Connect with us

Siyaset

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Avrupa ülkeleri Türkiye’den İHA alabilmek için sıraya girdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin insansız hava araçlarıyla (İHA)dünyanın gündeminde olduğunu belirterek, “Şu anda birçok …

Yayınlandı:

-

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin insansız hava araçlarıyla (İHA)dünyanın gündeminde olduğunu belirterek, “Şu anda birçok Avrupa ülkesi de dâhil ülkeler Türkiye’den insansız hava aracı satın alabilmek için adeta sıraya girmiş durumda” dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak için Niğde’ye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,  Ömer Halisdemir Üniversitesi Yeşil Güç Meskeni ve Silisyum Saflaştırma Merkezi açılış merasiminde yaptığı konuşmada Türkiye’de güneş paneli üretiminde, silisyum saflaştırılması dışındaki süreçlerin yerli ve ulusal imkanlarla yapılabildiğini söyledi. Bakan Varank, silisyum konusunun ise işin kritik bir modülü olduğunu, buradaki dışa bağımlılığı çözmeden kesimde istenilen atılımı yapmanın da kolay olmadığını vurguladı. Bakan Varank, “Kurulan sistem sayesinde ülkemizde birinci kere endüstriyel boyutta tek kristal silisyum ingot külçe üretimi yapıldı. Böylelikle silisyumun saflaştırılması safhasında yaşanan ulusal teknoloji eksikliği büyük ölçüde giderildi. Bu potansiyeli gören özel kesim temsilcileri çabucak teknolojiyle ilgilenmeye başladı. Kalyon kümesinin silisyum alanında yapacağı yatırım için Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nin bilgi birikimine başvurması bunun en somut göstergesi. Yapılan ön görüşmeler sonucunda bir âlâ niyet protokolünün hazırlanarak imza evresine gelindiğini biliyorum. İnşallah yakın vakitte bu iş hayata geçer” diye konuştu.

“Dünyanın gündeminde İHA’lar ve SİHA’lar alanında Türkiye bulunuyor”

Gerek Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatına ahenk siyasetleri gerekse Paris İklim Mutabakatı’nın yükümlülükleri hasebiyle iktisadın yeşil dönüşümünün artık bir mecburilik haline geldiğini anımsatan Varank, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Biz de zati tüm kalkınma siyasetlerimizin merkezine yeşil dönüşümü dahil ediyoruz. Şahsen, KOP yönetimimiz tarafından desteklenen ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi tarafından yürütülen bu inovatif projelerin hem bölgenin hem de ülkemizin bu alandaki argümanını perçinleyeceğine, Niğde’nin bu alanda Türkiye’ye liderlik edebileceğine yürekten inanıyorum. Kâfi ki hakikat vakitte hakikat alanlarda çalışmaya devam edelim. İşte şu anda tüm dünyanın gündeminde İHA’lar ve SİHA’lar alanında Türkiye bulunuyor. Şu anda birçok Avrupa ülkesi de dahil ülkeler Türkiye’den insansız hava aracı satın alabilmek için adeta sıraya girmiş durumda. Pekala bunu biz nasıl başardık. Elbette genç ve yetenekli mühendislerimizin gerçek vakitte yanlışsız teknolojiye yatırım yapması sayesinde kazandık. İşte ben inanıyorum ki burada gördüğümüz pırıl pırıl gençlerimiz bunun üzere hem savunma sanayi alanında hem de sivil kesim alanında bizimle çalışacaklar. Türkiye’yi yalnızca teknolojiyi kullanabilin değil teknolojiyi geliştirip üretebilen ve dünyaya satabilen ülke yolunda bizimle yürüyecekler. Ve biz de bu gençlerimizin sayesinde çığır açıp teknolojide Türkiye’yi çok daha ileri noktalara taşıyacağız. Buradaki gençlerimizin gözünde bu ışığı görüyorum.”  (DHA)

 

Siyaset

CHP’li Gürsel Tekin: İstanbul’un dokusu değişti, bayanlar inançta değil

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İstanbul’un dokusunun sığınmacılar nedeniyle değiştiğini belirterek, “İstanbul’da bayanlar inançta değil …

Yayınlandı:

-

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İstanbul’un dokusunun sığınmacılar nedeniyle değiştiğini belirterek, “İstanbul’da bayanlar inançta değil” dedi.

Sözcü’den Başak Kaya’ya konuşan CHP’li Tekin, İstanbul’u sokak sokak gezerek araştırma yaptı ve kentin 3 değerli sıkıntısını saydı.

Tekin şöyle konuştu:

“Enflasyon alım gücünü düşürüyor, halkımız fakirleşiyor, temel tüketim harcamalarını bile yapamıyor. Halkın yüzde 61’i temel tüketim harcamalarını karşılarken zorlanıyor. İkinci sırada konut ve barınma krizi var. Daire kiraları 20 bin liraya kadar çıktı. Beşerler kiralık konutlarını terk ediyor. Üçüncü olarak da sığınmacı sorunu var. 2 milyonu aşkın sığınmacı İstanbul’da yaşıyor. İstanbul’da artık bayanlar sokakta kendilerini inançta hissetmiyor. Bunların tamamı merkezi hükümetin tercihleri nedeniyle oluşan problemler. Hepsinin de tahlili tıpkı. Sandık geldiği anda AKP gidecek Türkiye kazanacak.” 

İmamoğlu açıklaması

Tekin, İstanbul’da bayramda yaşanan sel felaketinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kent dışında olmasına yönelik yapılan tenkitler için de “İyi yönetici yeterli sistem kuran insandır. İstanbul’u 25 yıl yöneten zihniyet altyapı projeleri yapmadı, kenti betona gömdü. Yoğunluk ile İstanbul yaşanmaz bir hale geldi. Üsküdar’da deniz, kara ile birleşti. Alt geçitleri sel suları bastı insanlarımızı kaybettik. Artık 3 yıldır hummalı bir formda altyapı çalışması yapılıyor. 25 yılın eksikliğini 3 yılda kapatmak zor” diye konuştu. 

Devamını Oku

Siyaset

Sabah müellifi: Canan Kaftancıoğlu hâlâ vilayet başkanlığına devam ediyor, bu gidişle kayyum atanırsa şaşırmam

Sabah yazarı Mahmut Övür, 4 yıl 11 ay 20 günlük mahpus cezasının onanmasının akabinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın parti üyeliğini …

Yayınlandı:

-

Sabah yazarı Mahmut Övür, 4 yıl 11 ay 20 günlük mahpus cezasının onanmasının akabinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın parti üyeliğini düşürdüğü İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu’nun misyonuna hâlâ devam ettiğini vurgulayarak, “Altında çakarlı otomobiliyle misyonunun başında… Bu gidişle kayyum atanırsa şaşırmam” dedi. 

Övür, bugünkü yazısının “Kaftancıoğlu yerine kim gelecek” başlıklı kısmında şunları kaydetti:

“Gerekçe yargı kararını protesto etmek görünse de gerçek kimin vilayet lideri olacağına karar verilememesi. Dayanılmaz bir hengame var. Oğuz Kaan Salıcı, Erdoğan Toprak, Özgür Özel, İmamoğlu, Kaftancıoğlu ve İstanbul’da Battal İlgezdi’nin başını çektiği belediye liderleri üzere çok sayıda siyasi aktörün vilayet başkanlığı hesabı var. Herkes kendi adayını atamak istiyor. Oraya göz dikenlerin sayısı da hiç az değil.

Yeni bir isim çıkar mı bilemem fakat eskiler çok istekli. Birinci sırada o makamdan Ankara’ya giden ve yine güç toplamak için o makama dönmek isteyen Gürsel Tekin var. Eski milletvekilleri Çetin Soysal, Kadir Gökmen Öğüt ve Berhan Şimşek de sıraya girmiş durumda. Bütün gözler, şu sıralarda 6’lı masaya adaylığını kabul ettirme sıkıntısına düşen Kılıçdaroğlu’nda. Bir an evvel karar vermezse İstanbul CHP, bu sefer İmamoğlu’nun tatil keyfine paralel yeni bir krizle sarsılır.”

CHP İstanbul Vilayet Başkanlığı’ndan Canan Kaftancıoğlu’nun siyasi parti üyeliğinin düşürülmesine ait birinci açıklama

Kaftancıoğlu’nun siyasi parti üyeliği düşürülmesine reaksiyon: “Biz hak, hukuk ve adalet kırıntısı dahi içermeyen Yargıtay kararını tanımıyoruz”

Siyasi parti üyeliği düşürülen Kaftancıoğlu: Kaygılarının ecele yararı olmayacak!

Devamını Oku

Siyaset

Mehmet Barlas: Ekonomik kriz, Demokratlara Kaşıkçı olayını unutturdu; Biden, Suudi Arabistan’da petrol dilenecek

Sabah başyazarı Mehmet Barlas, ABD Başkanı Joe Biden’ın Suudi Arabistan’ı da kapsayan Orta Doğu çeşidini eleştirdi.  Barlas, eski ABD Lideri …

Yayınlandı:

-

Sabah başyazarı Mehmet Barlas, ABD Başkanı Joe Biden’ın Suudi Arabistan’ı da kapsayan Orta Doğu çeşidini eleştirdi. 

Barlas, eski ABD Lideri Donald Trump’ın Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’a “sahip çıkarken” Demokratlar’ın Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinde “çok açık biçimde Suudileri suçladığını” yazdı. 

Barlas, “Ama petrol fiyatları ve ekonomik kriz, Demokratlara bu olayı unutturdu. Cumhuriyetçilerin seçimi kazanmasıyla birlikte ABD ile Suudi Arabistan münasebetlerinde duraklama devrine girilmişti. Biden, Suudi Arabistan’da veliaht prensle de görüşüp petrol dilenecek” yorumunu yaptı. 

TIKLAYIN – Biden Orta Doğu çeşidine çıkıyor: İsrail’den Suudi Arabistan’a, beklentiler ve gerçekler

 

 

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler