Connect with us

Ekonomi

IMF Lideri Georgieva: Hem 2022 hem de 2023 için global büyümede daha fazla düşüş öngöreceğiz

Uluslararası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, son göstergelerin zayıf bir ikinci çeyreğe işaret ettiğini belirterek, 2022 ve 2023 …

Yayınlandı:

-

Uluslararası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, son göstergelerin zayıf bir ikinci çeyreğe işaret ettiğini belirterek, 2022 ve 2023 yılları için global ekonomik büyüme iddialarında daha fazla düşüşün öngörüldüğünü söz etti.

IMF, 15-16 Temmuz’da Bali’de düzenlenecek G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Liderleri Toplantısı öncesi “G20 Müşahede Notu” raporunu yayımladı. Georgieva, rapora ait kaleme aldığı blog yazısında, kıymetli ölçüde kararan global bir ekonomik görünümle karşı karşıya olunduğunu belirtti.

IMF’nin nisan ayında bu yıl ve gelecek yıla ait global büyüme iddiasını yüzde 3,6’ya düşürdüğünü ve muhtemel aşağı taraflı riskler göz önüne alındığında bunun daha da kötüleşebileceği konusunda uyardığını anımsatan Georgieva, “O vakitten bu yana bu risklerin birçoğu gerçekleşti ve dünyanın karşı karşıya olduğu krizler ağırlaştı.” değerlendirmesinde bulundu.

“Son göstergeler zayıf bir ikinci çeyreğe işaret ediyor”

Georgieva, Rusya-Ukrayna savaşında insani trajedinin daha da kötüleştiğine işaret ederek, savaşın emtia fiyat şoklarına neden olarak büyümeyi yavaşlattığı ve ömür maliyeti krizini şiddetlendirdiğini aktardı.

Enflasyonun beklenenden daha yüksek olduğunu ve besin ile güç fiyatlarının ötesine geçtiğine de dikkati çeken Georgieva, bu durumun büyük merkez bankalarını daha fazla nakdî sıkılaşmaya sevk ettiğini, bunun gerekli olduğunu lakin toparlanma üzerinde baskı oluşturacağını kaydetti.

Georgieva, Çin’de devam eden salgın kaynaklı aksamalar ve global tedarik zincirlerindeki darboğazların da ekonomik faaliyeti engellediğini belirtti.

IMF Lideri Georgieva, “Son göstergeler zayıf bir ikinci çeyreğe işaret ediyor ve bu ayın ilerleyen günlerinde Dünya Ekonomik Görünüm Raporu güncellememizde hem 2022 hem de 2023 için global büyümede daha fazla düşüş öngöreceğiz.” tabirini kullandı.

“Görünüm belirsizliğini koruyor”

Görünümün belirsizliğini koruduğunu vurgulayan Georgieva, “Artan resesyon riski ile kuvvetli bir 2022 ve muhtemelen daha da güçlü bir 2023 olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Georgieva, G20 öncülüğünde kararlı aksiyonlara ve güçlü milletlerarası iş birliğine gereksinim olduğunu kaydetti. Ülkelerin yüksek enflasyonu düşürmek için ellerinden gelen her şeyi yapması gerektiğini vurgulayan Georgieva, birçok merkez bankasının para siyasetini kararlı bir halde sıkılaştırmaya devam etmesi gerekeceğini aktardı.

Georgieva, maliye siyasetlerinin merkez bankalarının enflasyonu düşürme eforlarına yardımcı olması ve bu gayretleri engellememesi gerektiğinin de altını çizdi.

Yüksek borç düzeyleriyle karşı karşıya kalan ülkelerin de maliye siyasetlerini sıkılaştırmaları gerekeceğine dikkati çeken Georgieva, orta vadede yapısal ıslahatların da büyümeyi desteklemek için kıymet taşıdığını kaydetti.

“Enflasyonist riskler toplumsal tansiyonları alevlendirebilir”

IMF tarafında yayımlanan “G20 Müşahede Notu” raporunda da enflasyonun yüksek kalmaya devam ederken global ekonomik görünümün kıymetli ölçüde karardığı vurgulandı. Raporda, “Aşağı taraflı riskler, güç bir durumu daha da kötüleştirmekle tehdit ediyor.” değerlendirmesi yer aldı.

Salgınla ilgili risklere ek olarak Rusya-Ukrayna savaşının global ayrışma baskılarını artıracağına işaret edilen raporda, “İlgili enflasyonist riskler toplumsal tansiyonları alevlendirebilir ve daha sıkı finansal şartlar yüksek borç düzeylerinden kaynaklanan zorluklara katkıda bulunabilir.” tabiri kullanıldı.

Raporda, pek çok iktisadın “yumuşak bir inişi” sağlarken enflasyonu düşürmesi gerektiği için siyaset zorluklarının sertleştiği kaydedildi. (AA)

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Dolar, euroyu geçti

Döviz piyasaları kapanışa saatler kala hareketlendi. Dolar artış göstererek euroyu geçti.  Amerikan Doları, ABD’nin enflasyon datalarının …

Yayınlandı:

-

Döviz piyasaları kapanışa saatler kala hareketlendi. Dolar artış göstererek euroyu geçti. 

