı yahut kanser üzere hastalıklar nedeniyle erken vefata neden olduğu belirtildi.

ABD’li bilim insanları tarafından yapılan çalışmaya nazaran, yiyeceklere sık sık tuz eklenmesinin erken mevte yol açabileceği açıklandı.

Louisiana’daki Tulane Üniversitesi’nden araştırmacılar, yiyeceklere sıklıkla tuz eklenmesinin kardiyovasküler hastalık, felç, koroner kalp hastalığı yahut kanser üzere nedenlerden erken mevtle bağlantılı olduğunu belirtti.

Hakemli Avrupa Kalp Mecmuası’nda yayımlanan çalışmada, besinlere tuz eklemenin ömür beklentisinde azalma ile temaslı olduğu vurgulandı.

18 bin 474 erken ölüm

Çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları, araştırmalarının sonucunda sık tuz kullanmanın 18 bin 474 belgelenmiş erken vefata neden olduğunu söyledi.

Tulane Üniversitesi Halk Sıhhati ve Tropikal Tıp Okulu’nda profesör ve üniversitenin Obezite Araştırma Merkezi yöneticisi Dr. Lu Qi, insanların yiyeceklerine ne sıklıkla tuz eklediklerini ölçmek için eşsiz bir davranış değişkeni olduğunu söyledi.

Araştırmada 501 bin 379 kişi incelendi

Dr. Lu Qi, “Bu çalışma, sodyum alımıyla ilgili çok özel bir davranışı ele aldı” derken, “Bu, sodyum alımını azaltmak için davranışı uygun bir formda değiştirebileceğimiz manasına geliyor” biçiminde konuştu.

Araştırmacılar ayrıyeten potasyumla ilgili bulguya da dikkat çekerken, zerzevat ve meyve tüketenlerin risklerini azalttığının altını çizdi.

Boston Üniversitesi Sıhhat ve Rehabilitasyon Bilimleri Koleji’nde kayıtlı bir diyetisyen beslenme uzmanı ve klinik profesörü olan Joan Salge Blake, “Yemeklerinizde daha fazla potasyum açısından varlıklı meyve ve zerzevat tüketmenin sıhhate yararları hakkında bulgularımız var” dedi.

Araştırma nasıl yapıldı?

Araştırmacıların erken vefatı 75 yaşından evvel vefat olarak tanımladıkları çalışmada, Birleşik Krallık’tan 501 bin 379 bireyden gelen datalar incelendi.

Ekip, iştirakçilerden gelen anket karşılıklarını tahlil ederken, şahısların tuz kullanımını “asla/nadiren, bazen, çoklukla yahut her zaman” olarak sınıflandırdı.

Çalışmada iştirakçiler 9 yıl boyunca incelenirken, spor yapmaları, alkol yahut sigara tüketimleri de göz önüne alındı.

Özel Haber

Profesör Doktor Mustafa Şan

Yayınlandı:

-

Profesör Doktor Mustafa ŞanMedline Adana Hastanesi’ nde sağlık hizmeti vermektedir. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde aldığı altı yıllık tıp eğitiminin ardından “tıp doktoru” olan Profesör Doktor Mustafa Şan, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde uzmanlık eğitimini tamamlamıştır.

Tecrübe Alanı

 • Girişimsel Kardiyoloji
 • Hipertansiyon
 • Hiperlipidemi
 • Kolesterol ve sağlık
 • Koroner anjiyografi ve girişimsel kardiyoloji (Balon ve stentle damar açma işlemleri)
 • Kalp yetersizliği
 • Kalp kapak hastalıkları

İş Deneyimi

 • Özel Medline Adana Hastanesi (Halen)
 • Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı
 • Özel Çekirge Kalp ve Aritmi Hastanesi – Bursa
 • Özel An – Deva Hayat Kalp Hastanesi – Antalya

Bildiği Yabancı Diller

İngilizce

Üyelikler

 • Türk Kardiyoloji Derneği (TKD)
 • Türk Kardiyoloji Derneği Lipid Çalışma Grubu
 • Hipertansiyon Derneği

Devamını Oku

Sağlık

Şarküteri eserlerindeki tehlike!

Fransız sıhhat denetleme kuruluşları ve uzmanlar, işlenmiş etlerde kullanılan nitrat ile kolon kanseri ortasında bir bağ bulunduğunu doğruladı …

Yayınlandı:

-

Fransız sıhhat denetleme kuruluşları ve uzmanlar, işlenmiş etlerde kullanılan nitrat ile kolon kanseri ortasında bir bağ bulunduğunu doğruladı.

Sözcü’nün haberine nazaran, Fransız ulusal besin güvenliği kurumu Anses, yapılan incelemeler ve geçmişte yapılan araştırmaları inceleyerek bu sonuca vardıklarını duyurdu.

Birçok eserin raf ömrünü uzatmak için nitrat kullanılıyor 

Anses tarafından yapılan açıklamada, “Gıdalarda kullanılan nitrat tüketiminin azaltılmasını tavsiye ediyoruz” denildi. Birçok besin eserinde kullanılan nitrat, eserlerin raf ömrünü uzatmak ve tadını geliştirmek için bilhassa şarküteri eserlerinde kullanılıyor.

Fransa hükümetti bu yıl içinde nitrat çeşidi eserlerin kullanımının kısıtlanacağı bir hareket planı yapacaklarını duyurdu. Fransa Sıhhat Üst Kurumu ve Tarım Üst Kurumu’nın ortak açıklamasında, “Bu büsbütün gereksiz eserlerin kısıtlanmasını engelliyor. Kullanılan bu eserlerin tüketicinin sıhhatini düşünecek biçimde azaltılması gerekiyor” denildi.

2015 yılında Dünya Sıhhat Örgütü de misal bir araştırma yapmış ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmıştı. Dünya Sıhhat Örgütü işlenmiş etlerde kanserojen bulunduğunu tespit etmişti.

Devamını Oku

Sağlık

Çorum’da 9 kişi mantar zehirlenmesi kuşkusuyla hastaneye kaldırıldı

Çorum’da tabiattan topladıkları mantarı yedikten sonra rahatsızlanan 9 kişi, hastanede tedavi altına alındı. Alınan bilgiye nazaran, kent …

Yayınlandı:

-

Çorum’da tabiattan topladıkları mantarı yedikten sonra rahatsızlanan 9 kişi, hastanede tedavi altına alındı.

Alınan bilgiye nazaran, kent merkezinde birebir aileden H.G, E.G. ve Z.D, Sungurlu ilçesinde V.Ç, N.K. ve M.K, Alaca ilçesinde S.K, Boğazkale ilçesinde Z.Ç. ile Bayat ilçesinde H.K. tabiattan topladıkları mantarı yedikten bir müddet sonra rahatsızlandı.

Karın ağrısı, bulantı ve kusma şikayetleriyle Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan bu bireylerin ağır bakım servisinde tedavileri devam ediyor. (AA)

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler