Connect with us

Dünya

İklim krizi: Covid kapanmalarının Çin’deki rekor yağışlarla teması keşfedildi

Bilim insanları, koronavirüs salgınında sera gazı salımlarında yaşanan süratli düşüşün, 2020’de Çin’de gözlemlenen rekor düzeydeki yağışlarda …

Yayınlandı:

-

Bilim insanları, koronavirüs salgınında sera gazı salımlarında yaşanan süratli düşüşün, 2020’de Çin’de gözlemlenen rekor düzeydeki yağışlarda kilit rol oynadığını söylüyor.

Sera gazlarının ve aerosol ismi verilen küçük parçacıkların azalması, sağanak yağışları artıran atmosferik değişikliklere neden oldu.

Yaşanan sel felaketlerinde yüzlerce insan ölürken ve milyonlarca insan da yağış ölçüsünün rekor kırdığı yaz aylarında yaşadıkları yerlerden tahliye edildi.

Fakat sera gazı salımlarındaki uzun vadeli kesintilerin misal olayları tetiklemesi mümkün değil.

2020’nin Haziran ve Temmuz aylarında Çin’in doğusundaki birçok bölgede şiddetli sel felaketleri yaşandı. Yangtze Irmağı’na 1961’den bu yana görülen en ağır yağış düştü. Irmağın Haziran ve Temmuz aylarında aldığı yağışta evvelki 41 yılın ortalamasına kıyasla yüzde 79’luk bir artış yaşandı.

Araştırmacılar, sera gazı salımlarındaki kesintinin çok yaz yağmurlarının yaklaşık üçte birine katkıda bulunduğunu söylüyor.

  • Çin’de sel felaketi: Yaklaşık 2 milyon insan etkilendi

Bugüne kadar sel olaylarının nedenini anlamaya çalışan bir dizi bilimsel çalışma yapılı. Bunlardan kimileri Hint Okyanusu’ndaki çok hava şartlarını işaret etti.

Memleketler arası bir takım tarafından yürütülen ve Nature Communications mecmuasında yayımlanan yeni bir araştırma ise büsbütün yeni bir teori ortaya attı.

Buna nazaran, Malum hastalık salgını sırasında kapanmaların neden olduğu sera gazı ve aerosol salımlarındaki ani düşüş, ağır sağanakların ana nedeniydi.

Çalışmanın müellifleri, son 40 yılda Çin’in doğusunda ve merkez bölgelerinde yaz yağışlarının atmosferdeki aerosol ölçüsündeki artıştan ötürü kıymetli ölçüde azaldığını gösteriyor.

Çoklukla kömür yakılmasıyla havadaki ölçüsü artan bu parçacıklar, büyük ölçekli fırtınaların oluşumunu azaltarak yağışların da azalmasına neden olabiliyor.

Aerosoller çoklukla kömür yakılması üzere insan aktivitelerinden kaynaklanıyor

Bu yeni çalışma, 2020’de bu parçacıkların yokluğunun ve daha düşük sera gazı salımlarının tam aksisi bir tesire, yani yağmurda büyük bir artışa neden olduğunu söylüyor.

Bununla birlikte, pandemi kapanmalarını sellere bağlayan olaylar zinciri hayli karmaşık.

Çin’in Nanjing Bilgi Bilimi ve Teknolojileri Üniversitesi’nden araştırmanın başyazarı Prof. Yang Yang, “Aerosollerin azalması nedeniyle karalar ısındı, öteki yandan sera gazlarındaki azalma nedeniyle okyanuslar soğudu. Bu da yaz aylarında kara-deniz sıcaklık farkını artırdı” dedi ve ekledi:

“Bu da Güney Çin – Filipinler Denizi üzerindeki deniz düzeyi basıncını artırdı ve Çin’in doğusuna nemli hava getiren rüzgarları ağırlaştırdı. Akabinde sağanak yağışlar görüldü.”

Dünya çapında hükümetlerin birçok, güç sistemlerini fosil yakıtlardan arındırarak global ısınmanın büyük bir kısmından sorumlu olan gazların ve aerosollerin salımlarını azaltmaya çalışıyor.

Pekala bu değişiklikleri yapmanın 2020’de Çin’de yaşananlar üzere çok hava olaylarını tetikleme tehlikesi var mı?

Prof. Yang, “Bu düzgün bir soru,” dedi ve ekledi:

“Malum hastalık pandemisinin ortaya çıktığı 2020’nin başlarında salımlar değerli ölçüde azaldığı için iklim sisteminin çeşitli bileşenlerinde süratli ve ani bir değişikliğe neden oldu.

“İklim sistemindeki böylesine ani değişiklikler, siyasetlerle öngörüldüğü üzere daima lakin kademeli salım azaltımlarının sonucunda ortaya çıkacak değişikliklerden çok farklı olacaktır.”

Dünya

Çin’den ABD’ye Tayvan yansısı: Washington yanlış sinyal gönderiyor

Çin, Tayvan’la attığı adımlar nedeniyle ABD’ye reaksiyon göstererek “Washington’ın zorladığı rekabetin, bir yüzleşmeye dönüşebileceği” ihtarında …

Yayınlandı:

-

Çin, Tayvan’la attığı adımlar nedeniyle ABD’ye reaksiyon göstererek “Washington’ın zorladığı rekabetin, bir yüzleşmeye dönüşebileceği” ihtarında bulundu.

Sputnik’te yer alan habere nazaran, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken‘la yaptığı telefon konuşmasında, Washington’ın Tayvan’ı Asya Pasifik’e dahil etme planlarının “yanlış sinyal” gönderdiğini söyledi.

Pekin, ABD’nin Tayvan’ı kullanarak Çin’i denetim altına almaya çalıştığını, bunun bir “hata” olduğunu belirtti.

Çin-ABD ortasında yeni Tayvan tansiyonu, ABD’nin Patriot hava savunma sistemlerinde kullanılması için Taipei’ye 100 milyon dolar mutabakat duyurmasının akabinde geldi.

Pekin, Tayvan toprakları üzerinde hak argüman ediyor. İki ülke, 70 yılı aşkın müddettir başka yönetiliyor.

Pekin, son yıllarda Tayvan üzerindeki baskısını artırıyordu. Çin önderi Şi Jingping, ekim ayında Tayvan’la barışçıl yollarla “tekrar birleşileceğini” söylemişti.

Devamını Oku

Dünya

Covid izolasyonu süren 95 yaşındaki Kraliçe Elizabeth, hafif işlerine geri döndü

T24 Dış Haberler Malum hastalık’a yakalanan Britanya Kraliçesi Elizabeth’in hafif olan işlerine döndüğü duyuruldu. BBC’de yer alan habere …

Yayınlandı:

-

T24 Dış Haberler

Malum hastalık’a yakalanan Britanya Kraliçesi Elizabeth‘in hafif olan işlerine döndüğü duyuruldu.

BBC’de yer alan habere nazaran, 95 yaşındaki Kraliçe Elizabeth, Malum hastalık’u hafif, nezle gibisi semptomlarla geçiriyor. 

Kraliyet muhabiri Daniela RelphWindsor Sarayı’nda dikkatli fakat büyük bir alarma gerek duyulmayan bir mod var” dedi. Relph, Kraliçe Elizabeth geçen yıla oranla daha zayıf olduğu için Kraliyet tabiplerinin yakın bir takipte olduğunu da ekledi.

Kraliçe Elizabeth’in hafif olarak nitelendirilen lakin her gün yaptığı devlet evraklarını okumak üzere işlerine döndüğü belirtildi.

Kraliçe Elizabeth ve en büyük oğlu Prens Charles 10 Şubat’ta görüşmüş, Charles’ın testi iki gün sonra müspet çıkmıştı.

Nisan ayında 96 yaşına girecek Kraliçe Elizabeth, birinci aşısını ocak 2021’de olmuştu.

Devamını Oku

Dünya

Rusya’nın ayrılıkçıları tanımasından sonra Zelenski’den açıklama: Kimseden korkmuyoruz

T24 Dış Haberler Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçıları tanımasının akabinde birinci konuşmasını gerçekleştiren Ukrayna Devlet Lideri …

Yayınlandı:

-

T24 Dış Haberler

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçıları tanımasının akabinde birinci konuşmasını gerçekleştiren Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, barışçıl ve diplomatik yola bağlı olduklarını vurgulayarak “Kimseden ve hiçbir şeyden korkmuyoruz” dedi.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in ayrılıkçı idareleri tanıma kararından sonra toplumsal medyada yayınlanan birinci ulusa sesleniş açıklamasını gerçekleştirdi.

Beklenenden geç saatte gerçekleşen ulusa sesleniş konuşmasında konuşan Zelenski, “Barışçıl ve diplomatik bir yola bağlıyız ve sırf bunu takip edeceğiz. Lakin, kendi toprağımız üzerindeyiz ve kimseden ve hiçbir şeyden korkmuyoruz. Kimseye borçlu değiliz ve kimseye vermeyeceğiz. Zira 2014 Şubat değil, 2022 Şubat’tayız. Öteki bir ülke, diğer bir ordu. Tek hedef Ukrayna’da barış.” ” dedi.

Moskova’nın Ukrayna’nın egemenlik bütünlüğünü ihlal ettiğini söyleyen Zelenskiy, “Putin’in açıklamaları, Rusya’nın Minsk Mutabakatı’ndan büsbütün çekildiği manasına gelmektedir. Barış istiyoruz. Ortaklarımızdan net ve tesirli dayanak adımları bekliyoruz” diye ekledi.

 

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler