Connect with us

Sağlık

Yalnızca zerzevat yemek kalp hastalığı riskini azaltmıyor

İngiltere’de yapılan bir çalışma, tek başına zerzevat tüketmenin kalp hastalıkları riskini azaltmadığını gösterdi. Ankette iştirakçilere her …

Yayınlandı:

-

İngiltere’de yapılan bir çalışma, tek başına zerzevat tüketmenin kalp hastalıkları riskini azaltmadığını gösterdi.

Ankette iştirakçilere her gün ne ölçüde çiğ ve pişmiş zerzevat yedikleri de soruldu. İştirakçiler, ortalama 2 tepeleme yemek kaşığı çiğ, 3 yemek kaşığı pişmiş zerzevat yediklerini bildirdi.

İştirakçilerin sonraki 12 yılda, hastanede tedavi gerektiren ya da mevte neden olan kalp sorunlarına yol açıp açmadığını izledi.

Zerzevat tüketiminin kalp-damar hastalıklarına esirgeyici tesiri belirlenemedi 

En fazla zerzevat yiyenlerin en az zerzevat yiyenlere nazaran kalp hastalığından ölme riskinin yüzde 15 daha düşük olduğunu, bunun bilhassa çiğ zerzevat yiyenlerde fark ettiğini belirten araştırmacılar, başka yandan bu farkın sigara ve alkol tüketimi, iş, gelir ve genel beslenme biçimi dahil ömür usulüyle açıklanabileceğini aktardı.

Araştırmacılar, çalışmanın zerzevat tüketiminin kalp damar hastalıklarının hangi sıklıkla ortaya çıktığına dair kollayıcı bir tesirini belirlemediğini kaydederek, istikrarlı beslenme, antrenman ile ömür üslubunun bu hastalıklar üzerinde daha fazla tesiri olduğunu söz etti.

Oxford Üniversitesi’nden Dr. Ben Lacey, çalışmanın kalp damar hastalıklarının beslenmeden kaynaklı nedenlerini anlamaya yardımcı olacak sonuçlar ortaya koyduğunu vurguladı.

Lif tarafından varlıklı sebzeler

Başka yandan Glasgow Üniversitesi’nden Profesör Naveed Sattar, öbür yandan lif tarafından güçlü zerzevat üzere besinleri tüketmenin daha az kilo alma ve kalp hastalıklarına yol açan risk faktörlerini azaltmayla bağlantılı olduğuna dair güçlü deliller bulunduğunun altını çizdi.

Çalışmanın sonuçlarının tartışmaya açık olduğunu savunan Sattar, bu bulguların günlük en az 5 porsiyon meyve ve zerzevat tüketimi tavsiyesini değiştirmemesi gerektiğini lisana getirdi.

Dünya Sıhhat Örgütü, her gün en az 5 porsiyon zerzevat ve meyve tüketimini öneriyor.

Çalışma, “Frontiers in Nutrition” mecmuasında yayımlandı.

 

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sağlık

Denizli Çıkıkcı Şabetdin KAYALIOĞLU – Çıkık Tedavisinde Geleneksel Yöntem

Yayınlandı:

-

Eklem çıkığı günümüzde insanların sıklıkla karşılaştığı temel rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Eklem çıkığı genellikleri beklenmedik ve dengesiz hareketler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlığın en yaygın olanı omuz ve parmaklarda görülmektedir. Kendiliğinden düzelmesi mümkün olmayan bu rahatsızlıkta mutlaka fizik tedavi uygulanmalıdır. Bu rahatsızlıkların yanında insanların sıkça yakalandığı bel fıtığı rahatsızlığı da kişilere çeşitli zorluklar yaşatmaktadır. Genellikle bel fıtığı, omurlardaki disklerin yırtılıp, sınırların sıkışması sonucunda görülmektedir. Omurganın her yerinde görülebilen bel fıtığı insanlara çekilmez ağırılar yaşatmaktadır. Ayak uyuşması, yürümede zorluk, bacak ve bel ağrısı temel olarak bu rahatsızlığın belirtisi olarak gösterilmektedir. Tüm bu rahatsızlıkların cerrahi müdahaleler gibi birçok tedavisi olsa da genellikle en geçerli yöntemler arasında Geleneksel Osteopath (Ellerle Tedavi Şekli) tedavi yöntemi gösterilmektedir.

 

Geleneksel Osteopath (Ellerle Tedavi Şekli) tedavi yönteminde sektörde uzun yıllardır hizmet veren Denizli Çıkıkçı, eklem yerlerinde olan çıkıkları, bel fıtığı, boyun fıtığı ve bunun gibi birçok hastalığın tedavisini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmektedir. Hasta odaklı vizyonuyla hareket eden Denizli Çıkıkçı, hastaların rahatsızlığını en doğru tedavi yöntemiyle ve sorunsuz bir şekilde gidermektedir. Bu sektörde uzun yıllardan beri hizmet vererek elde ettiği tecrübelerle, kendine has uyguladığı Geleneksel Osteopath (Ellerle Tedavi Şekli) tedavi yöntemleriyle hastaların rahatsızlığına kesin olarak tedavi edilmektedir. İnsanların geleneksel tedavi yöntemleriyle ilgili kafalarında oluşan algıyı ortadan kaldıran Denizli Çıkıkçı, hızlı sonuç veren tedavilerle, hastaları sağlığına kavuşturmaktadır.

İLETİŞİM: 0 537 426 37 23

Devamını Oku

Sağlık

Aile danışmanı Nasıl Olunur ? Mehmet Ulubey ile Röportaj

Yayınlandı:

-

Merhabalar,

Bugünkü röportaj konumuzda Psikoterapist / aile danışmanı mehmet Ulubey hocamızla “ Aile danışmanı nasıl olunur?” konusunu konuşacağız. Aile danışmanı nasıl olunur? Aile danışmanı olmak için ne gereklidir? Herkes aile danışmanı olabilir mi? konular neredeyse herkesin kafasını karıştıran konulardır. Tüm bu konular üzerinde Çukurova aile danışmanlık merkezinin müdürü ve aile danışmanı olan Mehmet Ulubey ile güzel bir görüşme yaptık. Hadi şimdi sizlere görüşmemizde aile danışmanı nasıl olunur? Sorusunun cevabını profesyonel olarak aktarayım.

 

Aile danışmanı nasıl olunur?

Aile danışmanı nasıl olunur? Sorusunun cevabını doğru bir şekilde anlatabilmek için 2012 yılında çıkan aile danışmanı merkezi nasıl açılır yönetmeliği ile 2014 yılında mesleki yeterlilik kurumu tarafından çıkartılan aile danışmanı meslek standartlarını bilmek gerekir.

 

2012 yılında aile ve sosyal hizmetler bakanlığının çıkarmış olduğu yönetmelikte aile danışmanı nasıl olunur sorusunun cevabı açıkça yazılmıştır diyebiliriz. Aile danışmanlığı yönetmeliğine göre aile danışmanı olmak için iki şart gereklidir.

 

Aile danışmanı olmanın ilk şartı; tıp, psikoloji, psikolojik danışmanlık, sosyoloji, sosyal hizmet, çocuk gelişimci ve hemşirelik bölümlerinden mezun olmak,

Aile danışmanı olmanın ikinci şartı, yukarıdaki bölümlerden mezun olduktan sonra üniversite onaylı en az 450 saatlik aile danışmanlığı eğitimi almak ve sonrasında başarılı olduğuna dair aile danışmanlığı sertifikasına sahip olmaktır. Ya da aile danışmanlığı üzerine tezsiz yüksek lisans yapmanız gerekmektedir.

 

Aile danışmanı nasıl olunur sorusunun cevap olarak o zaman net olarak diyebiliriz ki 7 bölümden mezun olduktan sonra üniversite onaylı aile danışmanlığı eğitimi alıp sonrasında yapılan sınavda aile danışmanlığı eğitimi sertifikasına sahip olmaktır diyebiliriz.

 

2014 yılında mesleki standartların belirlenmesi amacıyla mesleki yeterlilik kurumu ve aile sosyal hizmetler bakanlığının hazırladığı 6. Seviye aile danışmanlığı meslek standartları bunu desteklemektedir.

 

Aile danışmanı olmak için Mehmet Ulubey hocamızın tavsiyesi omurboyu eğitimden aile danışmanlığı eğitiminin alınmasıdır. Omurboyu eğitim onlarca devlet ve özel üniversite iş birliğinde 67 ilde 800 grup aile danışmanlığı eğitimi açmıştır. Aile danışmanlığı öğrencilerinin uygulama yapabilmesi ve bu alanda yetkin bir uzman olabilmeleri için İstanbul, Kocaeli, Ankara, Antalya ve Adana da aile ve sosyal hizmetler bakanlığına bağlı özel aile danışmanlık merkezleri açmıştır.

Sizlerde geleceğin mesleği olan aile danışmanlık mesleği için eğitim almak isterseniz ömür boyu eğitimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

 

Bu röportajımızın burada sonuna geldik. Bir sonraki konumuz “aile danışmanlığı eğitimini nereden almalıyım “ konusunu işleyeceğiz. Hepinize sağlıklı haftalar dilerim.

Devamını Oku

Sağlık

Covid: Başbakan Johnson, İngiltere’de tüm Covid kısıtlamalarının kaldırılacağını, fiyatsız test uygulamasının sona ereceğini açıkladı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkedeki tüm Covid kısıtlamalarının 24 Şubat Perşembe günü sona ereceğini ve isteyen herkese fiyatsız süratli …

Yayınlandı:

-

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkedeki tüm Covid kısıtlamalarının 24 Şubat Perşembe günü sona ereceğini ve isteyen herkese fiyatsız süratli antijen testi dağıtımının 1 Nisan’da durdurulacağını söyledi.

Başbakan Johnson Avam Kamarası’nda yaptığı açıklamada, Covid testi olumlu çıkanlar için karantina kaidesinin da kaldırılacağını belirtti.

Nüfus içinde bağışıklık düzeyinin arttığını ve vefat oranının bu mevsimde beklenen düzeyin altında olduğunu belirten Johnson, kısıtlamaların da artık tümüyle kaldırılabileceğini söz etti.

Johnson, “Covid birden ortadan kalkmayacak, bu nedenle, kalan düzenlemelerin kaldırılması için bu savaşın tümüyle sona ermesini bekleyenler, İngiliz halkının özgürlüğünü uzun mühlet kısıtlıyor olacaktır” dedi ve ekledi:

“Hükümetimiz bunun yanlışsız ya da gerekli olduğuna inanmıyor. Kısıtlamalar ekonomimiz, toplumumuz, ruhsal sıhhatimiz ve çocuklarımızın ömür fırsatları açısından ağır bir yük oluşturuyor ve biz artık bu ağır maliyete katlanmak istemiyoruz.”

Johnson, 1 Nisan’dan itibaren fiyatsız süratli antijen testinin kaldırılacağını ve yalnızca nüfusun makul bölümlerine bu imkanın sunulacağını söyledi.

Semptom gösteren yaşlılar ve risk grubundakiler için fiyatsız test uygulaması devam edecek.

Johnson, Covid aşıları ve testlerinin maliyetinin çok yüksek olduğunu, bunların İçişleri Üst Kurumu’nın bütçesinden daha fazla bir ölçüye takabül ettiğini belirtti.

Testlerin 15,7 milyar sterline mal olduğunu belirten Johnson, Omicron varyantı ile birlikte kitlesel test uygulamasının da daha az değerli hale geldiğini vurguladı.

Covid testi olumlu çıktığı için karantinaya girmesi gereken düşük gelirlilere yapılan 500 sterlinlik ödeme de bu hafta sona erecek.

Başbakan Johnson, son iki yılda Malum hastalık salgınına karşı gösterilen eforlarla, ülkenin artık yasal kısıtlamalardan fazla şahsî sorumluluklara tartı vermeye hazır hale geldiğini söyledi.

Rutin temaslı takibinin sona ereceğini ve müspet hadiselerin aşıları tamamlanmış yakın temaslıları ile 18 yaş altındakilerin yedi gün boyunca her gün test yapmasına artık yasal olarak gerek kalmayacağını belirtti.

İngiltere’de son bir haftada toplam 309 bini aşkın yeni koronavirüs hadisesi tespit edildi; son 28 gün içinde testi olumlu çıkıp ölenlerin sayısı son bir haftada toplam 1005 şahsa ulaştı.

İngiltere’de neler değişiyor?

21 Şubat’tan itibaren: Hükümet, birçok eğitim ve çocuk bakımı kurumlarında çalışanın ve öğrencilerin haftada iki defa test yaptırmaları tavsiyesini kaldırıyor

24 Şubat’tan itibaren: Covid testi olumlu çıkan şahısların artık karantina olmaları gerekmeyecek; tam aşılı yakın temaslılar ve 18 yaşından küçükler artık yedi gün boyunca her gün test yaptırmak zorunda kalmayacak

1 Nisan’dan itibaren: Semptomlu ve semptomsuz bireyler için fiyatsız süratli antijen testi sona erecek; Covid semptomları olanlar, kendi şahsî sorumluluklarıyla meskende kalıp kalmamaya karar verecek; o tarihe kadar ise izolasyon kaidesinin devamı tavsiye ediliyor.

  • İngiltere’nin Omicron kısıtlamalarını kaldırması erken bir adım mı?
  • İngiltere’de Covid kısıtlamaları 27 Ocak’ta gevşetilecek, 24 Mart’ta ‘önlemsiz hayata geçiş’ hedefleniyor

Devamını Oku

Öne Çıkan Haberler