Amerikan Doları, ABD’nin enflasyon datalarının akabinde bedel kazanarak euroyu geçti. Doların yükselişi tarihi Kapalıçarşı’daki döviz tabelalarına da yansıdı. Bu artışa nazaran 17.30’da Amerikan Doları’nın alış kıymeti 17,620 olurken satış pahası 17,660 oldu.

Euronun alış bedeli 17,550 olurken satış pahası ise 17,600 oldu. Bu artışın akabinde kimi vatandaşların döviz ofislerinde kuyruk olduğu görüldü. (DHA)

 

Devamını Oku

Ekonomi

Borsa günü düşüşle kapattı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, 25,65 puan azalarak 2.382,44 puandan kapandı. BIST 100 endeksi, güne 0,76 puan ve yüzde 0,03 kayıpla 2.407 …

Yayınlandı:

-

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, 25,65 puan azalarak 2.382,44 puandan kapandı.

BIST 100 endeksi, güne 0,76 puan ve yüzde 0,03 kayıpla 2.407,33 puandan başladı. Gün içinde en düşük 2.375,00, en yüksek 2.421,18 puanı gören BIST 100 endeksi, günü evvelki kapanışa nazaran yüzde 1,06 azalışla 2.382,44 puandan tamamladı.

Önceki kapanışa nazaran mali endeks yüzde 0,38, sanayi endeksi yüzde 0,91, hizmetler endeksi yüzde 1,36 ve teknoloji endeksi yüzde 0,87 bedel kaybetti.

BIST 30 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 37,60 puan ve yüzde 1,47 düşüşle 2.526,87 puandan kapandı. BIST 100 endeksine dahil payların 36’sı prim yaptı, 61’i geriledi. Türk Hava Yolları, Şişecam, Odaş Elektrik, Ereğli Demir Çelik, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Paydaşlığı en çok süreç gören pay senetleri oldu.

Altının onsu 1.740,3 dolar​​​​​​​

Altının onsu, milletlerarası piyasalarda saat 18.30 prestijiyle 1.704,5 dolardan süreç görüyor.

Borsa İstanbul Altın Piyasası’nda standart altının kilogram fiyatı, günü evvelki kapanışa nazaran 3,2 azalışla 954 bin liradan tamamladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), doların bugünkü efektif kurunu alışta 17,4459 lira, satışta 17,5158 lira olarak açıkladı. TCMB, evvelki efektif kurunu alışta 17,3791 lira, satışta 17,4487 lira olarak belirlemişti.

Borsa İstanbul Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarı’nda süreç gören 17 Nisan 2024 vadeli tahvilin bugün valörlü süreçlerinin kolay getirisi yüzde 22,47’den, bileşik getirisi de yüzde 23,73’ten gerçekleşti.

Uluslararası piyasalarda, saat 18.30 prestijiyle avro/dolar paritesi 1,0006, sterlin/dolar paritesi 1,1800, dolar/yen paritesi de 139,1 seviyesinde seyrediyor.

Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, yüzde 3,3 azalışla 94,8 dolardan süreç görüyor.

Devamını Oku

Ekonomi

Fitch’ten Türkiye yorumu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye iktisadına ait değerlendirmesinde yeni iktisat siyaseti karışımının kamu finansmanı ve …

Yayınlandı:

-

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye iktisadına ait değerlendirmesinde yeni iktisat siyaseti karışımının kamu finansmanı ve kamu Döviz konumunda riskleri artırdığına dikkat çekerken kelam konusu siyasetin makroekonomik ve finansal istikrara yönelik riskleri azaltmadığını belirtti.

Fitch raporunda “zorlu dış ortama karşın siyaset karışımının bilhassa Haziran 2023’teki seçimlere kadar hala yüksek büyüme ve istihdama odaklı olduğunu düşünüyoruz” sözleri yer aldı.

Bloomberg HT’de yer alan habere nazaran; 2021’de hayata geçirilen kur muhafazalı mevduat sistemiyle ihracat öncülüğündeki ekonomik modelde faiz artırmadan TL’nin desteklenmesinin amaçlandığı belirtilerek “ancak TL üzerindeki baskı tekrar artarak derinleşti. Dolarizasyon yüksek, memleketler arası rezervler geriliyor, enflasyon da çok yüksek” değerlendirmesi yapıldı. Siyaset reaksiyonunun kamu finansmanında direkt ve dolaylı maliyeti olduğuna dikkat çekildi.

Geçen hafta Türkiye’nin kredi notunu düşürülmesine dair “not düşüşü, bu siyaset reaksiyonunun cari açığı fonlamak için sermaye girişlerini çekmekte yetersiz kalmasını, Tüketici İnancını düşürebileceği ve dış finansman konusundaki riskleri yansıtıyor” dendi.

Fitch geçen hafta Türkiye’nin kredi notunu B+’dan B’ye indirdiğini, görünümünü ise “negatif” olarak teyit ettiğini açıklamıştı.

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler