Connect with us

Dünya

“Credit Suisse skandalının akabinde İsviçre, AB’nin kara para aklama listesine girebilir”

T24 Dış Haberler İsviçre bankası Credit Suisse’in yasa dışı yollardan elde edilen milyarlarca dolar para için hesap açtığının ortaya çıkmasının …

Yayınlandı:

-

T24 Dış Haberler

İsviçre bankası Credit Suisse’in yasa dışı yollardan elde edilen milyarlarca dolar para için hesap açtığının ortaya çıkmasının akabinde Avrupa Parlamentosu (AP) içinde Avrupa Birliği’nin (AB) İsviçre ile münasebetini gözden geçirmesini talep edenler oldu.

Avrupa Parlamentosu içindeki en büyük siyasi küme olan Avrupa Halkları Partisi (EPP), AB’ye yaptığı davette İsviçre’yle bağların gözden geçirilmesi ve kara para aklayan ülkeler listesine eklenmesinin kıymetlendirilmesi tavsiye edildi.

EPP ekonomik işler koordinatörü Markus Ferberİsviçre bankaları memleketler arası kara para aklamayla gayret standartlarını uygulamakta başarısız olunca, İsviçre kendisi yüksek riskli hale geliyor. Avrupa Kurulu, İsviçre’yi bu listeye eklemeyi kıymetlendirmeli” dedi.

Ferber “Banka kapalılık kanunları, kara para aklama ve vergi kaçırmayı kolaylaştırmanın bir mazereti olmamalı” diye ekledi.

EPP yetkilisi, Avrupa Birliği ile İsviçre bankaları ortasındaki yakın bağların, Avrupa’nın finans bölümü için de bir sorun teşkil ettiğini söyledi.

Uzmanlar, kara para aklama, yolsuzluk, insan hakları ihlallerine karışmış isimlerin hesap açmasına müsaade veren Credit Suisse ile ilgili bu adımın İsviçre’nin finans dalı için “felaket bir adım” olabileceğini söyledi.

Ne olmuştu?

Süddeutsche Zeitung, The Guardian, Le Monde üzere dünyanın dört bir yanından gazetelerin ortaya çıkardığı “Credit Suisse Sırları”, İsviçre’nin en esaslı bankalarından Credit Suisse’te eski bir çalışanın binlerce müşteriye ilişkin bilgiyi sızdırmasıyla çıktı.

Sızıntılar, geçmişte ismi yozlaşmaya karışanlar, insan hakları ihlalleriyle suçlanan şahıslar ve hatalıların bankanın müşterisi olduğunu gösterdi.

Müşterilerine ilişkin bilgileri büyük bir sır olarak saklamakla bilinen Credit Suisse,  rapordan sonra kanuna ters rastgele bir uygulama yapmadığı açıklamasında bulundu.

Suisse Sırları: İsviçre bankasının devlet liderlerinden istihbaratçılara yüzlerce kişinin ‘kirli para’sını tuttuğu argüman edildi

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünya

Çin’den ABD’ye Tayvan yansısı: Washington yanlış sinyal gönderiyor

Çin, Tayvan’la attığı adımlar nedeniyle ABD’ye reaksiyon göstererek “Washington’ın zorladığı rekabetin, bir yüzleşmeye dönüşebileceği” ihtarında …

Yayınlandı:

-

Çin, Tayvan’la attığı adımlar nedeniyle ABD’ye reaksiyon göstererek “Washington’ın zorladığı rekabetin, bir yüzleşmeye dönüşebileceği” ihtarında bulundu.

Sputnik’te yer alan habere nazaran, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken‘la yaptığı telefon konuşmasında, Washington’ın Tayvan’ı Asya Pasifik’e dahil etme planlarının “yanlış sinyal” gönderdiğini söyledi.

Pekin, ABD’nin Tayvan’ı kullanarak Çin’i denetim altına almaya çalıştığını, bunun bir “hata” olduğunu belirtti.

Çin-ABD ortasında yeni Tayvan tansiyonu, ABD’nin Patriot hava savunma sistemlerinde kullanılması için Taipei’ye 100 milyon dolar mutabakat duyurmasının akabinde geldi.

Pekin, Tayvan toprakları üzerinde hak argüman ediyor. İki ülke, 70 yılı aşkın müddettir başka yönetiliyor.

Pekin, son yıllarda Tayvan üzerindeki baskısını artırıyordu. Çin önderi Şi Jingping, ekim ayında Tayvan’la barışçıl yollarla “tekrar birleşileceğini” söylemişti.

Devamını Oku

Dünya

Covid izolasyonu süren 95 yaşındaki Kraliçe Elizabeth, hafif işlerine geri döndü

T24 Dış Haberler Malum hastalık’a yakalanan Britanya Kraliçesi Elizabeth’in hafif olan işlerine döndüğü duyuruldu. BBC’de yer alan habere …

Yayınlandı:

-

T24 Dış Haberler

Malum hastalık’a yakalanan Britanya Kraliçesi Elizabeth‘in hafif olan işlerine döndüğü duyuruldu.

BBC’de yer alan habere nazaran, 95 yaşındaki Kraliçe Elizabeth, Malum hastalık’u hafif, nezle gibisi semptomlarla geçiriyor. 

Kraliyet muhabiri Daniela RelphWindsor Sarayı’nda dikkatli fakat büyük bir alarma gerek duyulmayan bir mod var” dedi. Relph, Kraliçe Elizabeth geçen yıla oranla daha zayıf olduğu için Kraliyet tabiplerinin yakın bir takipte olduğunu da ekledi.

Kraliçe Elizabeth’in hafif olarak nitelendirilen lakin her gün yaptığı devlet evraklarını okumak üzere işlerine döndüğü belirtildi.

Kraliçe Elizabeth ve en büyük oğlu Prens Charles 10 Şubat’ta görüşmüş, Charles’ın testi iki gün sonra müspet çıkmıştı.

Nisan ayında 96 yaşına girecek Kraliçe Elizabeth, birinci aşısını ocak 2021’de olmuştu.

Devamını Oku

Dünya

Rusya’nın ayrılıkçıları tanımasından sonra Zelenski’den açıklama: Kimseden korkmuyoruz

T24 Dış Haberler Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçıları tanımasının akabinde birinci konuşmasını gerçekleştiren Ukrayna Devlet Lideri …

Yayınlandı:

-

T24 Dış Haberler

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçıları tanımasının akabinde birinci konuşmasını gerçekleştiren Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, barışçıl ve diplomatik yola bağlı olduklarını vurgulayarak “Kimseden ve hiçbir şeyden korkmuyoruz” dedi.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in ayrılıkçı idareleri tanıma kararından sonra toplumsal medyada yayınlanan birinci ulusa sesleniş açıklamasını gerçekleştirdi.

Beklenenden geç saatte gerçekleşen ulusa sesleniş konuşmasında konuşan Zelenski, “Barışçıl ve diplomatik bir yola bağlıyız ve sırf bunu takip edeceğiz. Lakin, kendi toprağımız üzerindeyiz ve kimseden ve hiçbir şeyden korkmuyoruz. Kimseye borçlu değiliz ve kimseye vermeyeceğiz. Zira 2014 Şubat değil, 2022 Şubat’tayız. Öteki bir ülke, diğer bir ordu. Tek hedef Ukrayna’da barış.” ” dedi.

Moskova’nın Ukrayna’nın egemenlik bütünlüğünü ihlal ettiğini söyleyen Zelenskiy, “Putin’in açıklamaları, Rusya’nın Minsk Mutabakatı’ndan büsbütün çekildiği manasına gelmektedir. Barış istiyoruz. Ortaklarımızdan net ve tesirli dayanak adımları bekliyoruz” diye ekledi.

 

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler